stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ολυμπιακό Στάδιο - OAKA - Calatrava
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 257, 258, 259 ... 268, 269, 270  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου
View previous topic :: View next topic  
Author Message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 11:21 am    Post subject: Reply with quote

μαζι με τη χρησιμοποιηση απο παο και αεκ θα γινει το hot spot του φετινου χειμωνα Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 11:45 am    Post subject: Reply with quote

eimoun kai ego htes! irtha ethina prohtes ala telika apofasisa na pao... Very Happy

5 euro vrika isitirio stin 11 ala ginotan panikos kai trexame stin 22 kai vrikame theseis. telika apoti diavazo 55,000 itan o kosmos....ta parapona gia ti diatisia peftan vrohi kai kapios elege pos itan o kaznaferis ala telika nomizo den itan...kamia shesi.

ondos to oaka itan gemato me ta stands kai opos elege o profitis kikloforousan aftokinita kai eida kai ego kapia mikro grafitti ohi stin agora ala stis olimbiakes pinakides

klasika kleistes i limnes..... Crying or Very sad

kai afou teliose o agonas de xero an simfonite ala o fotismos idika pros to teihos ton ethonon epese katakorifa, les ke svisane olo to singrotima.....anapste kai tipota re pedia tsigouneftikane to sigroteima!

ihe kai astinomia giro apo ta olimbiaka stands....

oso gia ton PAO, i saragoza teliose 12i stin ispania , den itan kakos o PAO ehase efkairies i saragoza stin arhi ala pistevo aftos o PAO borei na kanei kati kalo.

oso gia ton agonistiko horo....ondos to pire to mati mou.

kati pou mou arese ala itan skotadi kai de to ida kala ine pos ihe kai pinakides hartes tou singrotimatos stis eisodous tou OAKA, afto ine mono gia tin ekthesi pou ginete tora i geniko?....
Back to top
View user's profile Send private message
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

ΟΛYMΠIAKA EPΓA

Nέο «σήμα κατατεθέν» της Aθήνας στους ξένους

H ΣΤΕΓΗ ΚΑΛΑΤΡΑΒΑ στο Ολυμπιακό Στάδιο, η συνολική ανάπλαση του Φαληρικού Όρμου, οι εγκαταστάσεις στη Νίκαια, το Γαλάτσι και τα Λιόσια, το τραμ και η ενοποίηση των αρχαιολογικών χώρων αποτελούν πλέον νέο «σήμα κατατεθέν» της Αθήνας.

Στα μάτια των ξένων κυρίως, θεωρούνται η νέα ταυτότητα της Αθήνας, που μέχρι τώρα περιοριζόταν βασικά στην Ακρόπολη. Συνολικά τα σαράντα έξι από τα εξήντα έργα που έγιναν για τους Αγώνες, έχουν αφήσει τη «στάμπα» τους στην εικόνα της πόλης, αλλά τα προαναφερόμενα θεωρείται ότι συνέβαλαν περισσότερο στην αλλαγή του «ίματζ» της πρωτεύουσας.

Τα στοιχεία αυτά περιλαμβάνονται σε έρευνα - μελέτη των καθηγητών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Ηλ. Μπεριάτου και Άσπας Γοσπονδίνη, που απέσπασε το πρώτο βραβείο στον διαγωνισμό της Πανευρωπαϊκής Ένωσης Πανεπιστημιακών Σχολών Πολεοδομίας - Χωροταξίας, στην οποία μετέχουν ογδόντα ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. H μελέτη έχει τον τίτλο: «Διεθνοποίηση των αστικών τοπίων: Οι μετασχηματισμοί της Αθήνας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2004» και ήρθε πρώτη μεταξύ 170 παρόμοιων εργασιών από άλλες χώρες.

Όπως αναφέρεται στη μελέτη, η περίπτωση της Αθήνας ανέτρεψε το μέχρι τώρα παραδεδεγμένο μοντέλο ότι τα ολυμπιακά έργα είναι καλό να γίνονται σε μια υποβαθμισμένη περιοχή ώστε να επιτυγχάνεται ανάπλασή της (κάτι τέτοιο σχεδιάζεται να γίνει στο Λονδίνο). Στην Αθήνα τα έργα έγιναν διάσπαρτα σε πολλές περιοχές, κυρίως λόγω του επείγοντος χαρακτήρα τους αφού υπήρξαν μεγάλες καθυστερήσεις, και τώρα αντιμετωπίζεται το πρόβλημα της αξιοποίησής τους, η επίλυση του οποίου δυσκολεύει και από αυτό το γεγονός.



ΤΑ ΝΕΑ , 05/08/2005 , Σελ.: N12
Κωδικός άρθρου: A18306N123
ID: 479149
Back to top
View user's profile Send private message
Agamemnon_
New Member
New Member


Joined: 11 Sep 2004
Posts: 62

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Kaneis den eipe gia thn athlia katastash tou agwnistikou xwrou.
Les kai to eixan boskisei agelades naoum.

Telos pantwn poly wraia extes sto OAKA kai to kerasaki sthn tourta o Mhtsaras.

55000 kosmos kai 4 Augoustou mporei na ginei kalytera?
Back to top
View user's profile Send private message
profitis
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Aug 2004
Posts: 109

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

Ας προσθέσω ορισμένα πραγματάκια ακόμα!

Στις διπλανές θέσεις απο μένα και τους φίλους μου ήτανε καμια δεκαριά Ισπανοί(μέσα στην πράσινη λαοθάλασσα δεν φάνηκαν καθόλου βέβαια)!Ισπανικά δυστηχώς δεν ξέρω Laughing αλλα σίγουρα θα μείνανε εντυπωσιασμένοι απο το στέγαστρο και το όλο συγκρότημα!

Το στέγαστρο κατα την γνώμη μου θέλει βάψιμο(πόσο άραγες κοστίζει το βάψιμο τουWink λίγα περισσότερα καλαθάκια στην αγορά για τα απορρίματα που ήταν που και που κάτω...Και ας βάλουνε και μια είσοδο 1-2€...Πιστεύω πως κανένας απολύτως δεν θα έχει πρόβλημα να δώσει και παραπάνω!Ειδικά οι ξένοι...

Ο αγωνιστικός χώρος ήτανε πραγματικά ΑΙΣΧΟΣ!Εκειπέρα που ήτανε η χάραξη της υπερειδικής το γκαζόν ήτανε τελειως χάλια...


Last edited by profitis on Fri Aug 05, 2005 12:56 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 1:39 pm    Post subject: Reply with quote

Και κατι αλλο , ευχαριστο νεο Laughing

Ξηλωθηκαν περιπου 8.000 μπλε καθισματα ( εκει που καθονταν δημοσιογραφοι στους Ολυμπιακους Αγωνες του 2004 ) και τοποθετηθηκαν 8.000 ΑΣΠΡΑ καθισματα Very Happy Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm    Post subject: Reply with quote

Το στέγαστρο κατα την γνώμη μου θέλει βάψιμο...!!

To stegastro den einai oute 1 xronon kai theli vapsimo? Ise sigouros?
Back to top
View user's profile Send private message
profitis
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Aug 2004
Posts: 109

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

Είπα κατα την γνώμη μου...Δεν είμαι ειδικός και ούτε ξέρω τι είχε πει ο Καλατράβα κτλ.

Εγώ πάντως το είδα λιγάκι "ταλαιπωρημένο".Μπορεί να θέλει απλά ενα καθάρισμα...Δεν ξέρω.Επίσης και την φλόγα την είδα λιγάκι καφετί!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Aug 05, 2005 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

Αν εννοείς το πάνω μέρος του δαυλού, όντως υπάρχει μουτζούρα από το κάψιμο της φλόγας που έγινε πέρυσι. Δεν το βάψανε, είναι αλήθεια. Το παρατήρησα και εγώ όταν είχα πάει να δω την υπερειδική του Ακρόπολις.
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Mon Aug 08, 2005 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Ξηλωθηκαν περιπου 8.000 μπλε καθισματα ( εκει που καθονταν δημοσιογραφοι στους Ολυμπιακους Αγωνες του 2004 ) και τοποθετηθηκαν 8.000 ΑΣΠΡΑ καθισματα Very Happy Exclamation

Κάπου είχα ακούσει ότι όταν συναντήθηκαν ο ΠΑΟ με την ΑΕΚ για να συζητήσουν για το ΟΑΚΑ είπαν μεταξύ άλλων ότι θα βγάλουν μπλέ δημοσιογραφικές θέσεις,να αφήσουν όσες χρειάζονται και απο 66.132,να φτάσει η χωρητικότητα 72.000(αν δεν κάνω λάθος).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Aug 08, 2005 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

Αρκετά posts μεταφέρθηκαν στην "Αθλητική δημοσιογραφία". Ζητώ τη βοήθειά σας, έτσι ώστε να μην επιβαρύνεται ένα thread εξίμισι χιλιάδων replies με μηνύματα τα οποία δε σχετίζονται άμεσα με το θέμα του.

Υπάρχουν αρκετά άλλα σημεία μέσα στο forum όπου μπορούμε να συζητήσουμε για "περιφερειακά" θέματα, να ανεβάσουμε φωτογραφίες με κόσμο από το γήπεδο (στο "Παρουσία φιλάθλων") κλπ. Παρακαλώ βοηθήστε, με το να σκέφτεστε πριν postάρετε!


Last edited by Admin on Mon Aug 08, 2005 4:20 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Aug 08, 2005 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
Αν εννοείς το πάνω μέρος του δαυλού, όντως υπάρχει μουτζούρα από το κάψιμο της φλόγας που έγινε πέρυσι. Δεν το βάψανε, είναι αλήθεια. Το παρατήρησα και εγώ όταν είχα πάει να δω την υπερειδική του Ακρόπολις.


ayto borei na minei simvolika.....? Smile


ohi e?.... Sad
Back to top
View user's profile Send private message
Red Adder
New Member
New Member


Joined: 24 Jun 2004
Posts: 54
Location: Athens

PostPosted: Mon Aug 22, 2005 10:54 pm    Post subject: Reply with quote

Από προσωπική εμπειρία που είχα από την εξέδρα των φιλοξενούμενων οπαδών (θήρα 16) στο παιχνίδι κυπέλλου ΑΕΚ – Ολυμπιακός, είχα προσέξει την οροφή και μου είχε κάνει εντύπωση που η σκεπή ήταν χιλιο-σκονισμένη και στις ενώσεις υπήρχε κάτι σε χρώμα σκουριάς (όπως στα καράβια τύπου Δημητρούλας). Αυτό νομίζω ότι έχει σχέση με απουσία συντήρησης. Η συντήρηση της οροφής πρέπει να κοστίζει αρκετά και κατά πάσα πιθανότητα δεν πρέπει να γίνεται. Αν σκουριάζει σε λιγότερο από έναν χρόνο (έστω και ελάχιστα) δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει μετά από 2-3 χρόνια. Λέτε να ματσακονίζουνε την οροφή κάθε τρεις και λίγο όπως στα σαπιοκάραβα!!! Αν κάποιος πάει σε παιχνίδι μέρα μεσημέρι ας πάει στο άνω διάζωμα να τραβήξει μερικές φωτογραφίες και να τις ποστάρει.
Back to top
View user's profile Send private message
profitis
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Aug 2004
Posts: 109

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 12:56 am    Post subject: Reply with quote

Οπότε τα λεγόμενα μου επαληθεύονται!Μάλλον περι σκόνης πρέπει να πρόκειται(καλα το λέει ο φίλος παραπάνω)

Επίσης.Βρέθηκα σήμερα στο ΟΑΚΑ για να πάρω εισητήρια με τον Γαύρο και ειδα μερικά αμάξια να περνάνε απο τον χώρο της Αγορας!Να ήτανε τίποτα υπερησιακα δεν νομίζω

ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ...Μα υπάρχει οδική πρόσβαση μέσα στον χώρο του ΟΑΚΑ;
Back to top
View user's profile Send private message
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

ρε παιδια την κυριακη θα παω να δω το ματς,και επειδη ειναι πρωτη φορα στο οακα για α' εθνικη δεν ξερω που συμφερει να αφησουμε το αμαξι?στο παρκινγκ του οακα ή θα γινεται χαμος στο φευγα?καλυτερα ειναι να παρκαρουμε σε κανεναν σταθμο του μετρο ή του ησαπ με παρκινγκ και μετα να παμε οακα?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Εννοείται ότι αν σε εξυπηρετούν τα ΜΜΜ, είναι σαφώς καλύτερο να τα χρησιμοποιήσεις για να πας στο ΟΑΚΑ παρά το αυτοκίνητό σου. Ούτως ή άλλως, αμφιβάλλω αν μπορείς να μπεις στα πάρκιγκ του ΟΑΚΑ χωρίς να είσαι κάτοχος "ακριβού" διαρκείας (αν και κάποιος που γνωρίζει καλύτερα τα του ΠΑΟ μπορεί να με διορθώσει).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

Απλως δεν θυμαμαι ποιοι ακριβως σταθμοι του μετρο εχουν ανετο παρκινγκ που θα μας βολεψει,γιατι μην ξεχνατε ερχομαι απο Αιγιο Confused Wink Και δεν νομιζω να ειναι ευκολο να γυρνας στο Μαρουσι για να βρεις θεση...Ξερετε αν υπαρχει παρκινγκ κοντα σε σταθμο του προαστιακου γιατι βολευει αν παω απο την αττικη οδο?(φανταζομαι πως θα λειτουργει ο προαστικος κατα τις 12 το βραδυ...)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue Aug 23, 2005 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow dimetro

Μπες από Αττική οδό στην Κύμης, πέρνα όλη τη δυτική πλευρά του ΟΑΚΑ, και στη μεγάλη διασταύρωση με τα φανάρια (στη γωνία του συγκροτήματος), στρίψε δεξιά. Ο δρόμος που θα μπεις είναι η προέκταση της Σπύρου Λούη, και λέγεται Μαρίνου Αντύπα (ή μήπως όχι? Rolling Eyes ).

Τέλος πάντων, στρίψε δεξιά όπως είπα, και στο πρώτο στενό στρίψε πάλι δεξιά. Ο δρόμος που θα μπεις είναι πολύ βολικός για παρκάρισμα, και πέρυσι στους Αγώνες έσωσε πολύ κόσμο.
Εγώ τον τιμούσα τουλάχιστον 2 φορές τη βδομάδα από τον Μάρτη του 2004 και μετά, σε σημείο που να έχουν φρικάρει οι περίοικοι («πάλι εμφανίστηκε το λαμόγιο με την ψηφιακή»)! Razz

Οπωσδήποτε θα βρεις κάπου να παρκάρεις εκεί, ιδίως αν πας σχετικά νωρίς. Επιπλέον, είσαι μόλις ένα τετράγωνο μακριά από το ΟΑΚΑ, και μάλιστα από την καλή του είσοδο (την δυτική) που εξασφαλίζει κομπλέ βόλτα! Cool Μη ζητάς τώρα πάρκινγκ σε σταθμούς και προαστιακούς γιατί σώθηκες.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dimetro
Full Member
Full Member


Joined: 26 Jul 2004
Posts: 214
Location: Aeghio-Xanthi

PostPosted: Wed Aug 24, 2005 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

THANKS Y
Kαταλαβα που λες,και μαλλον θα ειμαστε εκει απο νωρις οποτε θα βρουμε... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Aug 24, 2005 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

Το επόμενο Σ/Κ έχω την εντύπωση ότι πρέπει να έχουμε εκδηλώσεις "Ανοιχτά Στάδια" στο ΟΑΚΑ. Το άκουσα στη τηλεόραση αλλά δεν έχω δει κάποιο άρθρο ή αναφορά. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω ;
Back to top
View user's profile Send private message
VaZeLo
Visitor
Visitor


Joined: 09 Oct 2004
Posts: 9

PostPosted: Thu Aug 25, 2005 1:18 am    Post subject: Reply with quote

off topic:Παιδια θα ηθελα να βρω (εαν υπαρχουν) φωτογραφιες κατα την πρωτη κατασκευη του ΟΑΚΑ την δεκαετια του 80 νομιζω.Ακομα και τον χωρο πριν την κατασκευη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Thu Aug 25, 2005 6:27 am    Post subject: Reply with quote

στις 100+++ σελίδες που έχουνε γραφτεί στο τοπικ του ΟΑΚΑ υπάρχουνε μερικές καλές φωτογραφίες της πρώτης ανέγερσης....απλά πρέπει να ψάξεις...
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Thu Aug 25, 2005 11:10 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε Βαζελε για να μην καθεσαι να ψαχνεις τις 100++ σελιδες που γραφει ο σαυρουλης παρε:

http://www.stadia.gr/forum/viewtopic.php?p=33081&highlight=%EA%E1%F4%E1%F3%EA%E5%F5%FE#33081

Σαυτη τη σελιδα (237, αν δεν στη βγαζει το τοπικ απο μονο του) εχει κατι ποστ με εικονες και φασεις απο την κατασκευη!!!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Maiden
Full Member
Full Member


Joined: 28 Mar 2004
Posts: 296
Location: Brighton

PostPosted: Wed Aug 31, 2005 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως ένα χρόνο μετά το τέλος των αγώνων, η χωρητικότητα του σταδίου εξακολουθεί να είναι πέσμενη κατα 8-9 χιλιάδες θέσεις, απο 74.000 αναφέρεται στις 65.000. Ξέρει κανείς αν αυτό οφείλεται στις αυξημένες θέσεις των δημοσιογραφικών για τους ολυμπιακούς που δεν αποκαταστάθηκαν ή στα καινούργια καθίσματα που μπήκαν σε όλο το στάδιο?
Θυμάμαι οτι με τα καινούργια λευκά καθίσματα που είχαν αγοραστεί, υπήρχε πρόβλημα διότι δεν κούμπωναν στις παλιές αλουμινένιες βάσεις. Μήπως φταίει αυτό, μήπως δηλαδή πλέον για κάθε αλουμινένια σειρά καθισμάτων κούμπωσαν λιγότερα νέα καθίσματα απ' ότι πριν?

Your lights pleazzzzzzzz Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Gladiator
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Sep 2004
Posts: 87
Location: Athens - Goudi

PostPosted: Wed Aug 31, 2005 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

Και εγώ έχω την ίδια απορία. Πάντως, νομίζω ότι τα δημοσιογραφικά μειώθηκαν σε σχέση με τους Ολυμπιακούς αγώνες. Αν δεν κάνω λάθος πάντα, νομίζω ότι στους Αγώνες καλύπτονταν από δημοσιογραφικά οι θύρες 21 και 23, ενώ τώρα μόνο η 23 έχει. Τουλάχιστον έτσι είδα προχτές στο ντέρμπι (ε ναι, λοιπόν! Υπήρχαν και γαύροι στο γήπεδο - για όσους δεν το ήξεραν... Twisted Evil )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Γήπεδα ποδοσφαίρου All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 257, 258, 259 ... 268, 269, 270  Next
Page 258 of 270

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr