stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Αγωνιστικό κομμάτι - ΣΤΙΒΟΣ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Thu Aug 26, 2004 11:44 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν ξερω αν γουχαιζαν τους Αμερικανους, την IAAF, την ΔΟΕ, την Γιαννα, εμενα ή τον Χατζηπετρη. ΟΛΟΙ αυτοι πηραν απο μηνες εισιτηριο για να δουν ΚΕΝΤΕΡΗ και καποιοι τους το στερησαν!
Back to top
View user's profile Send private message
donganos
Full Member
Full Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 348
Location: Edinburgh/Iraklio

PostPosted: Thu Aug 26, 2004 11:51 pm    Post subject: Reply with quote

Πήραν εισητήριο για τον τελικό του αγωνίσματος στον οποίο θα προσπαθούσε να προκριθεί ο Κεντέρης. Κανείς δέν έχει συμβόλαιο με τη ΔΟΕ να τον βάζει στον τελικό εκτός συναγωνισμού. Άρα κανείς δεν στέρησε στους θεατές τίποτα. Και οι υπόλοιποι αθλητές (άσχετο αν ενδεχομένως είναι τίγκα στη ντόπα και αυτοί) δε φταίνε σε τίποτα για το ότι δεν έτρεξε ο Κεντέρης.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Zamafou
Full Member
Full Member


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 286

PostPosted: Thu Aug 26, 2004 11:54 pm    Post subject: Reply with quote

Oso skeftomai auto pou eipe o Y, ton Kenterh na gelaei spitaki tou, eksorgizomai akoma perissotero.
Twisted Evil Twisted Evil Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Thu Aug 26, 2004 11:57 pm    Post subject: Reply with quote

Μια μικρη λεπτομερια.

Quote:


Both Crawford and Gatlin are coached by Trevor Graham, the same man who coached 100m world record holder Tim Montgomery and his girlfriend, former Olympic 100m champion Marion Jones.

Graham was the man who set off the Balco drugs scandal by sending a syringe containing previously undetectable steroid THG to the US Anti-Doping Agency, allowing them to devise a test for the drug.



Δεν προκειτε να βρεθουν αυτοι οι 2 ποτε ντοπε.

EDIT: Αν δεν γινονταν ολα τα χοντρα εις βαρος των Ελληνων, και οχι μονο, αθλητων ο σημερινος τελικος θα ηταν ακομα ενας συνηθισμενος τελικος. Αποψη μου.


Last edited by jortheo on Fri Aug 27, 2004 12:02 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
donganos
Full Member
Full Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 348
Location: Edinburgh/Iraklio

PostPosted: Thu Aug 26, 2004 11:57 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά ειλικρινά δε νομίζω να το χαίρεται. Εγώ δε θα γελούσα πάντως. Αυτό που έγινε είναι πολύ σοβαρό και είναι αυτός η αιτία.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Zamafou
Full Member
Full Member


Joined: 13 Jul 2004
Posts: 286

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 12:04 am    Post subject: Reply with quote

Jortheo,

Yparxei kai h pithanothta bebaia o proponhths tous na eixe barethei na kerdizoun autoi pou hksere oti htan ntope.

O proponhths autos eixe steilei thn surigga xwris na fanerwsei to onoma tou, oti htan autos dierreuse sextika prosfata kai egine xwris na to thelei kai toso o idios.

Einai persona non grata sthn Amerikh, oloi oi "athlitarades" ton apofeugoun.

Yparxei bebaia kai h pithanothta opws les na poulhse to mustiko gia na asfalisei tous athlites tou. Exw dei polles sunenteukseis tou dieuthunth tou pararthmatos ths WADA sthn Amerikh kai mou fainetai arketa eilikrinhs otan leei otan den kanei sumfwnies me kanena. Exei polemhsei polu kai uperphdhse arketa empodia gia na ksekatharisei to kuklwma.

Epishs non grata ki autos bebaia.
Back to top
View user's profile Send private message
Nightcrawler
New Member
New Member


Joined: 01 Apr 2004
Posts: 38
Location: Ηράκλειο

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 12:12 am    Post subject: Reply with quote

Μπράβο μας...
Ναι, για τα σημερινά λέω....
Για όσους δεν το κατάλαβαν, την εικόνα με 70.000 Έλληνες να αποδοκιμάζουν αναιτια τους αθλητές την είδε όλος ο πλανήτης - "φιλέτο" είναι το 200άρι των αντρών.

"Once in a lifetime" κάναμε Ολυμπιακούς και είχαμε την ευκαιρία να δείξουμε - επιτέλους - το καλό μας πρόσωπο. Μέχρι τώρα τα είχαμε καταφέρει αρκετά καλά. Τώρα δώσαμε μια και τα γκρεμίσαμε όλα.

Κακά τα ψέματα, η τελευταία και η πιο έντονη είναι η εντύπωση που απομένει σε όλα τα πράγματα. Και η "εντύπωση" που κάναμε απόψε στους ξένους έχει πολλές πιθανότητες να είναι και τα δύο...

Έπρεπε να δείξουμε το πρόσωπο της Ελλάδας που προωθεί το ευ αγωνίζεσθαι των αρχαίων Ολυμπιακών και απαιτεί ισονομία απέναντι σε όλους.

Και τι κάναμε; Δείξαμε το πρόσωπο της άλλης Ελλάδας: αυτής του Τριανταφυλλόπουλου, που βλέπει παντού συνωμοσίες, αυτής του γύφτουλα που δεν έχει μάθει να σέβεται κανένα και τίποτα - στην προκειμένη 8 αθλητές, αυτής του ψώνιου-"greek kamaki" που δε χάνει ευκαιρία να κάνει την "ποζεριά' του - π.χ. να σφυρίξει για να το παίξει "μάγκας" και "Ελληναράς" και αυτής του εξυπνάκια που θέλει να εφαρμόζονται οι νόμοι, αλλά μόνο για τους άλλους.

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

jortheo wrote:

ΟΛΟΙ αυτοι πηραν απο μηνες εισιτηριο για να δουν ΚΕΝΤΕΡΗ και καποιοι τους το στερησαν!


Φυσικά και κάποιοι τους το στέρησαν. Με πρώτους και καλύτερους το Τζέκο και τον ίδιο τον Κεντέρη.

p.s: Σόρυ αν υπέρβαινω τα όρια. Είμαι πολύ θυμωμένος. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
jortheo
Full Member
Full Member


Joined: 24 Mar 2004
Posts: 259

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 12:21 am    Post subject: Reply with quote

Ειναι αυτοσκοπος πως θα φανουμε καλοι και ησυχοι στους ξενους;

Ασχετο: Ειδατε την Καραγκουνης της TeamGB;
Back to top
View user's profile Send private message
savroulis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1632
Location: Athens, Greece

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 12:25 am    Post subject: Reply with quote

o απολογισμός θα γίνει αργότερα! όσο για το τι έγινε απόψε.....Εγινε! και δεν ξεγίνετε!

το ότι οι αμερικάνοι ακόμη χρησιμοποιούνε αναβολικά μιας γενιάς παραπάνω απο αυτά που πιάνουνε τα τέστ τα σημερινά το γνωρίζουμε, το ίδιο ισχύει για άγγλους και κάποιους άλλους τσάτσους.

Το θέμα είναι ότι μια χώρα 10εκ. έχει 13 μετάλια και είναι 15η ανάμεσα σε 202 χώρες και πολλές απο αυτές με μεγαλύτερους πλυθισμούς οπότε απολαύστε το....
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 12:32 am    Post subject: Reply with quote

Αυτο ομως δεν μπορει να το καταλαβει ο "ελληνας" που γιουχαριζε! Τοσο μικρομυαλος και κομπλεξικος ειναι....... Παντως απο ενα συντομο περασμα που εκανα σε διαφορες ιστοδελιδες (ΒΒC, CNN, reuters) δεν ειδα τρομερη διαμαρτυρια. Και στις ειδησεις του ΒΒC εγινε αναφορα αλλα δεν ηταν και πρωτο θεμα. Παντως, αν μπορει καποιος να μου εξηγησει το σκεπτικο του γιουχαρισματος θα με διαφωτιζε πολυ γιατι οσο και να το σκεφτομαι δεν μπορω να το καταλαβω.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Nightcrawler
New Member
New Member


Joined: 01 Apr 2004
Posts: 38
Location: Ηράκλειο

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 12:37 am    Post subject: Reply with quote

jortheo wrote:
Ειναι αυτοσκοπος πως θα φανουμε καλοι και ησυχοι στους ξενους;


Όχι. Αυτό δε σημαίνεί ότι πρέπει να κάνουμε και σαν ιθαγενείς.

Νομίζω ότι στο κάτω κάτω το σημερινό γιουχάισμα τους ίδιους μας τους εαυτούς υποβιβάζει, όταν γίνεσαι ρόμπα για να "συμπαρασταθείς" με το χειρότερο δυνατό τρόπο σε κάποιον που προσπάθησε πριν 3 μέρες να σε κοροϊδέψει*

* με αυτό δεν εννοώ ότι δεν έχει κάποιος το δικαίωμα να συμπαραστεθεί στον Κεντέρη. Αλλά με αυτό τον τρόπο μόνο συμπαράσταση δεν του κάνει...
Back to top
View user's profile Send private message
donganos
Full Member
Full Member


Joined: 06 May 2004
Posts: 348
Location: Edinburgh/Iraklio

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 1:16 am    Post subject: Reply with quote

Δυστυχώς τα περισσότερα site επικροτούν αυτό που έγινε σήμερα. Το περιγράφουν ως "ιαχές", "οργή θεού" κλπ. Αυτή τη στιγμή ακούω ΕΡΑ και ένας ανθυποδημοσιογραφίσκος ούτε λίγο ούτε πολύ προτρέπει τον κόσμο να γιουχάρει τον Ρογκ στην τελετή λήξης. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 2:06 am    Post subject: Reply with quote

Kalisperizw ta forum-adelfia meta apo sxedon ena mkina apousias Cool

H gnwmi mou gia to parapanw einai oti den tha eprepe na ginei, i mallon, tha protimousa na min ginotan. Entaxei den pame tous Amerikanous, alla giati to Kenteris Kenteris?????

Eite tou tin eixan stimeni eite oxi, to thema einai oti kapoio lako exei i fava, kai ektos aftou giati na fwnaksw gia to dikio kapoiou pou prospathise na exapatisei ektos apo tin DOE kai ton idio ton lao tou ton eixe kanei irwa???? Mad

Twra stin anaskopisi pou edeixe to BBC to prosperasan grigora kai xwris bixtes i kakioules
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 2:22 am    Post subject: Reply with quote

Προσωπικά ντράπηκα σήμερα στο γήπεδο. Είπα και εγώ ότι θα έχω να θυμάμαι ότι είδα στίβο σε Ολυμπιακούς αγώνες και μου βγήκε ξυνό. Δεν ξέρω αν κανείς απο εσάς ήταν στις 8-10-12, αλλα αυτά τα μουνιά που έσκασαν μύτη με μεγάλα πλακατ του Κεντέρη, ποιος τα άφησε να τα περάσουν? Πάντως εγώ απ'οτι προσεξα, δεν φώναζαν 70000, αλλά καμιά δεκαριά χιλιάδες θείτσες, δεκάχρονα κοριστάκια και ένας μαλάκας Κύπριος ο οποίος όχι μόνο μου είχε πρήξει τον έρωτα κουνόντας την κυπρική σημαία μεσ'την μούρη μου, αλλά φώναζε και Ελλας-Ελλας και γιουχάριζε τους Αμερικάνους των 200. Πάντως ΆΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Όχι γιατί δεν κολλάει στο πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων (το πνεύμα των κυρίων της ΔΟΕ, αν θέλουμε να το πάρουμε και της μετρητίς δεν έχει σχέση με των κλασικό ολυμπισμό, γιατί δεν νομίζω κανείς να πιστεύει ότι η ολυμπία ηταν εκκλησία), αλλά γιατί ήταν άδικο να φωνάζουμε. Πρώτον γιατί ο Κεντέρης την έκανε με ελαφριά πηδηματάκια και δική του επιλογή ήταν να μην κατέβει (άρα όποιος φώναζε γιατί έκλεγε τα λεφτά του, θα έπρεπε να βρίζει τον Κεντέρη) και δεύτερον γιατί οι 7 που έτρεξαν, δεν φταίγανε σε τίποτα. Γιατί ρε να είναι ντοπέ ο Κρόφορντ? Άρα παραδέχεστε ότι είναι και ο Κεντέρης ε? Δηλαδή γουστάρατε να δείτε ποιος θα βγεί πιο ντοπέ ολυμπιονίκης? Και στο κάτω κάτω ο Κρόφορντ δεν έκανε την αδερφούλα, ούτε θα την κάνει όταν του ζητηθεί αντιντόπινγκ. Αλλά όλοι εσείς που γιουχάρατε σήμερα, καυλώνατε χθες με την Χαλκιά. Έτσι δεν είναι? Όπου δηλαδή μας συμφέρει βάζουμε στην μπάντα κάθε υποψία, ενώ όπου κλαίμε 90 ευρώ, μας πιάνει το φιλότιμο και το fair-play. Απλώς ξέρετε τι κατάλαβα σήμερα? Η Ελλάδα είχε τα αρχίδια σαν κράτος να αναλάβει τους Ολυμπιακούς αγώνες, και τα έδειξε σε όλο τον πλανήτη ως απάντηση σε όσους έλεγαν ότι δεν έπρεπε να μας τους δώσουν. Οι ξένοι λοιπόν αποδείχτηκε ότι έκαναν λάθος. Γιατί η Ελλάδα έπρεπε να τους παρεί, ο Έλληνας δεν έπρεπε να τους πάρει. Και το αποδείξαμε περίτρανα σήμερα. Πραγματικά Λυπάμαι.
Back to top
View user's profile Send private message
Teo
New Member
New Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 49
Location: Athens-Greece

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 2:34 am    Post subject: Reply with quote

Παιδιά ήμουν μέσα απόψε.
Είμαι πολύ θυμωμένος! Τι να πω! Καταρχην δεν ήταν και οι 70.000(πολλοί ξένοι αλλά και Έλληνες δεν ακολούθησαν). Εγώ πλακώθηκα με ένα βλάκα-Κύπριο που καθόνταν από πίσω μου, που είχε έρθει με κάτι κότες-ασχετες με το οτιδήποτε γινόταν στο γήπεδο ,έκανε το κομάτι του και αλλό που δεν θέλαν οι άλλες να αρχίσουν τα κακαρίσματα! Έτσι κάπως λειτούργησε ο οχλος σ'ημερα. Ένα μάτσο άσχετοι, που ήρθαν στο γήπεδο γιατί είναι must, με τα εισητήρια κρεμασμένα στο λαιμό, αλλοπαρμένοι από τους Ευαγγελάτους κτλ. σε ένα παραλήρημα πατριωτισμού.

ΝΤΡΟΠΗ!ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΤΙΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ!
Back to top
View user's profile Send private message
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 3:41 am    Post subject: Reply with quote

Den kserw ti lete eseis alla polu tin goustara tin fasi egw.

Diladi ti fovaste, min mas kakologisoun? Poios tous xezei re??

Opws goustara to simerino etsi goustara kai ekeino to skiniko me tin pugmaxia kai ta mpoukalia pou epesan. Eimaste anthrwpoi me anevasmeno tamperamento kai to deixnoume. Sta @@ mou ti tha poun oi alloi giati polu apla tous exw grammenous.
Back to top
View user's profile Send private message
LIXOURIOTIS
New Member
New Member


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 38
Location: Columbus, Ohio

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 6:40 am    Post subject: Reply with quote

Malista... Molis twra eida ton agona sto NBC.....Oi sxoliastes exigisan ti fasi alla ekrinan oti to gouxarisma pigene pio poly gia tous amarikanous athlites epidi opws elege enas .... taxitzis exthes itan.... amerikanikos daktilios o apoklismos tou Kenteri. Ti na pei kaneis... Telika opoios eipe oti o megaliteros exthros tou Ellina einai o mal...as Ellinas eixe dikio.... NTROPI RE.... Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dimi
Full Member
Full Member


Joined: 08 May 2004
Posts: 319
Location: Leuven Belgium

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 8:12 am    Post subject: Reply with quote

Arrow LIXOURIOTIS, μαζί το είδαμε στο NBC Cool . Ο σχολιασμός των δημοσιογράφων δεν ήταν επιθετικός και απλά είπανε οι άνθρωποι ότι δεν φταίνε σε τίποτα και οι οκτώ αθλητές που πρόκειται να τρέξουν εάν ο Κεντέρης μπλέχτικε σε αυτή την ιστορία. Και έχουν απόλυτο δίκιο.

Για μένα προσωπικά, εάν κάποιοι μέσα στο γήπεδο θελανε να τιμήσουν τον Κεντέρη (που θέλω πάντα να πιστεύω ότι το αξίζει) θα μπορούσανε να ζητωραυγάσουν το όνομα του αμέσως μετά τον τερματισμό της κούρσας. Το πλέον καθαρό μήνυμα ότι: "Κώστα είσαι πάντα ο ήρωας μας"
Με τον τρόπο όμως που έγιναν οι αποδοκιμασίες το μήνυμα που περνούσε ήταν : "Ντροπή σας ρε ρεμάλια που περνιέστε πιο καθαροί από τον δικό μας αθλητή" Δηλαδή δεν αμφισβητείται η ενοχή του Κεντέρη αλλά η αθωότητα των υπολοίπων. Η γνωστή υπεργενίκευση του Έλληνα.

Και για να μή γενικεύουμε για άλλη μια φορά, φάνηκε καθαρά στα πλάνα που έδειξε η τηλεόραση ότι οι θεατές στις πρώτες σειρές του πετάλου, δίπλα ακριβώς στις θέσεις εκκίνησης των αθλητών (και επομένως και δίπλα στο σημείο όπου θα έτρεχε ο Κεντέρης) δεν συμμετείχαν στα γιουχαρίσματα. Αντίθετα δείχνανε να συμπάσχουν με τους αθλητές.

Arrow donganos: Δεν νομίζω πως πρέπει να τα βάζουμε με τους άλλους αθλητές που αφιέρωναν τα μετάλλια τους στους Κεντέρη και Θάνου. Ανήκουν όλοι στην ίδια ομάδα, είναι (υποτίθεται) όλοι μαζί μια οικογένεια και στο κάτω κάτω νιώθουν και όλοι τους την ίδια πίεση. Απλά σαν Έλληνες έχουμε μάθει να ταυτιζόμαστε απόλυτα με τα είδωλα μας και να τα ακολουθούμε μαζί τους και στο ζενίθ και στο ναδίρ τους. Και όχι μόνο τους αθλητές μας , αλλά και πολιτικούς, καλλιτέχνες, κλπ. Χαιρόμαστε τις επιτυχίες τους σαν να είναι δικές μας και πονάμε μαζί τους στις δύσκολες στιγμές. Δίκοπο μαχαίρι: Από τη μία ζούμε τη ζωή μας με πάθος και από την άλλη γινόμαστε εύκολα άβουλα πρόβατα.
Arrow άκουσα και εγώ στην ΕΡΑ τον δημοσιογράφο τον οποίο ανέφερες. Δυστυχώς δεν προκειται για κάποιον "ανθυποδημοσιογραφίσκο" όπως έιπες, αλλά για βασικό στέλεχος μεγάλης (εάν όχι της μεγαλύτερης) σε κυκλοφορία εφημερίδας. Και τα άρθρα του είναι συνήθως πολωμένα, γεμάτα συνθήματα και συμπεράσματα που δεν υποστηρίζονται από πουθενά. Τα διαβάζω όταν είμαι κουρασμένος ή έχω ....υπόταση. Μου ανεβάζουν το αιμα στο κεφάλι..... Evil or Very Mad


Last edited by dimi on Fri Aug 27, 2004 8:26 am; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Lamp Kiddy
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 May 2004
Posts: 73
Location: Winnipeg, Canada

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 8:14 am    Post subject: Reply with quote

Simera einai i proti fora pou akousa arnitika logia gia tin Ellada apo to CBC (Canadian Broadcasting Corporation). I simperifora ton Ellinon eipe oti itan "disgracefull" kai oi ellines "undeserving hosts". Crying or Very sad Crying or Very sad


Pou epige to elliniko filotimo i filoxenia kai to fairplay ?
Back to top
View user's profile Send private message
Stakaman
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 May 2004
Posts: 125
Location: Brussels

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 9:40 am    Post subject: Reply with quote

Shocked Shocked Shocked

Diavazo kai grafo edo kai mines se auto to forum kai einai i proti fora pou vlepo na grafontai tosa akraia pragmata Exclamation Exclamation Exclamation

Katastrofi ton agonon??? Exclamation Exclamation Exclamation
70000 anegefaloi???? Exclamation Exclamation Exclamation
Xalaei i eikona tis Elladas sto eksoteriko?? Exclamation Exclamation Exclamation

Psyxraimia paidia , eimaste sta oria tis ypervolis.
Emena mou afise anameikta synaisthimata auto pou egine. Prota apo ola itan adiko gia tous allous athlites plin ton amerikanon.
Gia tous amerikanous ego to kata euxaristithika!!!kai peite oti thelete tora!!!! Ego to perimena oti tha ginei!!Toses kai toses malakies mas exoun kanei kai min vgei kanenas kai pei to antitheto tora!!!
Gia to kenteri ta exo pei kai paliotera!!mamakas gia auto pou ekane kai kyrios gia to pos to ekane kai oti gia emena den einai katholou iroas.

Tora an auti itan i eukairia,i istoria tou kenteri, gia na ekfrasoume ta agna aisthimata mas gia tous filous mas tous amerikanous kalos kai egine! An kai pisteuo oti piso apo olo auto oi 70000 "anegefaloi" ekfrasan kai tin oli dysforia tous gia ola auta pou exoun akousei kata kairous , gia ola auta ta pikroxola sxolia.

Min anysixeite i eikona ton agonon den prokeitai na xalasei apo auti tin dekalepti kathysterisi kai ta giouxarismata!!!
Oute kai i dimosia eikona tis xoras!Mallon ektos ton agglosaksonon oloi oi alloi to euxaristithikan Laughing edaxi ypervalo ligaki alla i galliki tileorasi gia paradeigma pali aplos eipan oti kala ola auta alla kapoia stigmi prepei na ginei kai i koursa.

Auta Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 10:15 am    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ με τον Ypsilon. Το χτεσινό θα δώσει θάρρος στον Κεντέρη να θεωρήσει δεδομένη την συμπαράσταση του κόσμου. Αναρωτιέμαι πόσο κακό θα κάνει αυτό στην αλήθεια.

Όσο για το ότι δικαιολογούνται οι αποδοκιμασίες, η ρίψη μπουκαλιών, η αίσθηση "εκδίκησης" (άραγε απέναντι σε ποιονWink, φαίνεται ότι τελικά μόνοι μας κατεβάζουμε το επίπεδο δικαιολογώντας καταστάσεις τις οποίες έχουμε μοναδική ευκαιρία να εξαλείψουμε μια και καλή. Η υπέρβαση θέλει κότσια, θέληση και προπάντων καθαρή κρίση. Με αποθεωτικές ιαχές για έναν άνθρωπο που - άσχετα αν είναι ένοχος ή αθώος - δεν βγήκε να πει την αλήθεια, καθοδηγούνταν σαν άβουλο ον και έπαιζε γελοίο κρυφτό (όχι μόνο με τη ΔΟΕ αλλά με όλους μας), δυστυχώς δεν μπορούμε να περιμένουμε αλλαγή συνειδήσεων, έστω και στο ελάχιστο. Αυτή πραγματικά είναι μεγάλη χαμένη ευκαιρία.


Last edited by exitmusician on Fri Aug 27, 2004 10:20 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 10:16 am    Post subject: Reply with quote

Δεν ξερω παιδια αμα ειμαι εθνικιστης η οποιαδηποτε χαρακτηρισμο που δωθηκε παραπανω αλλα και εγω θα φωναζα εχθες ''Κεντερης Ελλας'' φυσικα δεν θα γιουχαρα κανεναν και στο τερματισμο θα χειροκροτουσα το νικητη οπως θα κανω και σημερα το βραδυ.
Δεν με ενδιαφερει τη γραφουν οι ξενες εφημεριδες και τι λενε τα καναλια εγω την φιλοξενια την εδειξα σε πολλη κοσμο σε αυτους του Ολυμπιακους αλλα δεν ενοχλεισε τοσο πολλη οι δημοσιογραφικη καλυψη του θεματος ""Κεντερη - Θανου'' με τους εισαγγελατους που δεν εχω δει ειδησεις εδω και 10 ημερες .

Απο την Μια:
-Κατηγορω το Κεντερη-Θανου-Τζεκο και οσους ξερανες πολιτικους η μη για το θεμα του ντοπιγκ
-Πυστευω οτι γιναμαι ρεζιλη σε ολο το κοσμο με την αρνηση να παρασουν Ντοπιγκ κοντρολ
-Δεν θελω να ξαναεχουμε τετοιο συμβαν ξανα και ειδικα 1 μερα πριν τους Ολυμπιακους
-Ο αθλητισμος μας πρεπει να καθαρισει αμεσα

Απο την Αλλη:
-Δεν θελω οι Ελληνες να αλλαξουν και να μην εχουν το δικαιωμα να δειξουν τη πυστευουν με οποιες συνεπιες.
-Ο Κεντερης ηταν το θυμα σε θεμα ντοπιγκ σε αυτους τους ολυμπιακους γιατι αθλητες σαν το Κροφορτ δεν μπορει να μην ειναι ντοπαρισμενη λογω σωματικης μεταλλαγμενης διαπλασης.
-Οι Ελληνες δεν ξεχνανε τις στιγμες συγκινησης που μας προσθερε αυτος ο ανθρωπος .
-Δεν γινεται πριν τεσσερα χρονια να του κανουμε υποδοχη ηρωα και τωρα να τον βριζουμε απο το πρωι μεχρι το βραδυ.
-Γιατι κανενας δεν μηλαει για αλλους αθλητες (π.χ. για Αμερικανους , Γαλλους , Αγγλιους ).
-Μηπως ειναι ο μονος αθλητης που εχει κατηγορηθει για ντοπα και εχει αποθεωθει απο το κοσμος , παρομοια παραδειγματα ,Μορις Γκριν που λατρευτηκε απο Ελληνες και ξενους στα 100m , Μαριον Τζοουνς που οι Αμερικανοι κανουν παραπονα που δεν πηρε μερος και σε αλλα αθληματα.
-Οι Ελληνες αθλητες καλα κανουν και το στηριζουν γιατι γνωριζονται και πυστευουν στις δυνατοτητες του.
-Οι Ελληνες αποδειξαν για ακομα μια φορα οτι δεν εχουν συμπεριφορα κοπαδιου που ακολουθει τις προσταγες των αφεντικων.
-και αλλα πολλα

Πρεπει να γινει αμεσως μετα τους ολυμπιακους.
-Πληρης φως στην υποθεση Τζεκου , Κεντερη , Θανου και να δωθουν ευθυνες οπου πρεπει.
-Ανακλυση ολων δικαιωματων σε οποιον βρεθει και αποδειχθει ντοπε.
-Αντικατασταση δικαωματων απο μισθο στρατου σε μισθο υπουργειο
αθλητισμου με δικαιωμα του υπουργειο χρησιμοποιησης των αθλητων οπου θεωρει χρησιμους μετα απο την ληξη του αθλητικης πορειας τους.

Ξεχασα να γραψω οτι θα παω στηβο σημερα και θα χειροκροτησω τους νηκιτες οπως εκανα και στα 100m και φυσικα δεν θα γιουχαρω .
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 10:47 am    Post subject: Reply with quote

Θεωρώ στίγμα για την εικόνα των Αγώνων τη χθεσινή συμπεριφορά χιλιάδων θεατών στο Στάδιο.

Το φαινόμενο που είχε παρουσιαστεί στα ημιτελικά, δυστυχώς επαναλήφθηκε και στον μεγάλο τελικό.

Η απαράδεκτη συμπεριφορά της μάζας δεν έγκειται στο ότι ένιωσε να την πνίγει η αδικία για όσα γίνονται σε βάρος της χώρας. Είναι ότι ουσιαστικά και τυπικά ταυτίστηκε με έναν αθλητή, ο οποίος στιγμάτισε με τη συμπεριφορά του τους Αγώνες από την 1η ημέρα και ο οποίος δεν είχε το θάρρος να αναλάβει τις συνέπειες των πράξεών του ή των παραλείψεών του.

Η μάζα επίσης αγνόησε το γεγονός της φιλοξενίας των αθλητών και της διεξαγωγής του αγωνίσματος των 200μ και δυσκόλεψε την ψυχολογική και πνευματική προετοιμασια τους.

Και στο κάτω κάτω, θα ήταν πολύ πιο ηχηρό μήνυμα εάν π.χ. η μάζα σιωπούσε ή έστω επέλεγε να τραγουδήσει τον Εθνικό Ύμνο, από το να τραγουδάει το όνομα του έκπτωτου "αγγέλου".

Λυπάμαι και πάλι για αυτό που έγινε χθες. Λυπάμαι και οργίζομαι.
Back to top
View user's profile Send private message
zigzag
Junior Member
Junior Member


Joined: 18 Jul 2004
Posts: 77

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 11:17 am    Post subject: Reply with quote

Mr. Green Καλά σοβαρά τώρα. Υπάρχει πραγματικά κανένας από εσάς που πιστεύει ότι η εικόνα της χώρας προς τα έξω επειρεάζεται από την συμπεριφορά μας Question Question Question Δηλαδή οι Ιρακινοί γιούχαραν τους αμερικανούς διακοσάρηδες και βομβαρδίστηκαν?

Στον πραγματικό κόσμο (όχι στον ιδεατό που έχουμε στο μυαλό μας) μια χώρα έχει την θέση που τα διεθνή ΜΜΕ θέλουν να έχει. Αν ανήκεις στο block μας μπορείς να δολοφονείς εν ψυχρώ ανήλικα παιδιά και παρ' όλα αυτά να διακιολογήσαι ότι βρισκόσουν σε αυτοάμυνα (χρειάζεται να αναφέρω την χώρα?). Αν δεν ανήκεις στο μπλοκ μας θα πρέπει συνεχώς να βρίσκεσαι σε απολογία και να αποδεικνύεις ακόμα και τα αυτονόητα.

Ακόμα και τα υποτιθέμενα 'θετικά' άρθρα που δημοσιεύονται τις τελευταίες ημέρες εμένα με εκσοργίζουν ακόμα περισσότερο γιατί έχουν το ύφος του 'καθηγητή' που κρίνει τον μαθητή του και του λέει 'εντάξει, για ιθαγενής καλούτσικα τα πήγες, πάρε ένα 8 και την άλλη φορά να είσαι πιο προσεκτικός.
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Fri Aug 27, 2004 11:33 am    Post subject: Reply with quote

Arrow zigzag

Συμφωνω απολυτα με το post σου .
Μας τα εχουμε παραζαλησει οι ξενοι και εμεις κακως κανουμε και τους δεινουμε τετοια αξια. Αυτοι ειμααστε και προσωπικα δεν θελω να αλλαξουμε νοοτροπια και να γινουμε κενοι ανθρωποι χωρις συναισθηματα , ιδεολογιες , πυστευω και ηρωες .
Ειμαστε ανοικτοι ανθρωποι , αληθηνοι που δεν φοβομαστε να πουμε τη γνωμη μας και δεν εχω να ζηλεψω τιποτα απο τους ξενους.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Ολυμπιακοί Αγώνες All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Next
Page 7 of 11

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr