stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εδώ κολλάνε τα πάντα ΕΚΤΟΣ ΣΠΟΡ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 152, 153, 154 ... 157, 158, 159  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Mon Sep 29, 2008 11:41 pm    Post subject: Reply with quote

Η Εθνική, ασφαλώς! Είναι, εξάλλου, και η πιο παλιά τράπεζα που λειτουργεί μέχρι σήμερα στην Ελλάδα (δεν θυμάμαι αν η Ιόνιος Τράπεζα είχε ιδρυθεί νωρίτερα ή αργότερα, ούτως ή άλλως δεν υπάρχει πλέον). Αλλά η Εθνική έχει υποκαταστήματα μέχρι και στα πιο απομακρυσμένα μέρη!
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 12:48 am    Post subject: Reply with quote

Ισχυει! Η Εθνικη εχει ΑΤΜ παντου.... εγω ομως επελεξα Αλφα που ειναι η αμεσως πιο διαδεδομενη απο την Εθνικη αλλα εχει αισθητα λιγοτερη ουρα στα υποκαταστηματα της
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 1:28 am    Post subject: Reply with quote

http://uk.news.yahoo.com/afp/20080929/tod-greece-aviation-tourism-offbeat-7f81b96.html


Shocked Shocked Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 9:31 am    Post subject: Reply with quote

Ναι, η ALPHA είναι η τράπεζα με το δεύτερο μεγαλύτερο δίκτυο και τρίτη είναι η Eurobank. Οι δυο τελευταίες, εξάλλου, έχουν εκμεταλλευτεί τα δίκτυα των Πίστεως και Εργασίας, αντίστοιχα, με τις οποίες και είχαν συγχωνευτεί στο παρελθόν. Όσον αφορά την Εθνική, έχει μακράν τις μεγαλύτερες ουρές ακριβώς λόγω της ιστορίας της. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία συμπολίτες μας δεν είναι διατεθειμένοι να αλλάξουν κάτι που έχουν συνηθίσει εδώ και δεκαετίες! Εξάλλου, το ποια τράπεζα θα επιλέξεις εξαρτάται, για μένα, από το ποια τραπεζική υπηρεσία χρειάζεσαι! Γιατί, για παράδειγμα, όσον αφορά τις αποταμιεύσεις, αυτές που συμφέρουν περισσότερο είναι οι... HSBC (!!) και Eurobank! Όχι η Εθνική, ούτε καν το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο! Ειδικά σε εποχές όπως η σημερινή, με την κρίση που υπάρχει στην αγορά, θεωρώ ότι αξίζει να είμαστε λίγο προσεχτικοί στις κινήσεις με τα χρήματά μας...
Back to top
View user's profile Send private message
koeman
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jul 2007
Posts: 119

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 12:23 pm    Post subject: Reply with quote

Σούπερ νταηλίκι από τους δικηγόρους Ηρακλείου Κρήτης:

Ηράκλειο: Κατάληψη στο Δικαστικό Μέγαρο
...με αίτημα την ίδρυση Εφετείου Ανατολικής Κρήτης...
http://news.ert.gr/c/9/422647.asp

Κι εγώ αν δεν με περάσουν σε μαθήματα στο Πολυτεχνείο να οργανώσω κατάληψη με αίτημα να με περάσουν... δεν πάμε καλά...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
manosbar
New Member
New Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 66
Location: Αθήνα(Ζωγράφου)

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

Καταρχάς να αναφέρω ότι είμαι κατά κάθε είδους κατάληψης, εφόσον αυτό δεν αποτελεί το ύστατο μέτρο αντίδρασης.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση επειδή τυχαίνει να τη γνωρίζω μιας και είμαι από το Ηράκλειο θα ήθελα να αναφέρω πως έχουν τα πράγματα, όπως εγώ τα ξέρω τουλάχιστον...
Μέχρι στιγμής, στην Κρήτη υπάρχει μόνο ένα εφετείο το οποίο βρίσκεται στα Χανιά. Έτσι για απλά θέματα κάποιος μπορεί να πρέπει να ταξιδέψει από το νομό Ηρακλείου ή Λασιθίου, που στην τελική παίζει να πάρει και αναβολή.

Εδώ και αρκετά χρόνια λοιπόν οι δικηγορικοί σύλλογοι στο Ηράκλειο και στο Λασίθι ζητούν την ίδρυση Εφετείου και στο Ηράκλειο για να εξυπηρετούνται καλύτερα οι πολίτες της Ανατολικής Κρήτης. Οι κομπλεξικοί όμως οι Χανιώτες, θέλουν να έχουν την αποκλειστηκότητα επειδή λέει στο Ηράκλειο έχουν συγκεντρωθεί όλες οι υπηρεσίες.
Τα συμπεράσματα δικά σας...

ΥΓ:Ανάλογη περίπτωση ισχύει και με τα ΚΤΕΛ...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Sep 30, 2008 11:48 pm    Post subject: Reply with quote

Manosbar, δέχομαι τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεις ένα πρόβλημα όπως εσύ το αντιλαμβάνεσαι με βάση την προσωπική σου εμπειρία.

Είμαι όμως αναγκασμένος να σου εφιστήσω την προσοχή στον τρόπο με τον οποίο αναφέρεσαι σε μία μεγάλη κοινωνική ομάδα, δηλαδή στους συμπολίτες σου οι οποίοι είναι δημότες στα Χανιά.

Μπορείς να εκφράσεις τα παράπονα σου ή να καταθέσεις τις ενστάσεις σου σε σχέση με τα συμφέροντα που διακυβεύονται αλλά οι χαρακτηρισμοί ή οι γενικευμένοι στιγματισμοί κοινωνικών ομάδων, μπορεί να προκαλέσουν διαδικτυακούς σπαραγμούς και κάτι τέτοιο πρέπει να το αποφύγουμε.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Wed Oct 01, 2008 12:24 am    Post subject: Reply with quote

Γιατί να μην γίνει η έδρα του εφετείου στον Άγιο Νικόλαο; Έτσι και η Ανατολική Κρήτη θα εξυπηρετείται και αποκέντρωση θα υπάρξει... Ποια είναι η θέση των Ηρακλειωτών επί τούτου;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Wed Oct 01, 2008 9:52 am    Post subject: Reply with quote

Δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν κάποιοι κομπλεξικοί, βολεμένοι στα ΚΤΕΛ και των δύο πόλεων με τους πολίτες που κατά πλειοψηφία αποδοκιμάζουν όλο αυτό το καραγκιοζιλίκι..
Μη χαρακτηρίζεις έτσι μια ολόκληρη πόλη γιατί κι εμείς ζημιωνόμαστε από αυτή την κατάσταση που κάποιοι έχουν δημιουργήσει..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
manosbar
New Member
New Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 66
Location: Αθήνα(Ζωγράφου)

PostPosted: Thu Oct 02, 2008 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Προφανώς ρε παιδιά δεν αναφέρομαι σε όλους τους Χανιώτες...! Ήμαρτον απευθείας πέσατε όλοι πάνω μου!Αντίστοιχοι "κομπλεξικοί" υπάρχουν και στο Ηράκλειο, δεν είπα το αντίθετο...!
Ξέρω παιδιά από Χανιά που είναι υπέρ του εφετείου στο Ηράκλειο, όπως και εγώ θα ήμουν υπέρ αν τα πράγματα ήταν αντίστροφα!

Οποιοσδήποτε Κρητικός νιώθει τον άλλο αντίπαλό του, αντί για συντοπίτη του είναι κατά τη γνώμη μου κομπλεξικός! Αν είχαν επιχειρήματα σοβαρά και τεκμηριωμένα τότε προφανώς δεν θα χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο χαρακτηρισμό. Αν όχι, αν το μοναδικό επιχείρημα είναι "Να μην έχει το Ηράκλειο" τότε είναι δείγμα κομπλεξισμού. Συνεπώς, όποιος ενστερνίζεται το παραπάνω είναι κομπλεξικός.

Το να μην θες την γενικότερη ανάπτυξη της Κρήτης, επειδή θέλεις να έχεις αποκλειστικότητα είναι κάτι περισσότερο από γελοίο. Οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος θεωρεί λογικό να υπάρχουν 2 εφετεία και όχι 1, ειδικά όταν το ένα δεν επηρεάζει τη λειτουργία του άλλου. Είναι σαν να λέω να μην γίνει άλλο στάδιο στην Κρήτη μιας και έχουμε το Παγκρήτιο. Δεν θέλουμε άλλο. Μη σου πω να απαιτώ να διαλυθεί και το στάδιο Χανίων. Είναι αυτά σοβαρά πράγματα;

Αν πιστεύετε ότι έχω άδικο ελάτε να το συζητήσουμε. Αν μετά τις παραπάνω διευκρινήσεις μου θεωρείτε ότι η λέξη "κομπλεξικός" δεν αρμόζει στα παραπάνω άτομα (και σε ακόμα περισσότερα και από τις 2 μεριές της Κρήτης) βρείτε μου μια σωστή λέξη να χρησιμοποιώ.
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Thu Oct 02, 2008 5:28 pm    Post subject: Reply with quote

manosbar wrote:
Μη σου πω να απαιτώ να διαλυθεί και το στάδιο Χανίων.


Αυό μέσες άκρες το έχουμε καταφέρει και μόνοι μας... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Thu Oct 02, 2008 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

Κανείς όμως δεν έχει απαντήσει στην ερώτησή μου. Γιατί όχι εφετείο στον Άγιο ή στην Ιεράπετρα; Αυτό ΚΑΙ θα έλυνε το πρόβλημα κομπλεξισμού που κάποιοι ίσως έχουν ΚΑΙ θα επιτυχγάνονταν μεγαλύτερη αποκέντρωση. Μήπως πολλοί Ηρακλειώτες έχουν παρόμοιο πρόβλημα με τους Χανιώτες; Και μήπως τελικά ομιλούμε για μεγάλη μερίδα του πληθυσμού που απλώς είτε θέλει να διατηρήσει είτε να αποκτήσει οφίτσια εις βάρος του λαού της Κρήτης;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
manosbar
New Member
New Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 66
Location: Αθήνα(Ζωγράφου)

PostPosted: Thu Oct 02, 2008 7:23 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ δεν είμαι υπέρ της ίδρυσης εφετείου στο Ηράκλειο.
Είμαι υπέρ της ίδρυσης εφετείου Ανατολικής Κρήτης.

Το που θα γίνει θα το κρίνουν άλλοι. Εμένα σαν πρώην κάτοικος Ηρακλείου (είμαι φοιτητής στην Αθήνα) δεν θα αλλάξει η ζωή μου είτε γίνει στο Ηράκλειο είτε στον Άγιο Νικόλαο...
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Thu Oct 09, 2008 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Απίστευτο...

http://www.protothema.gr/content.php?id=16066
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri Oct 10, 2008 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

εμενα μου κάνει εντύπωση πως επιτρέπουν (δήθεν με την ελευθερια του λόγου..) διαφημίσεις σε TV και ραδιόφωνα που κατηγορούν την κυβέρνηση παραπλανώντας κόσμο..?

ακούω διαφήμιση να λέει πως η κυβέρνηση θα κλίση την ολυμπιακή άρα τέρμα η ασφαλείς πτήσεις και οι φτηνές πτήσεις....
Shocked Confused
καλά συγγνώμη αλλα για χαζούς ψάχνουν?(και μάλλον βρίσκουν?)....μονο η ολυμπιακή πρόσφερε ασφαλές και φτηνές πτήσεις??

άσε που απ ότι βλέπω δε θα τι κλείσουν...
εξυγίανση γίνετε (αργά μεν...αλλα υποτίθεται γίνετε).

με τέτοιες διαφημίσεις δε θέλει πολύ να βγούμε όλοι στους δρόμους να πλακωνόμαστε...
Rolling Eyes

εννοείτε παίζει και η δραματική μουσικούλα ως συνήθως για να διατηρείται ψυχραιμία Razz Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Fri Oct 10, 2008 4:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ένας Μπολσεβικισμός τους χρειάζεται ... Wink

-edit-
Πότε προσέφερε "φτηνές" πτήσες η Ο.Α ρε παίδες ? Θα μας τρελάνετε ?
Ποιός τα λέει αυτά ? Όταν κοστολογεί το Αθήνα-Βελιγράδι-Αθήνα 300+ ευρώ ?
Ασφαλείς ναι, αλλά με τι κόστος για τον φορολογούμενο ...
Back to top
View user's profile Send private message
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Fri Oct 10, 2008 5:45 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτά βρε παιδιά τα λένε όλοι αυτοί οι οποίοι την έχουν καταβρεί με την κατάσταση της Ολυμπιακής τώρα. Όταν έχεις έναν οργανισμό ο οποίος συντηρεί εκατοντάδες υπεράριθμους υπαλλήλους, οι οποίοι όλη την μέρα διαδηλώνουν και συνδικαλίζονται, και δεν προσφέρουν καμία ουσιαστική δουλειά, λογικό είναι οι τιμές να παραμένουν στα ύψη. Και αυτοί είναι οι ίδιοι οι οποίοι φοβούνται για την δουλειά τους σε ενδεχόμενη ιδιωτικοποίηση της Ολυμπιακής. Αφηστέ λοιπόν τον καθένα να λέει ότι θέλει. Η πλειοψηφία των πολιτών αυτής της χώρας πιστεύει ότι η Ολυμπιακή πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει τρόπο λειτουργίας, και αυτό είναι που μετράει. Διαφήμηση στην τηλεόραση ανεβάζω και εγώ, και μπορω να λέω ότι θελω.
Back to top
View user's profile Send private message
mfotinakis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Jun 2004
Posts: 733
Location: Brno,Chania

PostPosted: Sat Oct 11, 2008 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει στο μυαλό του κάποια πολύ καλή εταιρία στο χώρο του web design να μου προτείνει από αθήνα ή ηράκλειο. Ευχαριστώ!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Nov 05, 2008 12:03 pm    Post subject: Reply with quote

Όταν διαβάζει κανείς τέτοια νέα νομίζω πως όλα τα υπόλοιπα φαίνονται μικρά...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=1407578&ct=2

Πολύ ωραία...
Back to top
View user's profile Send private message
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed Nov 05, 2008 12:25 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτοι ειναι ηλιθιοι...
Σε λιγο θα εχουμε 2009 αλλα αυτοι ΑΚΟΜΑ λιθοβολουν Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Wed Nov 05, 2008 1:32 pm    Post subject: Reply with quote

Δε νομίζω πως είναι τόσο θέμα μυαλού όσο θέμα κουλτούρας και φιλοσοφίας των συγκεκριμένων περιοχών. Όταν κάποιος μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον που επικροτεί τέτοιες καταστάσεις τότε το κάνει κτήμα του πως η συγκεκριμένη αποτελεί την πλέον ενδεδειγμένη αντίδραση. Το θέμα είναι τι ακριβώς κάνουν οι διεθνείς οργανισμοί και γιατί επιτρέπουν αυτές τις καταστάσεις! Δεν ξέρω ποια θα ήταν η καλύτερη αντίδραση από την πλευρά της διεθνούς κοινότητας, το σίγουρο είναι πως είναι ανεπίτρεπτο να αποδεχόμαστε έτσι απλά τέτοιες συμπεριφορές κατά της ανθρώπινης ζωής και αξιοπρέπειας! Η ελευθερία του καθενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου, οπότε τέτοιες καταστάσεις ξεπερνούν το δικαίωμα αυτοδιάθεσης των λαών!

Μερικές φορές συλλογίζομαι πόσο τυχεροί είμαστε που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα και όχι σε μια τέτοια χώρα. Η χώρα μας μπορεί να έχει χιλιάδες στραβά αλλά, τουλάχιστον, μας δίνει το δικαίωμα να εκφραζόμαστε όπως θέλει ο καθένας! Δικαίωμα που, πάντως, αποκτήθηκε με πολύ κόπο και πολύ αίμα...
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Nov 05, 2008 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

H καθημερινότητα μίας απίστευτης γυναίκας στη Κίνα, η οποία δεν έχει χέρια.

Το βίντεο είναι επιπρόσθετα σημαντικό καθώς κινείται στο δρόμο που χάραξαν ο Δούσης και η Τσόκλη.

http://www.elegantbay.com/main/amazingwoman.htm
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Fri Nov 14, 2008 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

Μπορεί ο εν λόγω παραγωγός της διάσημης εκπομπής να προβάλει κάποιο εκκεντρικό προϊόν που μπορεί να χαρακτηριστεί "μεταξύ σοβαρού και αστείου" αλλά από την άλλη μπορεί να θεωρηθεί ως απόδειξη για το τι παθαίνει κάποιος εάν καβαλήσει το καλάμι και δεν καταφέρει να τιθασεύσει την δύναμη που απέκτησε.

Και εντάξει χαριτολογώντας στην παρέα του μπορεί να κάνει όσα σχόλια θέλει για τους Έλληνες σύμφωνα με τις προσωπικές τους εμπειρίες, όπως δηλαδή μπορεί να έχω κάνει και εγώ για τους Άγγλους σε μία παρεϊστικη συζήτηση, όμως το να γράφεις αυτά που γράφει επωνύμως και δημοσίως... ε τι να πω.

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=&a=%3F%3F%3F%3F%3F%3F%3F&id=21923328

Υ.Γ:
Α και εάν θεωρηθεί ότι αυτό είναι παλαιό καλό βρετανικό χιούμορ, τότε μάλλον η ηθική και πολιτιστική κατάντια των ΜΜΕ φεύγει που και που από την Ελλάδα και πάει διακοπές στην Αγγλία.
Back to top
View user's profile Send private message
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Nov 25, 2008 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

Γνωρίζετε με ποιες visa electon και ποιανών τραπεζών μπορεί κάποιος να κανει αγορές μέσω ιντερνετ?
Back to top
View user's profile Send private message
AUGalos
Full Member
Full Member


Joined: 01 Mar 2007
Posts: 382
Location: San Antonio, Texas

PostPosted: Tue Nov 25, 2008 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

Με της alpha bank μπορείς σίγουρα. Δοκιμασμένο Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 152, 153, 154 ... 157, 158, 159  Next
Page 153 of 159

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr