stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ενεργειακές Υποδομές (2)
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Fri Dec 14, 2007 2:28 am    Post subject: Ενεργειακές Υποδομές (2) Reply with quote

Endesa Hellas: Νέοι σταθμοί παραγωγής ενέργειας με φυσικό αέριο

Η Endesa Hellas προχωρά με αίτηση ανανέωσης της άδειας εγκατάστασης για τα σταθμό παραγωγής ενέργειας στο Βόλο με καύσιμο φυσικό αέριο. Ο σταθμός θα είναι ισχύος 440 MW και θα κατασκευαστεί στη βιομηχανική περιοχή του Βόλου.

Η ΔΕΠΑ και η Endesa Hellas πρόκειται να συνεργαστούν για την κατασκευή ενός νέου αγωγού προς το σταθμό.

Όπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή της, την επόμενη πενταετία η Endesa Hellas εκτιμά ότι θα λειτουργεί πάνω από 1600 MW από σταθμούς φυσικού αερίου και θα καταστεί ένας από τους μεγαλύτερους καταναλωτές του συγκεκριμένου καυσίμου για την παραγωγή ενέργειας στην Ελλάδα.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/13/1451557.htm
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun Dec 16, 2007 5:51 pm    Post subject: Reply with quote

στα βουνα της Ναυπακτου δημηουργειται αιολικο παρκο, το οκτωβριο που περασα απο τη περιοχη ηταν εγκαταστημενες 3 ανεμογεννητριες και πριν κανα 10αρι μερες που ξαναπερασ πρεπει να ηταν κανα 6αρι.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Dec 16, 2007 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Εδώ και περίπου 1,5 μήνα έχω συνδεθεί με το φυσικό άεριο για ατομική θέρμανση και πραγματικά νομίζω οτι μπήκα στον πολιτισμό!

Καταρχήν είναι η πρώτη φορά που το σπίτι μου είναι τοσό ζεστό. Με την θέρμανση της πολυκατοικίας ποτέ δεν είχα ζεσταθεί τόσο. Το πιο σημαντικό για μένα όμως είναι το ζεστό νερό. Όποτε θέλω το έχω χωρίς να περιμένω τον θερμοσίφωνα να ζεσταθεί.

Και λύθηκε και ένα σχεδόν καθημερινό πρόβλημα. Συνήθως τα πρωινά με την βιασύνη δεν θυμόμουν αν είχα κλείσει τον θερμοσίφωνα και σχεδόν πάντα ανέβαινα πάλι στο σπίτι για να το ελέγξω.

(Βέβαια ακόμα δεν έχει έρθει ο λογαριασμό, οπότε ας κρατάω και μια πισινή για αυτό το ζήτημα)
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Sun Dec 16, 2007 10:16 pm    Post subject: Reply with quote

Εγω εχω εδω και δυο χρονια περιπου και σιγουρα συμφερει περισσοτερο σε σχεση με το αιρ κοντισιον που ειχα εγω πριν. Αλλα σε αυτο που θελω να ψαχτω (και αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει) ειναι με την οικιακη πραγωγη ρευματος απο το φυσικο αεριο. Στο εξωτερικο ξερω οτι γινεται για εδω ομως Question Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Sat Dec 29, 2007 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ρεύμα από τα ηφαίστεια του Αιγαίου

και....

Τελευταία η Ελλάδα λόγω... γραφειοκρατίας


Ενδιαφεροντα αποσπασματα:

Arrow "Μόνο το ηφαιστειακό τόξο Μήλου - Νισύρου θα μπορούσε να αποδίδει 120 μεγαβάτ, ενώ συνολικά θα μπορούσε να καλύπτεται το 10% των αναγκών σε ηλεκτρική ενέργεια"

Arrow "1000 Μεγαβάτ παραμένουν ανεκμετάλλευτα"

Arrow "Στην Ελλάδα, που θεωρείται η χώρα με το δεύτερο μεγαλύτερο γεωθερμικό δυναμικό στην Ευρώπη, η εγκατεστημένη ισχύς για θέρμανση είναι ελάχιστη"

Arrow "η Ισλανδία καλύπτει το 86% των αναγκών της σε θέρμανση από τα γεωθερμικά πεδία"

Arrow "Επιπλέον, ο επίτροπος δήλωσε ότι η συμμετοχή των ελληνικών φορέων στα έργα που χρηματοδοτούνται από το κοινοτικό πρόγραμμα για την ευφυή ενέργεια είναι επίσης ανύπαρκτη"

Arrow "Την ίδια ώρα, ο Δήμος Μιλάνου σχεδιάζει την εγκατάσταση κεντρικού γεωθερμικού συστήματος για τη θέρμανση ολόκληρης της πόλης... "

...ενω εμεις απλως αλλαζουμε πλευρο και συνεχιζουμε τον υπνο μας. Ε ρε ευκαιριες που αφηνουμε να περνανε αναξιοποιητες. Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
UWG
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Feb 2004
Posts: 513
Location: Atlanta USA

PostPosted: Sun Jan 13, 2008 2:41 am    Post subject: Reply with quote

Ti tha nomizate na xtisti ena piriniko ergostassio kapou stin Ellada. Esto den tha epirxe anagi na keme akoma ligniti.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=48322016
Back to top
View user's profile Send private message
el_greco
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Sep 2006
Posts: 91
Location: Athens/Volos

PostPosted: Sun Jan 13, 2008 2:52 am    Post subject: Reply with quote

Προσωπικά είμαι υπέρ, αν και η τεχνολογία της σχάσης έχει τα αρνητικά της (απόβλητα). Οι αντιδραστήρες σήμερα δεν είναι όπως την εποχή του Chernobyl και εν τέλει δεν μπορούμε σαν χώρα να είμαστε 100% εξαρτημένοι σε λιθάνθρακες, πετρέλαιο και λοιπές ρυπογόνες βαριές βιομηχανίες για την παραγωγή ενέργειας. Βέβαια εγώ προσδοκώ τη σύντηξη κάποια στιγμή τις ερχόμενες δεκαετίες. Ελπίζω εκεί στο Cadarache να βρουν τις λύσεις...
Back to top
View user's profile Send private message
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Sun Jan 13, 2008 5:13 am    Post subject: Reply with quote

Παίδες ελπίζω να μην είμαι τελείως off topic(το post μου έχει να κάνει με την εξοικονόμηση ενέργειας και όχι με την δημιουργία αυτής, αλλα η ουσία δεν είναι πολύ μακριά...)



Θα ήθελα να ενημερώσω όσους δεν το ξέρουν για το θέμα των οικονομικών/οικολογικών λαμπών.


Καταρχάς είναι χαζό να μην έχουμε ΌΛΟΙ στο σπίτι μας οικονομικές λάμπες σχεδόν αντί για όλες τις κανονικές. Το θέμα δεν είναι μονο περιβαντολογικό(κάθε μια κβ που δεν καίμε απελευθερώνουμε 2 κιλά λιγότερα διοξειδίου του άνθρακα) όσο ΚΑΙ οικονομικό. Οι λάμπες αυτές ναι μεν είναι πολύ ακριβές σε σχέση με τις κανονικές(10 φορες πάνω το κόστος) στα 5 ευρώ περίπου οι απλές βιδωτές για 8.000 ώρες ζωής, ΑΛΛΑ. Δεν υπάρχει περίπτωση όχι μονο να βγάλεις τα λεφτά σου πίσω και μάλιστα σε λιγότερο από ένα χρόνο αλλα θα έχει κέρδος 4 έως και 14 φορες την αξια τις λάμπας!!


Ένα απλό παράδειγμα για μια μέση λάμπα των 60 watt. Το κέρδος για κάθε ώρα χρησιμοποίησης είναι 0,049 κβ(γιατί αντί για 60 watt καίει ΜΌΛΙΣ 11) οποτε στις 8000 ώρες ζωής θα έχει γλυτώσει 294 κω δηλαδή με μια μέση χρέωση κβ στα 0,11 ευρώ, θα έχεις γλυτώσει 32 ευρώ ένα θα έχεις ξοδέψει μόλις 5 ευρώ για να την αγοράσεις!!


Το άλλο θετικό που έχουν αυτές οι λάμπες είναι ότι σχεδόν ποτε δεν καίγονται. Προσωπικά έχω κάνει τρελό crash test στις περιφερειακές λάμπεςτις "πολουκατοιμιας" στον κούρο οι οποιες λειτουργούν υπό τραγικές συνθήκες χειμώνα καλοκαίρι(50+ βαθμούς το καλοκαίρι, σκεπασμένες με χιόνι το χειμώνα) και 2,5 χρονια δεν έχει καεί καμια από τις 7!!!!Ενώ άλλες στη θέση τους καιγόντουσαν ανά μηνα και μια! Φανταστείτε λοιπόν μέσα στο σπίτι που οι συνθήκες είναι κατά πολύ καλύτερες, και αναλογιστείτε πόσες λάμπες αλλάζετε τον μηνα λόγο καψίματος από το άνοιγμα του φωτός! Αν υπολογίσετε και αυτό το κόστος θα καταλάβετε τι χρήμα θα εξοικονομήσετε συνολικά!


Προσοχή όμως στο έξεις. Δεν τις πουλάνε όλοι στη τιμή που σας είπα. Υπάρχουν πολλοί κλεφτες που τις πουλάνε πολύ παραπάνω,ακόμα και πάνω από 8 ευρώ!! Προσωπικά γνωρίζω κατάστημα στο παγκράτι που έχει αντιπροσωπεία και σε αλλα σημεία τις αθηνας που τις απλές βιδωτές(χοντρές λεπτές) τις πουλάει μόλις 4,5! Επίσης οικονομίας υπάρχουν διαφορων ειδών, έχω βρει και mpagionet και για σποτάκια(αυτές οι λάμπες που έχουν 2 δοντάκια και κάνουν στροφή κατά 1/5) και για σποτάκια βιδωτές χοντρές αυτές που μπαίνουν ψιλά στο ταβάνι και πάνε ισα με τον τοίχο. Οι τιμές για τις υπόλοιπες λάμπες είναι πιο ακριβές αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να μην κερδίσετε στο τέλος λεφτά. Απλώς εκεί που θα έπαιρνες 7 φορες τα λεφτά σου πίσω θα τα πάρεις 3 φορες.



Η ουσία λοιπόν είναι ότι μπορούμε να συνδυάσουμε την οικονομία. Είναι χαζό να μην το κάνουμε όλοι, παρακαλώ όπως να ειδοποιήσετε και τους φίλους σας για τα πλεονεκτήματα των οικολογικών λαμπών ώστε να γίνει ευρέως γνωστό σε όλους. Εγώ προσωπικά τα πρήζω σε όλους τους φίλους και γνωστούς μου οποτε το θυμηθώ!


Ελπίζω να μην σας κούρασα και να μην ήμουν τελείως off topic, αν το post δεν ταιριάζει εδώ με τιποτα, αν μπορεί κάποιος mod να το μετακινήσει αλλου, και να με συγχωρεί!


Last edited by Droulas13 on Mon Jan 14, 2008 1:49 am; edited 4 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Sun Jan 13, 2008 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Αν εξαιρεσεις το γεγονός ότι τα γράφεις greeklish, κατα τ'άλλα μιά χαρά τα λες!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Mozart
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2820
Location: Thessaloniki

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 11:14 am    Post subject: Reply with quote

Droulas13 wrote:
Θα ήθελα να ενημερώσω όσους δεν το ξέρουν για το θέμα των οικονομικών/οικολογικών λαμπών.


Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση?

Οι οικολογικές λάμπες, είναι αυτές που κάνουν όμως γύρω στα 2'' να ανάψουν, ή καμιά σχέση? Έχω μια τέτοια σε ένα δωμάτιο σπίτι, και μου σπάει τα νεύρα. Embarassed Rolling Eyes Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 11:37 am    Post subject: Reply with quote

Είναι κάπως έτσι !! Ωστόσο υπάρχουν παραλλαγές τους που το σχήμα τους φέρνει προς τις κλασσικές λάμπες. Υπάρχουν κάποιες με λευκό και άλλες με κίτρινο φως. Αυτές που βγάζουν κίτρινο φως για να δώσουν την πλήρη φωτιστική ισχύ τους πρέπει να περάσουν 4-5 ''



Όταν πας σε κατάστημα ηλεκτρικών και δεις το ράφι με τις λάμπες θα καταλάβεις ότι είναι χαμηλής κατανάλωσης από τις παρακάτω ενδείξεις


--8W E14 ΑΠΟΔΟΣΗ 4ΟW

--11W E14 ΑΠΟΔΟΣΗ 60W



--8W E27 ΑΠΟΔΟΣΗ 40W

--14W E27 ΑΠΟΔΟΣΗ 75W

--18W E27 ΑΠΟΔΟΣΗ 100W

Δηλαδή θα σου λέει στη συσκευασία της δύο αριθμούς Watt. Η μία ένδειξη θα λέει την πραγματική κατανάλωση και η άλλη ποιά θα ήταν η αντίστοιχη κατανάλωση αν ήταν απλή λάμπα η οποία αποδίδει τον ίδιο φωτισμό !!! Στη περίπτωση της πρώτης ένδειξης αγοράζεις λάμπα που καίει 8W και φωτίζει όσο μία συμβατική λυχνία αντίστασης των 40W.

Επίσης στις συσκευασίες υπάρχουν κάποιες ενδείξεις σαν τις παρακάτω

Α
Β
C
D
E
F
κτλ κτλ

Αν η λάμπα σου ανήκει στην κατηγορία Α (θα το έχει επιλεγμένο με κάποιο "V" στο συγκεκριμένο πίνακα) τότε πρόκειται για κατασκευή λυχνίας που έχει την μέγιστη απόδοση με την ελλάχιστη κατανάλωση ενέργειας.

Αν δεις μία άλλη λάμπα στο ράφι ίσως παρατηρήσεις ότι μπορεί να είναι C .

Με απλά λόγια ....

αν μία λάμπα-σχήμα κεράκι μίας εταιρίας είναι Α τότε
θα καίει 8W και θα αποδίδει 45W

αν μία λάμπα-σχήμα κεράκι μίας άλλης εταιρίας είναι B τότε
θα καίει 8W και θα αποδίδει 42W

αν μία λάμπα-σχήμα κεράκι μίας άλλης εταιρίας είναι C τότε
θα καίει 8W και θα αποδίδει 39W

Πιστεύω να έγινα κατανοητός.
Back to top
View user's profile Send private message
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Οι οικονομικές λαμπες εχουν 3 βασικα μειονεκτηματα που δεν ειναι ομως και τοσο σημαντικα :

- Εχουν διαφορετικό σχήμα με τις κανονικές, οι πιο πολλες ειναι καπως ετσι :




Ομως το θέμα του σχήματος ειναι τελειως χαζο γιατι αν το καλοσκεφτείτε και τις αλλες λαμπες τις θεωρούμε "ωραιες" γιατι απλως εχουμε συνηθίσει να τις βλέπουμε τοσα χρονια. Επισης οταν οι οικονομικές προκειται να τοποθετηθούν μεσα σε πορτατιφ η' καπου τελος παντων που δεν θα φαίνονται τοτε καταλαβαίνετε οτι δεν υπαρχει καν θεμα σχηματος


- Οταν τις πρωτοανοίγεις φωτίζουν στη μισή περίπου ισχυ, και τους παίρνει περιπου 30 δευτερόλεπτα μεχρι σταδιακα να φτασουν στο μαξιμουν της αποδoσής τους. Τωρα προσωπικά ουτε αυτο το θεωρω τρελλο προβλημα, γιατι μιλαμε για 30 δευ, και γιατι με τις οικονομικές δεν χρειαζεται να τις αναβοσβήνεις ολη την ωρα για να γλυτωνεις λεφτα. Δεν σου λεω αν φυγεις 1 ωρα απο το δωματιο, εκει κλειστην, αλλα αν θες να πας μεσα να φτιαξεις ενα τοστ, η' αν θες να πας να χεσεις η' γενικώς να κινηθεις μεσα στο σπιτι, δεν χρειαζεται να καθεσαι να τις ανοιγοκλεινεις ολη την ωρα.


- Και ενα τριτο προβλημα εχει να κανει με το γεγονος οτι δεν δουλευουν σε συστηματα ρυθμισης εντασεως φωτος. Εννοω αυτους τους περιστρεφόμενους διακοπτες που ρυθμιζεις το φως εσυ ποσο θελεις να φωτίσει. Ε αν βαλέις λαμπα οικονομική σε τετοιο συστημα, θα δουλεψει μεν αλλα δεν θα μπορεις να ρυθμίζεις την ισχυ, θα δουλευει στο μαξ.



Αυτα τα ολιγα απο μενα Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Φιλε Droulas13 πλεον εχουν βγει και dimmable οικονομικες λαμπες. Δεν θυμαμαι ομως την εταιρια που τις εχει βγαλει. Ερωτηση: Eχουν διαφορα οι "επωνυμες" λαμπες (osram philips κλπ) απο τις "μαρκα μ'εκαψες" κινεζικες οικονομικες λαμπες?
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 1:06 pm    Post subject: Reply with quote

Αγαπητοί φίλοι, ενημερώστε μας please για ενδεικτικές τιμές για ορισμένες βασικές κατηγορίες λαμπτήρων οικονομίας καθώς και ποιες είναι οι καλύτερες μάρκες και πού μπορούμε να τις βρούμε.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 1:10 pm    Post subject: Reply with quote

Θα σου προτεινα ΣΙΓΟΥΡΑ philips. Η μαρκα αυτη ειναι εγγυηση, αυτη εχω για τις εξωτερικες του κηπου και δεν εχουν παθει τιποτα.


Αν ομως ψαχνεις για διαφορετικου τυπου απο τις απλες βιδωτες τοτε υπαρχουν και αλλες καλες μαρκες αλλα δεν θυμαμαι ονομασια. Καλυτερα να αποφυγεις παντως τις μαρκες μεκαψες. Και οταν περνετε τετοιες λαμπεσ να κοιτατε και τις ωρες ζωης, υπαχουν με 3000 ωρες με 8000, με 10000 και με 15.000. Οποτε αν σας συμφερει η τιμη θα το εξεταζετε με βαση τις ωρες, μην σας κλεβουν.
Back to top
View user's profile Send private message
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 1:26 pm    Post subject: Reply with quote

Λοιπον τις πιο φθηνες τις εχω βρει στο παγκρατι σε ενα μαγαζι πισω απο τα βιλατζ, η σακουλα του οποιου εγραφε και 5-6 ακομα μαγαζια στην αθηνα. Θελει ψαξιμο το θεμα, ακομα και μεγαλα μαγαζια με φωτιστικα οπως της κωνσταντακατου πηγαν να μου πουλησουν τις ιδιες λαμπες που βρισκω με 4-5 ευρω, στα 8+ ευρω!! Να προτιμάται μαγαζια που ασχολουνται ΜΟΝΟ με λαμπες και οχι με φωτιστικα μαζι και γενικοτερα μαγαζια που διαφημιζονται ως "αποθήκες" λαμπων.

Οπως και να εχει τις philips(κατα την γνωμη μου οι καλυτερες) σε βιδωτες(λεπτες και χοντρες) μπορεις να τις βρεις στα περιπου 5 ευρω για λαμπες που αποδιδουν φως απο 40 μεχρι και 100 βατ. και διαρκειας 8.000 ωρων και μιλαμε παντα για φωτισμο οπως αυτον που εχουμε τωρα τον θερμο και οχι τον ασπρο(υπαρχει και αυτος)


Οι προσπαθειες της philips ομως δεν εχουν αποδοσει καρπους σε αλλους τυπους λαμπων. Εκει υπαρχουν αλλες εταιριες που κανουν παιχνιδι.


Ανακαλυψα ενα μαγαζι εξειδικευμενο με λαμπες σε ενα δρομο καθετο στη σταδιου και την πανεπιστημιου(αναμεσα σε αυτες τις οδους) διπλα σε μια στοα προσ την μερια της ομονοιας. Εκει μπορειτε να βρειτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο πλευρας λαμπων, αλλα δεν θα βρειτε την κορυφαια τιμη που προανεφερα στις βιδωτες. Αυτος τις εχει στα 6 ευρω. Αλλα θα βρειτε διαφορους αλλους τύπους λαμπών οπως για σποτακια. Σημειωστε οτι μεχρι και μπαγιονετ μπορειτε να βρειτε για οικονομικες! Shocked (προσωπικα δεν το περιμενα)


Μια ακομα σημειωση. Αν ακουσετε οτι μια λαμπα κανει 15 ευρω ασ πουμε δεν ειναι απαραιτητα κλεψια, γιατι μπορει να εχει διαρκεια 15.000 ωρων οποτε να ειναι σαν να σας την πουλανε με 8 ευρω και να εχει διαρκεια 8.000 ωρων. Επισης να εχετε στο μυαλο σας οτι μονο τις απλες βιδωτες με το σχημα που προανεφερα μπορειτε να τις βρειτε σε τιμες κοντα στα 5 ευρω. Μετα αναλογα με τον τυπο της λαμπας και το ποσο περιτεχνο σχημα θα εχει ανεβαινει και η τιμη. Αλλα μην ξεχνατε οτι ΚΑΙ ΠΑΛΙ κερδος θα εχετε στο τελος, απλως θα ειναι μικροτερο.




ΥΓ Αν θελετε λαμπες για σποτακια, πρεπει να υπολογισετε οτι οι οικονομικες εχουν λιγο μεγαλυτερο μεγεθος, οποτε παρτε τα μετρα του φωτιστικου σας πριν πατε να προμηθευτειτε μην τυχον και δεν εχει εφαρμογη μετα η λαμπα!! Ελπιζω να βοηθησα και οποιος εχει και αλλες πληροφοριες να τις μοιραστει μαζι μας, και εγω ψαχτα το παω, εχω χασει ωρες ολοκληρες με τα ποδια και να ψαχνω στο ιντερνετ για αυτο το θεμα!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

Ο.Υ.Σ.Τ. wrote:
Φιλε Droulas13 πλεον εχουν βγει και dimmable οικονομικες λαμπες.


Πωπω με έστειλες τώρα. Razz Twisted Evil Σε παρακαλώ αν μπορείς θυμήσου ή σκέψου που τις είδες αυτές τις λάμπες γιατί ενδιαφέρομαι πολύ.

Έχω ήδη αγοράσει τον ροοστάτη(dimmer) και τον έχω σε ένα ντουλάπι σε αχρηστία.

Διαπίστωσα ότι ο ροοστάτης δεν λειτουργούσε τον ελεγχόμενο φωτισμό σε συνδυασμό με τις οικονομικές-ηλεκτρονικές λυχνίες και τον αφαίρεσα τοποθετώντας πάλι τον συμβατικό διακόπτη. Sad

Κάνε κάτι σε παρακαλώ να μάθουμε ποιά εταιρία τις κατασκευάζει και που θα μπορούσαμε να τις προμηθευτούμε. Embarassed


Υ.Γ: Για τους μη μυημένους ο ροοστάτης(περιστρεφόμενος) είναι το παρακάτω το οποίο τοποθετούμε στον τοίχο που έχει τον διακόπτη του πολύφωτου ενός δωματίου αντικαθιστώντας τον(τον διακόπτη). Αυτό το στρογγυλό περιστρεφόμενο πλαστικό χρησιμοποιείται να αυξομειώνει το ρεύμα που περνάει από την αντίσταση μίας κλασσικής λυχνίας(λάμπας) με αποτέλεσμα να αυξομειώνεται κατά το δοκούν η ένταση του φωτισμού !!!



Όπως καταλαβαίνετε ταυτόχρονα με την περιστροφή και μείωση της έντασης του φωτισμού μειώνεται και η κατανάλωση ενέργειας. Wink

Το μείον στη παραπάνω υλοποίηση φωτιστικής εγκατάστασης είναι ότι αυτοί οι ροοστάτες δεν λειτουργούσαν μέχρι και πολύ πρόσφατα με τις οικονομικές λυχνίες καθώς δεν έχουν μέσα τους αντίσταση αλλά κάτι άλλο που εγώ δεν γνωρίζω. Laughing Σίγουρα επιτυγχάνουν τον φωτισμό με κάποια χημικά στοιχεία(π.χ. Ακούμε λάμπα φθωρίου κ.ο.κ).
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Η εταιρία που μόλις έβγαλε dimmable στην αγορά είναι η Osram σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας "the independent" που έχω υπόψην μου. Αυτό το άρθρο είναι εξαιρετικό, καθώς αναφέρει και τα προβλήματα ανακύκλωσης των "οικολογικών" λαμπτήρων. Περιέχουν υδράργυρο σε αρκετά μεγάλες ποσότητες και δεν είναι εύκολα ανακυκλώσιμες. Εδώ στην Αγγλία μόνο τα ΙΚΕΑ δέχονται τέτοιες λάμπες προς ανακύκλωση (από όπου και να τις έχει αγοράσει κανείς). Για την Ελλάδα ίσως κάποιος άλλος θα μπορούσε να μας ενημερώσει σχετικά.
Το άρθρο του independent είναι το ακόλουθο:

Green light bulbs: Not such a bright idea
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Ο.Υ.Σ.Τ.
Full Member
Full Member


Joined: 02 Aug 2004
Posts: 374
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 5:01 pm    Post subject: Reply with quote

http://www.nam.lighting.philips.com/can/ecatalog/cfl/pdf/p-7016.pdf

Φλιε losada7 αυτο εδω πρεπει να ψαχνεις. Για σημεια πωλησης δεν ξερω κατι συγκεκριμενο αλλα λογικα στα καταστηματα που ασχολουνται με λαμπες θα εχουν. Επισης εχουν βγει και οι λαμπες σωληνες σε dimmable version
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Mon Jan 14, 2008 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραία ΟΥΣΤ! Από ό,τι φαίνεται η διάχυση της συγκεκριμένης τεχνολογίας προχωράει γοργά. Αυτό αποδεικνύει ότι οι περιβαλλοντικά φιλικοί λαμπτήρες θα γίνονται όλο και καλύτεροι, καθώς θα αυξάνει και ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών. Να και άλλη μια ιστοσελίδα με dimmables:

http://www.bltdirect.com/products.php?cat=1218&nm=Omicron+Dimmable
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Droulas13
Junior Member
Junior Member


Joined: 24 Jul 2004
Posts: 79
Location: Keira Knightley RULEZ

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 11:11 pm    Post subject: Reply with quote

Μια ενημερωση


Ακουσα οτι η ικεα βγαζει δικες τις οικονομικες και τις πουλαει τις 3 πακετο 4,5 ευρω Shocked Shocked Shocked


Ενας φιλος μου λεει οτι τις εχει 3 χρονια και δεν εχουν χαλασει σπιτι του, αλλα οπως και να εχει αξιζει τον κοπο με 1,5 ευρω η μια!!!! Μιλαμε για φως θερμο και για βιδωτες κυριως και διαρκεια ζωης στισ 6.000 ωρες, οποτε αν το παμε στις 8000 ωρες που εχει η φιλιπσ ειναι σαν να κανουν 2 ευρω η μια, ε σε σχεση με τα 4,5 ευρω(η καλυτερη τιμη μακραν που εχω βρει για τοσες ωρες) εχει μεγαλη διαφορα, και για τους δυσπιστους οσον αφορα στο κοστος, αξιζει να τις δοκιμασεις!!


Πειτε το και σε γνωστους σας αν πανε ικεα να το κοιταξουν το θεμα!
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Jan 15, 2008 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

Εδώ, στα s.markets πουλάνε αρκετά φτηνά τέτοιες λάμπες σε πακέτο. Το θέμα είναι ότι αρκετές φορές πρέπει να βρεις το σωστό σχήμα και την σωστή ισχύ. Έχω κάποια πολύφωτα που παίρνουν λάμπες κεράκια, οπότε πρέπει να βρω μία οικονομική σε ανάλογο σχήμα καθώς θα είναι φανερή και όχι "χωνευτή". Wink Επίσης άλλο είναι να έχεις ένα πολύφωτο με 5-6 ντουϊτ και άλλο να έχει ένα. Στην τελευταία περίπτωση πρέπει να βρεις λάμπα που να αποδίδει πολλά watt.
Back to top
View user's profile Send private message
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 12:18 am    Post subject: Reply with quote

Η ΔΕΗ θέλει να φτιάξει στη ΒΦΛ καβάλας εργοστάσιο παραγωγης ηλεκτρικής ενέργειας με τη καύση λιθάνθρακα. Αναρωτιέμαι απο που θα "προμηθεύεται" αυτόν.

πηγή πληροφορίαςhttp://www.kavalanet.gr/enimerosi/news_static/EkppFZyyAyMxYMmtzc.php
Back to top
View user's profile Send private message
pilotos
Junior Member
Junior Member


Joined: 17 Feb 2007
Posts: 184
Location: Λάρισα

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

Για την μονάδα του βόλου αν θυμάμαι καλα είχανε πεί ότι θα εισάγεται απο αυστραλία, υποθέτω το ίδιο και εκεί λογικά.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Jan 16, 2008 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

Το ακούσαμε και αυτό ! Αν δεν κάνω λάθος από αυτό το ορυκτό είναι γεμάτη η χώρα μας. Shocked Εισαγωγή απο Αυστραλία ;
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Page 1 of 8

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr