stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Μέσα Μαζικής Μεταφοράς της Αθήνας (Μετρό, Προαστιακός κλπ)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 82, 83, 84 ... 88, 89, 90  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Tue May 22, 2007 10:35 am    Post subject: Reply with quote

Πολύ ευχάριστο που η πλατεία προέκυψε πραγματικά τεράστια. Πιστεύω πως λόγω περιοχής θα γίνει από τις πιο ζωντανές της πόλης, αν και ψιλοφρικάρω με την παρατήρηση πως οι φυτεύσεις δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα.
Δηλαδή πρώτα θα ανοίξει ο σταθμός, και μέσα σε εύλογο (φαντάζομαι) χρονικό διάστημα θα είναι έτοιμη προς πλήρη χρήση και η πλατεία. Χμμμμ.... Rolling Eyes Τυπικά Ελληνικό, κανονικά δεν θα έπρεπε να εκπλήσσομαι. Να υποθέσω ότι έχει ληφθεί μέριμνα για να μπει και κανα δέντρο, παρότι από κάτω υπάρχει ο σταθμός? Ελπίζω να το σκέφτηκαν αν και σε κάθε περίπτωση εκείνο που μετράει είναι το κέρδος μιας επιπλέον πλατείας στην πόλη, και μάλιστα μεγάλης. Very Happy

Και με την ευκαιρία, να δηλώσω τη συμπαράστασή μου στην ιδέα περί βύθισης της οδού Ακαδημίας από Ιπποκράτους μέχρι Σίνα, ενόψει της νέας επέκτασης του μετρό. Δέκα επιπλέον στρέμματα ανοιχτού χώρου (συν υπόγειο πάρκινγκ στο Πνευματικό Κέντρο) δεν είναι καθόλου μικρή υπόθεση για μια πόλη σαν την Αθήνα. Εννοείται πως το μεγάλο κέρδος είναι η απομάκρυνση των αφετηριών των λεοφωρείων, αν και είμαι περίεργος για το μέρος που προτίθενται να τις μεταφέρουν, δεδομένου ότι εξυπηρετούν πολλές γραμμές.

Ελπίζω τουλάχιστον, όλα αυτά να μην είναι ασκήσεις επί χάρτου. Το μόνο βέβαιο είναι ότι θα αργήσουμε να τα δούμε. Εδώ η πεζοδρόμηση της Όλγας, μιας σταλιάς δρόμου που υποτίθεται πως θα ένωνε το Ζάππειο με το Ολυμπιείο, δεν λέει να πάρει μπρος τόσα χρόνια μετά τους Αγώνες, κι ας ήταν ένα από τα δυνατά χαρτιά της ΕΑΧΑ.
Και μαζί συμπαρασύρεται και το υπόγειο πάρκινγκ που θα εξυπηρετούσε τα δεκάδες τουριστικά πούλμαν προς Ακρόπολη, τα οποία τώρα παρκάρουν όπου βρουν.
Τέλος πάντων (τυπική ελληνική επωδός).

edit: Τώρα, πώς εγώ νόμιζα ότι έγραφα στην "Αθήνα των ονείρων μας"? (Όλο λάθη είσαι σήμερα) Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue May 22, 2007 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

sindoma an de kano lathos tha xekinisoun ta erga sto monastiraki, iparhoun maketes pouthena gia ayti ti plateia?
Back to top
View user's profile Send private message
Panagiotis-7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 948
Location: Athens

PostPosted: Tue May 22, 2007 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

Μηπως εχει καποιος να ποσταρει φωτος απο το Μοναστηρακι και τον Ιριδανο?
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue May 22, 2007 9:20 pm    Post subject: Reply with quote

Φωτογραφίες από τον Ηριδανό ποταμό, σταθμός ΗΣΑΠ=Μετρό Μοναστηρακίου: Εδώ ----> http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=460495
Back to top
View user's profile Send private message
alexuk
Visitor
Visitor


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 9
Location: Athens-Manchester

PostPosted: Fri May 25, 2007 1:09 am    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος που μένει Αθήνα να μας πει αν η επέκταση προς Αιγάλεω είναι πλεον σε λειτουργία; Γιατί, οι πληροφορίες στο διαδίκτυο είναι λίγο συγκεχιμένες, ως αναφορά το πότε θα ξεκινήσει ή και αν έχει ήδη ξεκινήσει. (είμαι Manchester αυτή την περίοδο)

Ποιο συγκεκριμένα, η ert στην σελίδα της έλεγε οτι ξεκινάει αύριο και του ίδιου του μετρό ότι ξεκίνησε σήμερα.

Ευχαριστώ....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
paul_agg
Visitor
Visitor


Joined: 22 May 2007
Posts: 3

PostPosted: Fri May 25, 2007 3:30 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ ρώτησα χθές το πρωί κάποιον υπάλληλο ο οποίος βρισκόταν εκείνη την ώρα στον Εσταυρωμένο και μου απάντησε ακριβώς "Σήμερα έχει εγκαίνια με βουλευτές και τα λοιπά...τώρα από όσο ξέρω θα δοθεί σε λειτουργία απο βδομάδα...μάλλον Τρίτη.".Βέβαια από όσο διαβάζω στο Ίντερνετ...κανονικά λειτουργεί από σήμερα!Δεν ξέρω...αν περάσω αύριο το πρωί θα σας πω!
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri May 25, 2007 7:23 am    Post subject: Reply with quote

Μάλλον πρόκειται για την κόντρα Σουφλιά-Λιάπη από ότι λένε άπαντες, κυβερνητικοί και μη.

Ο μεν Σουφλιάς λέει ότι το Μετρό από πλευράς του είναι έτοιμο, ο δε Λιάπης λέει ότι οι συρμοί πρέπει να δοκιμαστούν και άλλο στις νέες διαδρομές.

Αν μπορεί κανένας να μας διαφωτίσει εκ των ένδον καλά θα ήτανε...
Back to top
View user's profile Send private message
plati
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Mar 2006
Posts: 126

PostPosted: Fri May 25, 2007 8:05 am    Post subject: Reply with quote

Καλημέρα σας ,εγώ πέρασα στις 07:30 απο το σταθμο στο Αιγάλεω και είδα που είχανε κολλήσει δυο προχειρα χαρτια Α4 που στο ένα έγραφε ''Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΕΟΤΕΡΑΣ'' (μαλλον αποψη Λιαπη) και σρο αλλο έγραφε ''Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΆ'' (μαλλον αποψη Σουφλια ,εδω θα μου πεις που κολλαει το προσωρινα ,λες και λειτουργουσε και διακόπηκε). Twisted Evil

Ημαρον
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri May 25, 2007 9:38 am    Post subject: Reply with quote

Κι εγώ πάντως άκουσα ότι σήμερα δίνεται σε λειτουργία. Σκέφτομαι να πάω από Κεραμεικό και Ελαιώνα για φωτορεπορτάζ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
fkxan
New Member
New Member


Joined: 04 Feb 2007
Posts: 45
Location: Ξάνθη

PostPosted: Fri May 25, 2007 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Καλησπέρα,
Η επέκταση της γραμμής 3 προς Αιγάλεω σύμφωνα με δημοσίευμα στο site του ΑΝΤ1 (http://news.antenna.gr/articleDetail/0,3091,158426,00.html) θα δοθεί τις επόμενες ημέρες. Προς το παρόν γίνονται ακόμη δοκιμαστικά δρομολόγια!
Όπως ανέφεραν και άλλα άτομα προηγουμένως, το site της Αττικό Μετρό αναφέρει ότι από χθες (24/05/2007) λειτουργούσε κανονικά το τμήμα της γραμμής 3 Αιγάλεω-Μοναστηράκι. Η ΑΜΕΛ όμως που είναι υπεύθυνη λειτουργίας σύμφωνα και με το δημοσίευμα αναφέρει ότι το έργο θα δοθεί τις επόμενες ημέρες.Είναι δυνατόν να υπάρχουν διαφωνίες μεταξύ 2 θυγατρικών εταιρειών;;;
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Fri May 25, 2007 2:41 pm    Post subject: Reply with quote

Είναι, είναι Confused Μάλλον για κόντρα Σουφλιά-Λιάπη μου μυρίζει... Παραπλανήθηκα, όπως και άλλοι, από τις συνεχείς ανακοινώσεις της λειτουργίας της γραμμής στα ΜΜΕ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri May 25, 2007 10:54 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν μπορώ να μην το πω θα σκάσω...

Είναιν τρελλό να παραδίδεται γραμμή μετρό και αν μην μπορεί να πει κανένας πότε θα δοθεί στο κοινό. Δηλαδή καλό πας να κάνεις και το κάνεις με τέτοιο τρόπο που ξενίζεις για να μη πω δυσαρεστείς του πάντες...

Η επικοινωνιακή ασυνεννοησία και ανικανότητα σε όλο της το μεγαλείο. Δηλαδή φανταστείτε να βρεθεί η χώρα σε κίνδυνο πολέμου και να πρέπει οι πολιτικοί μας να συνεννοηθούν...

Αλλά άσε να μην πω περισσότερα...
Back to top
View user's profile Send private message
alexuk
Visitor
Visitor


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 9
Location: Athens-Manchester

PostPosted: Sat May 26, 2007 12:01 pm    Post subject: Reply with quote

ΑΑΑΑΑ.....ΝΟΙΞΕΕΕΕΕΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ η επέκταση προς
το Αιγάλεω. Μόλις το είδα μέσω του δελτίου της ΕΡΤ world!!!!!!!!!!

Ποιος θα πάει για φωτορεπορτάζ άραγε ; Sad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
plati
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Mar 2006
Posts: 126

PostPosted: Sat May 26, 2007 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

Αιγάλεω -Πανόρμου = 12 λεπτά και με γυναικα οδήγο και καινουργιο συρμο αλλα πηγαινε ψιλοαργα,

Στην επιστροφή με παλαιο συρμο και ενα παλλικάρι οδηγο ο οποιος το πηγαινε μαλιοκούβαρα πρεπει να κάναμε 10,5 λεπτά.


Πραγματικά τέτοιες υποδομές θα 'επρεπε να υπηρχαν απο πολυ παλαιοτερα, τελος παντων -δεν ειναι ώρα για γκρινιες-

Καλορίζικο και καλοτάξιδο!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sdakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 155
Location: thessaloniki - athens

PostPosted: Sat May 26, 2007 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

Επιτέλους! 3 Χρόνια είχε να εγκαινιαστεί μετρό στην πρωτεύουσα! Μόλις κατέβω στάνταρ θα κάνω βόλτα γιατί το περίμενα καιρό! Ελπίζω να έχει ανοίξει και ο προαστικός μέχρι τον Πειραιά μέχρι τις 15 Ιουνίου για να τα δώ 2 σε 1
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat May 26, 2007 7:46 pm    Post subject: Reply with quote

Ο σταθμός του Κεραμεικού είναι χαλαρά ο καλύτερος του δικτύου μετά του Συντάγματος, ενώ αν τον κρίνουμε ξεχωριστά για την είσοδο, μπορεί να είναι και ο καλύτερος στην Ευρώπη! Cool
Ήμουν εκεί χτες το βράδυ και τον χάζευα ατελείωτα.
Φοβερή είναι και η πλατεία που δημιουργήθηκε. Όταν φυτρώσει κανονικά το γκαζόν, θα είναι από τις πιο πράσινες της Αθήνας. Ειδικά με τον νυχτερινό φωτισμό και τα μαγαζιά του Γκαζιού ακριβώς δίπλα, φτιάχνει μια εντελώς νέα γειτονιά στην Αθήνα.
Ερωτηματικό παραμένει το πάνω μέρος της που είναι κλειστό με ψηλές περιφράξεις, κι όταν ανοίξει θα την ενώσει απευθείας με την Τεχνόπολη.
Ωραίο έργο, μπράβο. Very Happy
Επειδή ετοιμάζομαι να ξαναφύγω, θα ανεβάσω φωτογραφίες μέσα στις επόμενες 2-3 μέρες, εκτός αν στο μεταξύ με προλάβουν άλλα μέλη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun May 27, 2007 11:29 am    Post subject: Reply with quote

Τώρα βέβαια δεν έχω δεί τους σταθμούς του RER στη La Defence (Παρίσι) ή του Underground στο Canary Wharf (Λονδίνο). Παρόλα αυτά, επειδή γνωρίζω ότι ο Ypsilos Laughing όταν λέει κάτι, κάτι ξέρει και συνήθως δεν υπερβάλλει ακόμα και όταν χρησιμοποιεί υπερθετικό λόγο, λέω για κάτσε να πάω να δώ τι παίζει.

Οπότε τα ξαναλέμε.
Back to top
View user's profile Send private message
ATHENIAN
Junior Member
Junior Member


Joined: 25 Feb 2007
Posts: 115
Location: ΑΘΗΝΑΙ

PostPosted: Sun May 27, 2007 11:48 am    Post subject: Reply with quote

xerei ti leei paidia..to pasxa imoun parisi,enoeite oti apo aisthitikis pleuras einai kaliteroi,emena stin la defence kai mporo na po oti genika to attiko metro einai 10 fores kalitero...an kai to parisdino metro einai athorivo(elastika stin rodes ,kai poli pio grigoro an kai paleotero....
Back to top
View user's profile Send private message
ATHENIAN
Junior Member
Junior Member


Joined: 25 Feb 2007
Posts: 115
Location: ΑΘΗΝΑΙ

PostPosted: Sun May 27, 2007 11:59 am    Post subject: Reply with quote

sorry for my latin greek..i will express my self in english
Its time for athens metro to be less noisy and faster....imagine that in paris the doors of the metro are openign without the vechicle being stoped....the new stations of Athens metro make us all feel proud about....day by day Athens city turn to be better and better......
i would liek also to show to all the members this link...we fight for a better city...we fight for a better Athens

Wink www.streetpanthers.gr
Back to top
View user's profile Send private message
alter100
Junior Member
Junior Member


Joined: 03 May 2007
Posts: 157

PostPosted: Sun May 27, 2007 7:03 pm    Post subject: Reply with quote

Κάποιος φίλος αναφέρει παραπάνω ότι το Μετρο του Παρισιού είναι πιο αθόρυβο.
Όταν κυκλοφόρησα και εγώ για ένα διάστημα με το Mετρο της Αθηνας αυτό που μου έκανε εντύπωση σε σχέση με το Mετρο του Βερολίνου ας πούμε είναι ότι στο Μετρο της Αθηνας τα τρένα είναι πολύ πιο θορυβώδες (όχι ότι αυτό είναι πρόβλημα δηλαδή!!!)
Πάντως οι σταθμοί στην Αθηνα νομίζω είναι οι πιο όμορφοι στην Ευρώπη!!!!

Cool Kαι απ´ότι λένε θα είναι το ίδιο η και πιο ωραίοι στην Θεσσαλονίκη!!!!
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Sun May 27, 2007 9:18 pm    Post subject: Reply with quote

ΛΟΓΙΚΑ τωρα θα εχουμε και μειωση του κυκλοφοριακου απο αιγαλεω για κεντρο αθηνας. η σταση ελαιωνας μηπως θα επερεπε να μετοναμαστει σταση PANATHINAIKOS ARENA?
παντως εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου η κοντρα του σαρακατσανου και του λιαπη εγω θελω να βλέπω εργα να τελειωνουν και να λυνουν τα προβληματα του πολητη
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
alexuk
Visitor
Visitor


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 9
Location: Athens-Manchester

PostPosted: Sun May 27, 2007 9:35 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως εκ του αποτελέσματος ο Σουφλιάς φαίνεται να είχε δίκιο, καθώς με το που έκανε την δήλωση ότι η επέκταση είναι έτοιμη ...τότε και μόνο τότε, ο Λιάπης κάμφθηκε και έδωσε την επέκταση Σάββατο πρωί!!!Δεν είμαι με κάποιον από τους δύο, ούτε το βλέπω κομματικά, αλλά έχω την αίσθηση ότι ο μεν Λιάπης ήθελε εγκαίνια με Καραμανλή και μια εβδομάδα καθυστέρηση, ο δε Σουφλιάς το αντίθετο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nikolis_Efentis
New Member
New Member


Joined: 27 Oct 2005
Posts: 61
Location: athens - toronto - paris

PostPosted: Sun May 27, 2007 10:41 pm    Post subject: Reply with quote

κάποιος φίλος από το skyscrapercity έχει ποστάρει φώτος στο παρακάτω λίνκ

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=13393483#post13393483

ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί... ανυπομονώ να κατεβώ ελλάδα το καλοκαίρι να δω τους σταθμούς από κοντά

για τη La Defense που αναφέρθηκε επειδή δουλεύω εκεί και είναι μέρος της καθημερινότητάς μου προσωπικά εμένα δε μου κάνει ιδιαίτερη αίσθηση ο σταθμός από αισθητικής άποψης ...ναι μεν είναι σημαντικος κόμβος (μετρό, τραμ, προαστιακος RER, τρένα SNCF) αλλά ένας σκοτεινός και ψιλοάχαρος στάθμός είναι.... να μην μιλήσω για το chatelet την καρδιά του συστήματος πού έχει το μαύρο του χάλι ... στο παρίσι κάτι μικροι σταθμοί είναι όμορφοι που εκεί που δεν το περιμένεις σε γοητεύουν με τη λιτότητά τους...
Back to top
View user's profile Send private message
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sun May 27, 2007 11:03 pm    Post subject: Reply with quote

Πάρα πολύ καλές οι φωτογραφίες, αν και θα προτιμούσα μια που να δείχνει κατά μέτωπο το σύμπλεγμα "σκάλες-ημικυκλικοί αναβαθμοί" που με δεδομένο το μεγάλο βάθος του ορύγματος, σου δίνουν την αίσθηση πως κατεβαίνεις προς στην είσοδο ενός μνημείου!
Ειδικά το βράδυ με τον περιβάλλοντα φωτισμό, τον κεντρικό θόλο και το ασανσέρ που φωτίζεται από μπλε ledάκια και μοιάζει με γλυπτό, η εικόνα σε κάνει να χαζεύεις! Διαπιστώστε το και μόνοι σας και πείτε μου! Cool
Arrow Προς υπευθύνους: Φυτέψτε τα ημικύκλια τώρα!
Σχετικά με την πλατεία για την οποία ρώταγα κάποιες μέρες πριν, είδα πως στο κάτω μέρος της ευτυχώς έχουν προβλεφθεί και ήδη φυτεύθηκαν αρκετά δέντρα.
Όσο για το κεντρικό κομμάτι που περιβάλλει τον θόλο, μάλλον πάει ολόκληρο για γκαζόν, το οποίο λογικά θα πρέπει να έχει ήδη φυτευθεί, αν κρίνω από τα πορτοκαλί διαχωριστικά που σε αποτρέπουν να το πατήσεις.
Για να δούμε!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
corsakias
Senior Member
Senior Member


Joined: 29 Jul 2006
Posts: 422
Location: kavala

PostPosted: Sun May 27, 2007 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

μερικά video απο το μετρό-προαστιακο στην Αττική.

rotem kab/ Σταθμός πλακεντίας- Παλλήνη
http://www.youtube.com/watch?v=ez6nrpwHm_o
Απο Παλήνη στη Δουκίσης Πλακεντίας το βράδυ
http://www.youtube.com/watch?v=wCE5I4oKG4k
επίσης
http://www.youtube.com/watch?v=GICdB3icP_w
http://www.youtube.com/watch?v=4EkxzaX86Ug

Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 82, 83, 84 ... 88, 89, 90  Next
Page 83 of 90

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr