stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Αθήνα των ονείρων μας
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 101, 102, 103  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Jun 11, 2007 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

Όλο έχω στο νου μου να φωτογραφίσω την γέφυρα στον σταθμό ΗΣΑΠ Πειραιώς και όλο το ξεχνώ. Αφού πέρναγα από την περιοχή και είχε ανάψει κόκκινο, πρόλαβα να τραβήξω μία από μακριά. Που θα μου πάει θα βγάλω καλύτερη ... Twisted Evil

Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 10:18 am    Post subject: Reply with quote

Όμορφη γέφυρα...με ένα touch calatrava ή είναι ιδέα μου;

Σε καλύτερα νέα τώρα...

Δρομολογείται η κατασκευή του Πολιτιστικού Πάρκου στον παλαιό Ιππόδρομο

"...Υπογράφτηκε τη Δευτέρα Μνημόνιο Συνεργασίας ανάμεσα στο Ελληνικό Δημόσιο και το Κοινωφελές Ίδρυμα «Σταυρός Νιάρχος» ...

...Το Ίδρυμα θα αναλάβει την κατασκευή και τον εξοπλισμό των έργων με συνολικό προϋπολογισμό 300 εκατομμύρια ευρώ. Έχει επίσης ολοκληρωθεί η προκαταρκτική μελέτη κατασκευής
...."

Και η ερώτησή μου: Δεν υποτίθεται οτι θα διεξάγονταν διεθνής διαγωνισμός για την κατασκευή των κτιρίων; Πώς είναι δυνατόν να έχει ολοκληρωθεί προκαταρκτική μελέτη κατασκευής;

όλο το άρθρο εδώ
Back to top
View user's profile Send private message
savas
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 287

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

Μήπως εννοούν μελέτη περι ποιότητας του εδάφους και σχετικά;... 300.000.000 είναι πολύ μεγάλο ποσό και δε πιστέυω πως το Ιδρυμα «Σταυρός Νιάρχος» θα κατασκευάσει ένα τόσο σημαντικό έργο διχως να υπάρχει η υπογραφή ενός μεγάλου αρχιτέκτονα... Ελπίζω τουλάχιστον να είναι έτσι..
Back to top
View user's profile Send private message
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 2:59 pm    Post subject: Reply with quote

Το άρθρο της ελευθεροτυπίας δίνει λίγες παραπάνω πληροφορίες:

http://www.enet.gr/online/online_text/c=113

Quote:
Μετά τη χθεσινή τηλεδιάσκεψη που είχαν με τον πρωθυπουργό, επανέλαβαν την πρόθεσή τους να προκηρύξουν για κάθε κτίριο χωριστά, όπως και για τη διαμόρφωση του πάρκου, διεθνείς αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς.


Να σας πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος ότι είναι καλή ιδέα να γίνουν ξεχωριστοί διαγωνισμοί για κάθε κτήριο και το πάρκο. Μου φαίνεται ότι θα ήταν καλύτερα εάν ο όλος χώρος είχε μια κοινή αισθητική και συνδιαζόταν αρμονικά.

Αλλά ας μην γκρινιάζουμε από τώρα! Όταν γίνει θα κάνει τεράστια διαφορά στην περιοχή και όλη την Αθήνα. Άμε δε αποφασίσουν τι θα κάνουν με την περιοχή του Ελληνικού και το ευρύτερο παραλιακό μέτωπο από το ΣΕΦ ως τον Άγιο Κοσμά, τότε η όψη της Αθήνας θα αλλάξει δραματικά! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

μάλλον κάτι τέτοιο εννοούν. Στην "Ε" γράφει ξεκάθαρα:

"...επανέλαβαν την πρόθεσή τους να προκηρύξουν για κάθε κτίριο χωριστά, όπως και για τη διαμόρφωση του πάρκου, διεθνείς αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς...."


Το link εδώ
Back to top
View user's profile Send private message
PAVEL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 13 Feb 2004
Posts: 1036
Location: Ν.Σμυρνη - Πάτρα - Βενετία (Άλλωστε ένα πλοίο είναι...)

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
Όλο έχω στο νου μου να φωτογραφίσω την γέφυρα στον σταθμό ΗΣΑΠ Πειραιώς και όλο το ξεχνώ. Αφού πέρναγα από την περιοχή και είχε ανάψει κόκκινο, πρόλαβα να τραβήξω μία από μακριά. Που θα μου πάει θα βγάλω καλύτερη ... Twisted Evil



Απάισια γέφυρα.... Του Καλατράβα είναι ασύγκριτα καλύτερη.... Εδώ την πήρανε την έκαναν 2 μέτρα πλατύτερη για να είμαστε σίγουροι μη πέσει και μας πλακώσει και της βάλανε και 2-3 καλώδια.... Ελεος... μπορεί τα καλόδια να είναι και εντελώς διακοσμητικά και να μη στηρίζουν τη γέφυρα..


Τι να πω.......
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 5:23 pm    Post subject: Reply with quote

Μια παρόμοια υπάρχει επί της Αττικής Οδού στο ύψος του Holiday Inn. Δεν είναι άσχημη αλλά ούτε και κάτι το εξαιρετικό.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Alkis
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Sep 2005
Posts: 448
Location: Τώρα πισω Αθήνα

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 5:39 pm    Post subject: Reply with quote

Μια χαρά είναι η γέφυρα. Αυτό που ήταν αστείο ήταν η φαμφάρα όταν την εγκαινίασαν πριν από λίγο καιρό με παρουσία υπουργού αν θυμάμαι καλά κτλ.! Confused Μόνο στην Ελλάδα χτίζουν μια απλή πεζογέφυρα (ή οποία έπρεπε να έχει κτιστεί 30 χρόνια πριν) και έχουν το θράσος να θριαμβολογούν λες και έχτισαν τον Παρθενώνα!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Jun 12, 2007 8:02 pm    Post subject: Reply with quote

exitmusician wrote:
Μια παρόμοια υπάρχει επί της Αττικής Οδού στο ύψος του Holiday Inn. Δεν είναι άσχημη αλλά ούτε και κάτι το εξαιρετικό.


simfonw, ehei kai hroma.
Back to top
View user's profile Send private message
gmmour
Junior Member
Junior Member


Joined: 10 Jul 2004
Posts: 103

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 2:13 am    Post subject: Reply with quote

Άντε τώρα να χτίσουν και μία γέφυρα που να συνδέει απευθείας τον σταθμό του ΗΣΑΠ με τον σταθμό του προαστιακού!
Back to top
View user's profile Send private message
Alexandros
Junior Member
Junior Member


Joined: 22 Dec 2005
Posts: 168
Location: ATHENS

PostPosted: Wed Jun 13, 2007 9:47 am    Post subject: Reply with quote

Και να εχουμε παλι εγκαινια κορδελες υπουργους κτλ ?Καλυτερα απο τα φαναρια......!Αν και μιλαμε τωρα για εργο 30ετιας οποτε δεν ανησυχω.... Laughing Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Sat Jun 16, 2007 11:44 pm    Post subject: Reply with quote

Στη χθεσινή Ελευθεροτυπία υπήρχε ένα ολοσέλιδο άρθρο του καθηγητή Αρχιτεκτονικής κ. Τάση Παπαϊωάννου.

Το κείμενο είναι εδώ.

Μια αλληλουχία γελοίων επιχειρημάτων, μονόπλευρων, που θα μπορούσε να συνοψιστεί σε μία φράση "Δεν γουστάρω τα ψηλά κτίρια γιατί ξεφεύγουν από τη μίζερη μικροαστική μεταπολυτεχνιακή νοοτροπία" αντί να σπαταληθεί τόσο κείμενο. Κρίμα, κρίμα, κρίμα...
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Jun 17, 2007 12:44 am    Post subject: Reply with quote

Γνωστή η ανίατη περίπτωση του κυρίου από άλλους ιστοτόπους...

Πρίν καιρό θα έγραφα ένα σεντόνι, με ξέρετε. Δυστυχώς είναι τέτοια η εμπάθεια κατα του πολιτισμού, της οικονομίας (έστω και με όλα τα τρωτά της που πρώτος εγώ επισημαίνω σε άλλα threads), της κοινής λογικής που δεν πάει άλλο. Και φυσικά, ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ.

Λυπάμαι αλλά δεν θα ακολουθήσω τον κο καθηγητή στο κύρηγμα του υπέρ του τρωγλοδυτισμού. Ο ίδιος ο πολιτισμός που μισεί ο κος καθηγητής τον έκανε άνθρωπο, βρήκε τη θεραπεία σε πολλές αρρώστιες, δημιούργησε τα αρχιτεκτονήματα που τόσο μισεί ιδίως όταν στεγάζουν εταιρείες που ακουσον άκουσον! έχουν το θράσος να έχουν και κέρδη!!!

Όχι, δεν μπορώ να συμφωνήσω με ένα τόσο μανιχαϊστικό κείμενο. Δεν ξέρω αν ο κος καθηγητής έχει ακούσει τίποτα για τις έννοιες βιοκλιματικός σχεδιασμός κτιρίων, αστική υπέρηφάνεια, μητροπολιτική ταυτότητα κλπ κλπ. Μήπως όμως έχει καιρό να αφήσει τη σιγουριά της καθηγητικής του έδρας και να βγεί λίγο παραέξω να δεί τον κόσμο που αλλάζει; να δεί πως χτίζονται οι πόλεις; Τι διάολο, Ηλίθιοι είναι στο Παρίσι, στη Μαδρίτη, στο Σεράγιεβο, στην Κ/πολη, στα Τίρανα, σε όλη την Ασία, σε όλη τη Μ. Ανατολή, σε όλη την Αμερική Βόρειο και Νότιο και χτίζουν ψηλά κτίρια αντί να περιμένουν τον κο καθηγητή να τους σώσει;

Δικαίωμα του του ανθρώπου να λέει τη γνώμη του, δικαίωμα της της ολίγον εμπαθούς "Ε" να τη δημοσιεύει, αλλά και δικό μου δικαίωμα είναι να στηλιτεύσω τη μονοδιάστατη σκέψη, αρνητικό στοιχείο για κάποιον που θέλει να λέγεται πανεπιστημιακός διδάσκαλος.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sun Jun 17, 2007 9:58 am    Post subject: Reply with quote

Ο άνθρωπος από τις αναφορές που κάνει (Κορνήλιος Καστοριάδης) αλλά και τον τρόπο που γράφει (υπερκατανάλωση, αμερικάνικο "κάτι", αυτο-περιορισμός), φαίνεται ότι είναι έντονων αριστερών καταβολών.

Θα ήταν λάθος να κρίνουμε αρνητικά μια άποψη επειδή ο εκφραστής της υποστηρίζει κάποια ιδεολογία. Λάθος παρομοίου μεγέθους με αυτό που κάνει ο κ.καθηγητής. Γιατί βάζει πάνω από τη σκέψη του την ιδεολογία και ξεχνά ότι το αντίστροφο πρέπει να συμβαίνει. Ότι η ιδεολογία είναι αποκύημα της σκέψης και πρέπει να υπακούει σε αυτήν και όχι το αντίθετο.


----
Πέρα από αυτό, διαβάζω το κείμενο και νομίζω ότι είναι σχολική έκθεση λυκείου. Βρίθει από κοινοτοπίες και ανακρίβειες, απίστευτες γενικεύσεις. Είναι μια έκθεση γνώμης, όχι σκέψης.

Δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει στους αναγνώστες αυτό το κείμενο, που βλέπουν και κοτσαρισμένο το καθηγητής ΕΜΠ από κάτω. Αν κρίνω όμως από τη γενική καταστροφολαγνεία της Ελευθεροτυπίας, τους έχει εκπαιδεύσει καλά ήδη.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Jun 17, 2007 10:55 am    Post subject: Reply with quote

Δεν έχω πρόβλημα με τους αριστερούς, ίσα-ίσα. Έχω πρόβλημα με τη συγκεκριμένη συνομοταξία ατόμων τα οποία ναι μεν κυριως προέρχονται από τον αριστερό χώρο εφόσον, βέβαια, αυτός ήταν ο κυρίαρχος ιδεολογικός χώρος στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια, ΑΛΛΑ, και οι... δεξιοί δεν πάνε πίσω... Ο συντηρητισμός είναι κατάσταση μυαλού, δεν είναι απλά ιδεολογία.

Όταν όμως βλέπεις ότι ΟΛΟΣ μα ΟΛΟΣ ο κόσμος κάνει τα πράγματα με ένα διαφορετικό τρόπο και ότι ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι πολεις άνω του 1.000.000 κατοίκων εξελίσσονται κατα ένα ορισμένο τρόπο, τι να κάνουμε, για κάποιο λόγο γίνεται αυτό. Μακάρι η Αθήνα να ήταν μια προπολεμική γειτονια του Κολωνού (έμενε η οικογένεια μου εκεί πριν γεννηθώ), να έμοιαζε με μια πίσω αυλη ταβέρνας των Εξαρχείων της δεκ. του 80 πνιγμένης στις κληματαριές (όπου προφανώς ο κκ καθηγητής έβγαλε το άχτι του τραγουδώντας Θεοδωράκη και άλλους, πίνοντας τα ουζάκια του και τρώγωντας τους μεζέδες του), μακάρι μακαρι μακάρι. Τι να κάνουμε όμως, τα πράγματα αλλάζουν. Μπορεί να έιναι ΚΑΙ αυτό, δεν γίνεται όμως να είναι ΜΟΝΟΝ αυτό.

Παιδάκια με palmtops που ακούνε mp3, στελέχη με laptops που κάθονται και επικοινωνούν μέσω ασυρμάτων δικτύων στα εστιατόρια του "the mall", εγώ στο ελπίζω κοντινό μέλλον να πίνω τον καφέ μου στην καφετέρια στην κορυφή ενός ουρανοξύστη και με το εταιρικό ή το προσωπικό μου laptop (που δεν έχω αλλά, τεσπα, ώπα μεγάλε!!! Laughing ) να διαβάζω τι γίνεται στo stadia.gr, και αυτή είναι η όψη του μέλλοντος της νέας Αθήνας, τι να κάνουμε. Και στο κάτω- κάτω η όποια ιδεολογία δεν κρίνεται από τον τρόπο έκφρασης της; Αν εγώ άρχιζα το εξής παραλήρημα (καμμία σχεση αλλά λέμε τώρα... ) τι θα λέγατε:

"Επιτέλους ας τελειώνουμε με όλους αυτούς τους καμμένους δήθεν περιβαλλοντικα ευαίσθητους, η νέα Αθήνα έρχεται. Μέσα από τιτάνια οικοδομήματα, μέσα απο δημιουργήματα ανθρώπων που δεν είναι καμμένοι ούτε κλαψουρίζουν συνεχώς για να κρυψουν την αδυναμία τους, η Αθηνα των λίγων και εκλεκτών έρχεται. Δε θα περιμένουμε, δεν θα σταματήσουμε από τις κλαψες και τον αρνητισμό της μάζας. Είμαστε εδώ, λίγοι, δυνατοί και εκλεκτοί για να προχωρήσουμε στη Νεα Πόλη εκέινων που οραματίζονται και τολμούν"

(και ένα τετράγωνο μουστακάκι φυτρώνει και μεγαλώνει σιγά-σιγά στο άνω μου χείλος Laughing ).

Τι θέλω να πω: ότι όπως και το παραπάνω παραλήρημα είναι εκτός τόπου και χρόνου, έτσι και τα όσα γράφει ο αξιότιμος κος Παπαϊωάννου είναι εκτός λογικής βάσης - αν ποτέ είχαν κάποια βάση.

Αν θέλετε να δείτε μια μέση οδό, διαβάστε τη συνέντευξη του Αλέξανδρου Τομπάζη, (ενός μάχιμου αρχιτέκτονα με άπείρως μεγαλύτερη προσφορά στο χώρο του από τον χρόνιο αρνητισμό του κου Παπαϊωάννου), στον Αλέξιο Βανδώρο στο architects.gr κάνοντας κλίκ ΕΔΩ.

Ο Άνθρωπος δεν είναι ούτε φανατισμένος υπέρ της μιας άποψης ούτε υπέρ της άλλης. Δεν είναι ούτε δεξιός ούτε αριστερός, είναι απλά ΣΟΒΑΡΟΣ
Back to top
View user's profile Send private message
kostya
Full Member
Full Member


Joined: 10 Jun 2004
Posts: 238
Location: Thessaloniki

PostPosted: Sun Jun 17, 2007 11:52 am    Post subject: Reply with quote

Εγώ έχω πρόβλημα με τους αριστερούς, χωρίς να είμαι δεξιός, και δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ. Δεν ανέχομαι άλλο αυτό το ανέκδοτο της ισότητας και του σοσιαλισμού, της ίσες ευκαιρίες, την δήθεν "ανθρώπινη κλίμακα" και τους δήθεν προοδευτικούς. Πουθενά στον κόσμο δεν έχω δει να είναι ταμπού στην κοινωνία να ΜΗΝ είσαι αριστερός! Να μην μπορείς να πεις πέντε πράγματα που είναι κοινή λογική σε οποιοδήποτε άλλο σημείο του κόσμου (εξαίρεση ίσως οι "people's democratic republics..." ) και που στην Ελλάδα στην καλύτερη περίπτωση θα σε πούν συντηρητικό (!!!). Επι σειρά ετών οποιαδήποτε απόπειρα δημιουργίας σοσιαλιστικού κράτους είχε ως αποτέλεσμα το ακριβώς αντίθετο από αυτό που στόχευε! Κανένα δεν πέτυχε και δεν μπορώ να καταλάβω πως σοβαροί(?) άνθρωποι, πανεπιστημιακοί, δεν το βλέπουν αυτό. Έχουμε φτάσει στο σημείο, ξεπερνόντας τον έμμεσο συντηρητισμό (nimbism.) να βλέπουμε τέτοια άρθρα σε εφημερίδες που διαβάζει αρκετός κόσμος και να μην αντιδράμε! Φαντάζεστε ποτέ ένα άρθρο κατά των ουρανοξυστών σε κάποια μεγάλη αγγλική π.χ εφημερίδα με κύριο επιχείρημα πως οι ουρανοξύστες βοηθάνε στην κοινωνική ανισότητα, πως η κατασκευή τους είναι σκέτη ματαιοδοξία και ανούσιο αγώνας γοήτρου? Πως ΣΚ**Α νομίζει ο αρθρογράφος πως λειτουργεί ο κόσμος? Η ελπίζει πως η Ελλάδα θα μπορεί για πολύ ακόμη να είναι ο ουτοπικός παράδεισος που νομίζει πως είναι οι πόλεις στις οποίες ζούμε?! Υποκρισία βλέπω από ανθρώπους που υποτίθεται πως θα έπρεπε να πρεσβεύουν τις πιο καινοτόμες ιδέες της κοινωνίας μας. Τελικά μήπως είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας αυτής?

(παραλύρημα απαισιοδοξίας.)
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun Jun 17, 2007 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

...το πρόβλημα είναι ότι στη "μεγάλη Αγγλική εφημερίδα" που λες φίλε Κοστυα θα υπήρχε αντίλογος. Εδώ τρώμε επί χρόνια ένα κουτόχορτο, πολλοί, πάρα πολλοί, μα πάρα-πάρα πολλοί άνθρωποι κατ' ιδίαν λένε τις απόψεις τους αλλά λίγες και ελάχιστες φωνές αντιλέγουν στον παραλογισμό, όπως πχ ο Νίκος Μάργαρης σε άρθρα του στο Βήμα, καθηγητής οικοσυστημάτων στο Πανεπιστήμιο του Αιγαίου (οικολόγος του κερατά δηλαδή), ο υπογράφων, οι γνωστοί Αναστασάκης και Βανδώρος, καθώς και άλλοι.

Το θέμα των ψηλών κτιρίων στην Αθήνα είναι απλά -πιστευω- μια ένδειξη του ποιά ενοχικά σύνδρομα κατατρύχουν τους ταγούς της κοινωνίας μας. Ε, δεν γίνεται να αρπάξουμε τον πλούτο των... CEOs που πετούν με ελικόπτερα πάνω από τις μεγαλουπόλεις για να κάνουμε το χατήρι του κου Παπαϊωάννου, τι να κάνουμε, δεν πρόκειται να ξεφτωχύνουν οι φτωχοί έτσι. Ούτε γίνεται η Αθήνα να γίνει μια μεγέθυνση της συνοικίας των "αναφιώτικων" στους προποδες της Ακρόπολης για να σωθούν οι "κλίμακες" του κου καθηγητού.

Ούτε είναι δυνατόν μια κοινωνία που θέλει να φύγει μπροστά να είναι αιχμάλωτη μονομανών ενώ- επαναλαμβάνω ότι ΦΥΣΙΚΑ και η εικόνα της παλιάς Αθήνας πρέπει και μπορεί να διατηρηθεί εκεί που είναι δυνατόν. Δυστυχώς όμως μια καθ' ολοκληρίαν παρόμοια θεώρηση δημιουργεί στρεβλώσεις και υστερήσεις που δεν μας αξίζουν γιατι σε προσωπικό επίπεδο γνωρίζω πολύ αξιόλογα άτομα που θέλουν το καλύτερο.

Απορίας άξιον είναι πως μια χώρα 11,000,000 με πολλούς, καλούς και προοδευτικούς (με την καλή έννοια) κατοίκους βρέθηκε να έιναι όμηρη τέτοιων ατόμων...

Αυτό σκεφτείτε το, πρέπει να μας ανησυχεί...
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sun Jun 17, 2007 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Εμένα δεν με προβληματίζει τόσο ότι σε μερικούς ανθρώπους δεν αρέσουν οι ουρανοξύστες - με γειά τους με χαρά τους, αλλά το γεγονός ότι προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψη τους δια νόμου.

Αν δηλαδή σε κάποιον δεν αρέσουν οι μονοκατοικίες (επειδή π.χ. γίνεται άδικη σπατάλη χώρου), θα πρέπει να τις απαγορεύσουμε?

Αυτό είναι το απειλητικό σύνδρομο στην Ελληνική κοινωνία, όχι οι διαφορετικές απόψεις, αλλά η προσπάθεια μας να τις επιβάλλουμε και η ανίκητη ελληνική πολυγνωσία και πολυμάθεια, που όλα τα ξέρουμε και για όλα έχουμε δίκαιο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

Σχετικά με την δωρεά του Ιδρύματος Νιάρχου για την Νέα Λυρική και Εθνική βιβλιοθήκη. Τελικά φαίνεται πως δεν θα γίνει αρχιτεκτονικός διαγωνισμός αλλά απευθείας ανάθεση σε ένα ή περισσότερα γνωστά αρχιτεκτονικά γραφεία.

"...Βάσει του χρονοδιαγράμματος μέχρι την άνοιξη του 2008 θα έχουμε επιλέξει τον αρχιτέκτονα, ή τους αρχιτέκτονες. Το λέω αυτό γιατί μπορεί άλλος αρχιτέκτονας να σχεδιάσει τη Βιβλιοθήκη και διαφορετικός τη Λυρική ή άλλος τα δύο κτίρια κι άλλος το πάρκο...ί. Δεν θα κάνουμε ανοιχτό διαγωνισμό γιατί στον ανοιχτό διαγωνισμό υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην προσέλθουν οι λεγόμενες «φίρμες»."

Από την "Κ"

Όλο το άρθρο εδώ

Πάντως το σχόλιο για τις φίρμες μου φαίνεται ηλίθιο, ή από άνθρωπο που δεν έχει σχέση με τον χώρο. Γιατί σε κάθε διαγωνισμό για μεγάλα έργα γίνεται σφαγή από τα μεγάλα γραφεία και υπάρχει τρομοερός ανταγωνισμός για την ανάθεση ενός project. Και στη τελική ας καλέσουν 10-15 αρχιτέκτονες και ας γίνει ένας κλειστός διαγωνισμός
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 6:26 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι είναι περίεργο.

Καταρχάς το έργο θα ακουστεί και διεθνώς, είναι τεράστιο το budget και συμβολικό έργο ~ "Λυρική Σκηνή της Αθήνας" / "Εθνική Βιβλιοθήκη". Δηλαδή όλα τα μεγάλα αρχιτεκτονικά γραφεία θα το πληροφορηθούν, υποθέτω το έργο θα δημοσιευθεί σε όλα τα σημαντικά αρχιτεκτονικά περιοδικά.

Αυτό που μας λέει ο κύριος είναι ότι επειδή ορισμένα γραφεία δεν θα καταθέσουν πρόταση, για τους δικούς τους λόγους, θα πάμε εμείς και θα τους πούμε πάρε το έργο εσένα θέλουμε.

Δηλαδή, θα δώσουν το έργο σε κάποιον που δεν επιθυμεί να καταθέσει πρόταση? Παραλογισμός τεραστίου επιπέδου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ πάλι διάβασα στη συνέντευξη που έδωσε στην Κυριακάτικη ένα μέλος του ΔΣ του Ιδρύματος Νιάρχου, ότι στο τέλος του 2007 θα προκηρυχθεί διεθνής αρχιτεκτονικός διαγωνισμός για τα δυο κτήρια, στο τέλος του 2009 θα μπει ο θεμέλιος λίθος, και το Δεκέμβρη του 2015 θα παραδοθούν προς χρήση.
Είπε επίσης πως τους ενδιαφέρει πάρα πολύ η βωσιμότητα των έργων, γι' αυτό και έχουν λάβει υπόψη όλες τις παραμέτρους που θα τα βοηθήσουν να είναι πάντα μέσα στην εποχή τους (πχ τεχνολογικός τομέας και υποδομές), σε τρόπο ώστε αν μελλοντικά χρειαστούν μετατροπές στη σκηνή, τα ηχητικά συστήματα, κλπ, να μην θιγεί η λειτουργία των κέντρων.

Άρα, τι από τα δυο ισχύει?
Όσο για την απευθείας ανάθεση, πράγματι πάσχει η συλλογιστική του Ιδρύματος, αλλά από την άλλη αν το αναλάβει κανας Κούλχας δεν θα με χαλάσει καθόλου. Στον Γκέρι μην το δώσουνε, και μας φτιάξει πάλι καναν κόμπο από τιτάνιο. Razz
Καλή η ταυτότητα, αλλά άμα γίνεται μανιέρα βράσε όρυζα! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Mon Jun 18, 2007 7:14 pm    Post subject: Reply with quote

Αφού προτείνουμε αρχιτέκτονες, εγώ θέλω Καλατράβα ή Libeskind.





Μην το δώσουν στη Ζάχα και γεμίσουμε τσιμεντίλα.

Επίσης δεν θα με χάλαγε, αν το αναλάμβανε η Anamorphosis.

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jun 19, 2007 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο Libeskind. Το Judisches museum στο Βερολίνο είναι (απλά) κορυφαίο αλλά, όπως και ο Gehry, έχει καταντήσει προβλέψιμος και επαναλαμβάνει συνέχεια τη γνωστή του φόρμουλα.

Σε άλλα νέα τώρα, το κάγκελο έχει γίνει πολύ της μόδας... το σχετικό άρθρο από την "Ε"

"...κάνοντας εκ νέου λόγο για «την υπεράσπιση του λόφου ως ανοιχτού χώρου για τους πολίτες, χωρίς κάγκελα, καταπατήσεις και ιδιώτες, ώστε να μη γίνεται η βόλτα υπό προϋποθέσεις»..."

"...άρχισε όταν η ΕΑΧΑ ξεκίνησε τα έργα περίφραξης των λόφων Φιλοπάππου και Νυμφών, με σκοπό την ενοποίησή τους σε ένα αυτόνομο και ενιαίο αρχαιολογικό πάρκο. Οπως κατήγγειλαν κάτοικοι, φορείς και διαδημοτικές κινήσεις, η περίφραξη είναι αυθαίρετη, χωρίς άδεια, τα βράδια οι είσοδοι κλειδώνονται..."

Καιρό είχα να ακούσω τέτοια ηλιθιότητα. Είναι σαν να λέμε οτι ένας αρχαιολογικός χώρος πρέπει να μείνει απροστάτευτος μόνο και μόνο για να βολτάρουμε όποτε θέλουμε. Και 'μένα μου αρέσει να ανεβαίνω το βράδυ στην Ακρόπολη, αλλά υπάρχουν και κάποιοι κανόνες. Δεν μπορεί να πηγαίνει ο καθένας όπου και όποτε θέλει.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Tue Jun 19, 2007 3:39 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι έχεις δίκιο, για τον Ghery. Μήπως το ίδιο δεν συμβαίνει και για τον Καλατράβα?

Για τον Libeskind δεν το είχα προσέξει, αλλά βάζοντας τα έργα του σε χρονολογική σειρά παρουσιάζει και αυτός τα ίδια συμπτώματα. Με είχε εντυπωσιάσει το έργο του στο νέο μουσείο μοντέρνας τέχνης του Ντένβερ όταν κατασκευαζόταν. Ήταν τόσο παρανοϊκό που μου εξήγησαν πώς είχε παντού τεχνητές στηρίξεις, γιατί μέχρι να ολοκληρωθεί το έργο και να συνδεθούν όλα τα κομμάτια μεταξύ τους, το κτίριο δεν θα είχε δομική επάρκεια.

Το ερώτημα είναι αν οι στόχοι για το νέο κτίριο θα είναι εθνικής εμβέλειας ή παγκόσμιας. Π.χ. το κτίριο του νέου μουσείου της Ακρόπολης έχει εθνική εμβέλεια, δεν είναι παγκόσμιο αρχιτεκτονικό επίτευγμα (δεν θα αποτελέσει αυτόνομο πόλο έλξης, όπως το Γκούγκενχάιμ στο Μπιλμπάο). Το μουσείο που σχεδιάζουν οι anamorphosis ή οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις από την άλλη έχουν παγκόσμιο αντίκτυπο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Tue Jun 19, 2007 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

Ενδιαφέρον το κτίριο στο Ντένβερ, αλλά μου φαίνεται οτι θα μπορούσε να ειναι οπουδήποτε στον κόσμο. Κάτι τέτοιο είχε προτείνει και για το νέο μουσείο ακρόπολης. Ευτυχώς δεν πέρασε γιατί από μουσειολογικής άποψης ήταν απαράδεκτο (ακόμη θυμάμαι εκείνες τις "παρθενώνειες σφήνες"...φρίκη).
Σχετικά με το ερώτημά σου, πιστεύω οτι τα νέα κτίρια που σχεδιάζονται θα στοχεύουν τόσο στο εσωτερικό, όσο και στο εξωτερικό. Έχει να κάνει με την πολιτική του Ιδρύματος Νιάρχου, τις επιδιώξεις του δημάρχου της Αθήνας και της κυβέρνησης. Εξάλλου, αν τελικά γίνει διεθνής διαγωνισμός, τοσο η διαδικασία όσο και το αποτέλεσμα θα συζητηθούν εκτενώς...

Ιδωμεν...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 93, 94, 95 ... 101, 102, 103  Next
Page 94 of 103

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr