stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Μέσα Μαζικής Μεταφοράς της Αθήνας (Μετρό, Προαστιακός κλπ)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 79, 80, 81 ... 88, 89, 90  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tonibest24
Junior Member
Junior Member


Joined: 13 Oct 2005
Posts: 130
Location: London

PostPosted: Thu Mar 15, 2007 4:22 am    Post subject: Reply with quote

Ωραιο videaki απο atiko metro http://www.ametro.gr/main/communication/gallery/images/extensions/elliniko/VTS_01_1.mpg
Back to top
View user's profile Send private message
acaliptos
New Member
New Member


Joined: 05 Oct 2006
Posts: 16
Location: athens

PostPosted: Sat Mar 17, 2007 12:52 am    Post subject: Reply with quote

Τροποποιήσεις στα δρομολόγια του Προαστιακού Σιδηροδρόμου από σήμερα έως και την Κυριακή 1η Απριλίου ανακοίνωσε η Προαστιακός ΑΕ λόγω της εκτέλεσης έργων υποδομών στο σιδηροδρομικό δίκτυο Αθηνών - Αχαρνών

http://www.proastiakos.gr/?tid=9&aid=28
Back to top
View user's profile Send private message
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Tue Mar 20, 2007 5:24 pm    Post subject: Reply with quote

Στο Αιγάλεω πλέον έχουν βγεί οι περιφράξεις του εργοταξίου στην πλατεία Εσταυρωμένου,και φαίνονται οι είσοδοι,και τα έργα στον εξωτερικό χώρο(πλακόστρωτα κλπ) μόλις άρχισαν.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Mar 20, 2007 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

...οπότε παίζει να το δώσουν πριν το Πάσχα;
Back to top
View user's profile Send private message
plati
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Mar 2006
Posts: 125

PostPosted: Wed Mar 21, 2007 1:37 am    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:
...οπότε παίζει να το δώσουν πριν το Πάσχα;


Παιδιά αποκλείεται να δοθεί πριν το Πάσχα ,από ό,τι παρατήρησα σήμερα ναι μεν άρχισαν να ξηλώνουν τις περιφράξεις αλλά δεν έχουν τελειώσει με την τοποθέτηση των πλακιδίων (αυτό το παρατήρησα στην σκάλες της οδού Παπαναστασίου).

Την ώρα που βρισκόμουν εκεί ρώτησε κάποιος άλλος τον εργάτη που τοποθετούσε κομμάτια από τις κυλλιόμενες σκάλες πότε θα ξεκινήσει η λειτουργία του μετρό και απάντησε αρχές Μαϊου.

Βέβαια ελπίζω νε μην ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί η πλατεία Εσταυρωμένου είναι κλεισμένη από το 1998 (αρχαιολογικές μελέτες )
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vag3721
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 06 Feb 2005
Posts: 2392
Location: Naousa/Athens

PostPosted: Wed Mar 21, 2007 2:24 am    Post subject: Reply with quote

Η πλατεία Εσταυρωμένου πάλι δεν θα επανέλθει πλήρως,διότι θα συνεχιστούν τα έργα για το υπόγειο parking.
Και εγώ για εκεί το βλέπω,τέλος Απριλίου,το πολύ αρχές Μαίου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Sat Mar 24, 2007 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Από μεταφορά

sisotiris wrote:
ΒΕΓΚΑΛΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΘ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΧΑΣς ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΓΙΑΤΙ Η ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΥ ΔΕΝ ΕΔΙΝΑΝ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΤςΝ ΣΤΑΘΜΩΝ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΛΟΓΩ ΕΡΓΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΣΤΩ Κ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ....... Κ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΑΡ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ.. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΕΡΑΤΖΙΩΤΙΣΣΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 90 ΛΕΠΤΑ. ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΟ Η ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
PAPAGIO
New Member
New Member


Joined: 22 Feb 2006
Posts: 27

PostPosted: Sat Mar 24, 2007 8:51 pm    Post subject: Reply with quote

Η πιο απλα το site του προαστιακου......
Back to top
View user's profile Send private message
ioannis31
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 18 Feb 2004
Posts: 762
Location: Suburbia

PostPosted: Mon Mar 26, 2007 2:52 pm    Post subject: Reply with quote

Εξαιρετικά τα νέα από τον Υπουργό Μεταφορών Michel deLiapis.

Στη σημερινή συνέντευξη τύπου, έγιναν γνωστά τα ακόλουθα:

Τον Απρίλιο τίθεται σε λειτουργία η γραμμή Αθήνα - Πειραιάς και αμέσως μετά το Πάσχα θα γίνει η πρώτη δοκιμαστική διαδρομή. Χάρη στη νέα γραμμή, το Διεθνές Αεροδρόμιο θα συνδέεται με το λιμάνι του Πειραιά σε μόλις μία ώρα, δίνοντας παράλληλα δυνατότητες τακτικής μετακίνησης σε κατοίκους της περιοχής Λεύκα, Ρέντης, Ταύρος και Ρουφ από και προς το κέντρο της πόλης.

Τον Ιούνιο ολοκληρώνεται η σύνδεση με Κιάτο και μέχρι το τέλος του έτους θα έχουν ολοκληρωθεί τα έργα στο ΣΚΑ με αποτέλεσμα να μειωθούν οι χρόνοι των διαδρομών προς Κόρινθο κατά 20 έως 30 λεπτά.

Όσο για την επέκταση προς το Λαύριο, ο υφιστάμενος σχεδιασμός προβλέπει διπλή γραμμή, σταθμούς- στάσεις σε Μαρκόπουλο, Καλύβια, Κουβαράς, Κερατέα, Δασκαλιό, Θορικό, Λαύριο και Λιμάνι Λαυρίου. Άμεσα, δήλωσε ο υπουργός, θα αρχίσουν οι διαβουλεύσεις με τις τοπικές κοινωνίες προκειμένου να έχουν οριστικοποιηθεί οι λεπτομέρειες της χάραξης στις κατοικημένες περιοχές, έως τον Μάιο το αργότερο. Η γραμμή στο 80% θα κινείται στη παλιά χάραξη.

Ήδη εκπονούνται οι περιβαλλοντικές μελέτες. Στη συνέχεια, όπως είπε ο κ.Λιάπης, ξεκινά η μελέτη η οποία θα έχει οριστικοποιηθεί μέσα σ’ ένα χρόνο και θα ακολουθήσει η δημοπράτηση. Η χρηματοδότηση του έργου είναι εξασφαλισμένη από το Δ' ΚΠΣ με το ποσό των 140 εκατομμυρίων ευρώ.


Είναι ιδιαίτερα σημαντική η εξασφάλιση (τμήματος της) χρηματοδότησης για τη γραμμή στο Λαύριο, καθώς και η εκπόνηση των σχετικών μελετών.

Η γραμμή επίσης Αθήνα - Πειραιάς με τους καινούργιους σταθμούς θα δώσει επίσης πνοή σε ορισμένες δύσκολες περιοχές της Αθήνας.
Back to top
View user's profile Send private message
marin
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Apr 2004
Posts: 1414
Location: London

PostPosted: Mon Mar 26, 2007 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

Yparxei sto orizonta sxedio epektasis tou Proastiakou pros ti Rafina? Olo kai auxananontai oi touristes pou feugoun apo ti Rafina kathws boleuei idi arketa logo eggytitas me to E.Venizelos.
Back to top
View user's profile Send private message
mike
Full Member
Full Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 294
Location: Αθήνα

PostPosted: Mon Mar 26, 2007 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Κάποια στιγμή θα προκηρυχθεί μελέτη Σταυρός - Ραφήνα από ΕΡΓΟΣΕ.

Σύμφωνα με την αρχική σύλληψη του έργου μετά τη Δ. Πλακεντίας η νέα γραμμή φεύγει δεξιά μέσα από το Γέρακα (προφανώς υπόγεια) στο ίχνος της παλιάς γραμμής Λαυρίου (υπάρχει σχετική διαπλάτυνση και ανισοσταθμία του κλάδου προς αεροδρόμιο της Αττικής Οδού). Φτάνοντας στην Περιφερειακή Υμηττού (που συνεχίζει ως λεωφ. Σταυρού - Ραφήνας) στρίβει αριστερά (ανατολικά ) και μπαίνει στη νησίδα της. Συνεχίζει στη νησίδα σε όλο το κατρασκευασμένο τμήμα και μετά από αυτό για κανά δυο χλμ τουλάχιστον μέχρι Πικέρμι.

Μετά το ΧΑΟΣ. Κανείς δεν ξέρει πως θα συνεχίσει η γραμμή. Στη νησίδα μέχρι το λιμάνι ή θα βγει έξω δεδομένου ότι το οδικό έργο έχει πρόβλημα; Μάλλον το 2ο. Στη Διασταύρωση Ραφήνας θα γίνει σημαντική στάση με πάρκινγκ (για τους προερχόμενους από Ν. Μάκρη κλπ.) και μετά πιθανόν με μονή γραμμή υπόγεια ή με street running σαν τραμ με χαμηλή ταχύτητα κατά μήκος του ρέματος η γραμμή θα φτάνει στο λιμάνι.

Πάντως η Ραφήνα δεν έχει ως λιμάνι τα πλεονεκτήματα του Λαυρίου γι' αυτό μπαίνει σε 2η προτεραιότητα.

Παίζει και ένα τρελλό αλλά πολύ φτηνό σενάριο χωρίς εμπλοκή με ΥΠΕΧΩΔΕ: να συνεχίσει η γραμμή από το αεροδρόμιο για Ραφήνα! Είναι πολύ κοντά και έχει μικρό χρόνο κατασκευής. Πάντα υπήρχε πρόβλεψη για επέκταση από Αεροδρόμιο μέχρι Πικέρμι. Προφανώς αυξάνει το μήκος διαδρομής για Αθήνα αλλά με υψηλές ταχύτητες οι χρόμνοι δεν είναι κακοί ενώ το Αεροδρόμιο - Ραφήνα δεν θα διαρκεί ούτε 10 λεπτά!
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Mar 26, 2007 10:01 pm    Post subject: Reply with quote

Ορατή πλέον η κοίτη του Ηριδανού στο σταθμό του μετρό Μοναστηράκι



Very Happy

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=790179&lngDtrID=253
Back to top
View user's profile Send private message
Admin
Site Owner
Site Owner


Joined: 16 Jan 2004
Posts: 2296
Location: Davelis Cave (απ'έξω)

PostPosted: Mon Mar 26, 2007 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ωραίος mike! Keep them coming Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
villsugar
Full Member
Full Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 231
Location: London

PostPosted: Tue Apr 10, 2007 4:43 pm    Post subject: Reply with quote

Επιτέλους νέα σε αυτό το μέτωπο... ελπίζω να έχουμε και φωτογραφίες από τους ενδιάμεσους σταθμούς. πόσο θα πάρει άραγε να δοθεί στο κοινό;

Αύριο το δοκιμαστικό δρομολόγιο του Προαστιακού από Στ. Λαρίσης για Πειραιά

Το πρώτο δοκιμαστικό δρομολόγιό του από το Σιδηροδρομικό Σταθμό Αθηνών (Σταθμός Λαρίσης) έως τον Πειραιά, θα πραγματοποιήσει αύριο ο Προαστιακός, παρουσία του υπουργού Μεταφορών Μ.Λιάπη.

Η επιβίβαση θα γίνει στις 10:00 πμ και η αναχώρηση του συρμού θα γίνει στις 10:10 πμ ακριβώς. Στη διαδρομή θα υπάρξουν στάσεις για επιθεώρηση των εν εξελίξει έργων στους ενδιάμεσους σταθμούς.


http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/04/10/1322144.htm
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Tue Apr 10, 2007 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι αλλά ... what about ΣτΕ? Ξέρετε ... εκείνη η υπογειοποίηση 900 μέτρων στους Αγ.Αναργύρους και οι διαμαρτυρίες των περιοικων για διχοτόμηση της πόλης? Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
sdakos
Junior Member
Junior Member


Joined: 06 Oct 2006
Posts: 155
Location: thessaloniki - athens

PostPosted: Wed Apr 11, 2007 9:10 pm    Post subject: Reply with quote

Παίδες ξέρουμε τι παίζει για την επέκταση προς Αιγάλεω? Λέγανε Απρίλη και σήμερα που ρώτησα μια υπάλληλο (η οποία όμως μπορεί και να μην ήξερε) μου έδωσε να καταλάβω ότι θα αργήσει ακόμα!

Όσο για το τμήμα Πειραιάς - Αθήνα του προαστιακού λέγανε Μάρτη και δυστυχώς ακόμα τπτ! Κρίμα και ήθελα να κάνω αυτές τις 2 διαδρομές , αλλά τώρα θα ανέβω Θεσ/νικη και θα ξανακατέβω Ιούλη...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
plati
Junior Member
Junior Member


Joined: 21 Mar 2006
Posts: 125

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

sdakos wrote:
Παίδες ξέρουμε τι παίζει για την επέκταση προς Αιγάλεω? Λέγανε Απρίλη και σήμερα που ρώτησα μια υπάλληλο (η οποία όμως μπορεί και να μην ήξερε) μου έδωσε να καταλάβω ότι θα αργήσει ακόμα!
.


μήπως μάθαμε κάποιο νέο για την παράδοση του έργου ;
ίσως αν είχαμε κάποια πληροφορία εκ των έσω ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Aquis Granum
Senior Member
Senior Member


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 541
Location: Aachen/Germany

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 2:17 pm    Post subject: Reply with quote

mike wrote:

Παίζει και ένα τρελλό αλλά πολύ φτηνό σενάριο χωρίς εμπλοκή με ΥΠΕΧΩΔΕ: να συνεχίσει η γραμμή από το αεροδρόμιο για Ραφήνα! Είναι πολύ κοντά και έχει μικρό χρόνο κατασκευής. Πάντα υπήρχε πρόβλεψη για επέκταση από Αεροδρόμιο μέχρι Πικέρμι. Προφανώς αυξάνει το μήκος διαδρομής για Αθήνα αλλά με υψηλές ταχύτητες οι χρόμνοι δεν είναι κακοί ενώ το Αεροδρόμιο - Ραφήνα δεν θα διαρκεί ούτε 10 λεπτά!


Ίσως το σενάριο αυτό να μην ήταν και τόσο τρελό. Θέλω να πώ...
Μια απευθείας σύνδεση του Λιμένος Ραφήνας με το αεροδρόμιο θα εξυπηρετούσε αρκετούς επιβάτες, κυρίως ξένους. Παράλληλα εκτός από τους Ραφηνίωτες, θα εξυπηρετούσε και τις χιλιάδες των Αθηναίων που παραθερίζουν κάθε καλοκαίρι σε Λούτσα, Αρτέμιδα και τις γύρω περιοχές.

Πιστεύω και πως το κόστος κατασκευής θα ήταν πολύ πιο χαμηλό, αφού απο το το ανατολικό σύνορο του Αεροδρομιου στην Λεοφώρο Σπάτων στα παλιά γραφεία της ΑΙΑ, μεχρι το λιμάνι, δε θα είναι παραπάνω από 5-6 χμ Wink .

Έτσι θα μπορούσαν στο μέλλον να κατασκευάσουν και την απευθείας γραμμή μέσω ΑΟ για Ραφήνα, όταν η περιοχή θα έχει ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη μέσα σταθερής τροχιάς.
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 2:39 pm    Post subject: Reply with quote

Πριν από λίγες μέρες που βρέθηκα στην Αθήνα και πήρα τον προαστιακό γι τις μετακινήσεις μου από και προς το αεροδρόμιο, βίωσα το εξής:

Στο αεροδρόμιο, στον γκισέ των εισιτηρίων, 2 τουρίστες που είχαν φέρει τα ποδήλατά τους και θέλαν να τα επιβιβάσουν στο τραίνο για Κόρινθο αντιμετώπισαν την πλήρη άγνοια των υπαλλήλων οι οποίοι δεν ήξεραν καν εαν επιτρέπεται η μεταφορά των ποδηλάτων. Αφού τους άφησα (και ειλικρινά τους λυπήθηκα...), έφτασα στο σταθμό της Νερατζιώτισσας και αποβιβάστηκα για να πάρω τον ηλεκτρικό. Λοιπόν, κυλιόμενες σκάλες και ανελκυστήρες δε λειτουργούσαν οπότε αναγκάστηκα να κουβαλήσω τα πράγματα με τις σκάλες...και ευτυχώς που δεν είμαι και ανάπηρος.

Την Κυριακή του Πάσχα επέστρεφα πάλι με τον ίδιο τρόπο. Ο υπάλληλος στον σταθμό του Περισσού δεν είχε να μου δώσει εισιτήριο για προαστιακό ( το οποίο ισχύει και για μετεπιβίβαση στο μετρό/ηλέκτρικό και αντίστροφα) οπότε αναγκάστηκα να βγάλω ξεχωριστό εισιτήριο για τον ηλεκτρικό. Δήλαδή όποιος μένει Περισσό πληρώνει και 80 λεπτά επιπλέον για τον ηλεκτρικό...
Φτάνοντας Νερατζιώτισσα, πήγα να βγάλω εισιτήριο για προαστικό και όλα τα μηχανήματα ήταν χαλασμένα, πάω στα ταμεία και ήταν όλα κλειστά! Ψιλοπανικοβλήθηκα γιατί βιαζόμουν να προλάβω την πτήση. Κατεβαίνω στην αποβάθρα του προαστιακού με τα πόδια (οι ανελκυστήρες και οι κυλιόμενες ακόμη δε λειτουργούσαν μετά από 9 μέρες...). Ρωτάω κάποιους που βγάλαν τα εισιτήρια και μου λένε να δοκιμάσω στην αποβάθρα του ηλεκτρικού στην πλευρά καθόδου προς πειραιά. Ξανά πάνω με τα πόδια (2 όροφοι) και ευτυχώς λειτουργόυσε 1 μηχάνημα και τα κατάφερα. Οταν γύρισα στην αποβάθρα του προαστιακού, το τραίνο είχε φύγει... Twisted Evil

Ολ΄αυτά σε κομβικό σταθμό....


Τι είπαμε είναι η ¨προαστιακός¨;; Θυγατρική του ΟΣΕ;;


Παιδιά, 2 εταιρείες λειτουργούν σωστά (εως παραδειγματικά και για το εξωτερικό) στην Ελλάδα και δεν τους βρίσκω ούτε ένα ψεγάδι. Αττικό μετρό και αττική οδός. Τα άλλα όλα είναι υπηρεσίες Μπαγκλαντές με υπερσύγχρονο περιτύλιγμα! (γιατί μη ξεχνάμε ότι έπεσε χρήμα).

Λοιπόν, πάω να γράψω 2 λογάκια στην ¨προαστιακός¨... Evil or Very Mad


Last edited by Giannis on Thu Apr 12, 2007 2:44 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 3:00 pm    Post subject: Reply with quote

Έως τον Ιούνιο κλιματιστικά στην πλειονότητα των συρμών του ΗΣΑΠ


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=793829&lngDtrID=244 Smile
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

...αλήθεια μια πουτ'αναφέραμε Wink γιατι δε λειτουργούν οι ανελκυστήρες του προαστιακού; Οικονομία κάνουν; Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
Aquis Granum
Senior Member
Senior Member


Joined: 27 Feb 2004
Posts: 541
Location: Aachen/Germany

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Μου συνέβει και μένα κάτι παρόμοιο με τον GIANNIS πριν απο λίγες μέρες που είχα κατέβει για λίγο Αθήνα. Το ανέφερα και επιγραμματικά στην "Αθήνα των ονείρων μας" αλλά το κατάλληλο τόπικ να σας διηγηθώ την ιστορία μου είναι εδώ.

Έφτασα τις πρώτες πρωϊνές ώρες της 27ης του Μάρτη με την τελευταία πτήση της Lufthansa από Φρανκφούρτη στην Αθήνα. Είχα ψάξει απο πριν τα δρομολόγια των λεοφορίων για Πειραιά και ήλπιζα να προλάβω αυτό των 01:20. Λόγω όμως καθυστέρισης της πτήσης, αναγκάστηκα να πάρω το επόμενο που ήταν να φύγει 02:00.
Έφτασα στην αφετηρία περίπου 01:45 και πήγα στο γκισέ να βγάλω εισητήριο. Για κακή μου τύχη ήταν κλειστό και έτσι πήγα στο σταθμαρχειο να ρωτήσω. Ο σταθμάρχης με παρέπεμψε πάλι στο κλουβί των εισητηρίων, οπου περίμεναν και αλλοι, λέγοντας μου πως θα ανοίξει σε 2 λεπτά. Επέστρεψα εκεί, όπου μεταξύ πολλών τουριστών, περίμενε και ένας εξαγριωμένος κύριος, ο οποίος ήταν από το Κουβέϊτ. Μου είπε τι του xe συμβει...
Ήθελε να φύγει για Σύνταγμα με το προπροηγούμενο λεοφορείο. Όταν πήγε στον οδηγό να του ζητήσει εισητήριο (ο γκισες ηταν και τότε κλειστός) ο "ευγενέστατος οδηγός" τον πέταξε έξω και τον έστειλε στο κλειστό εκδοτήριο, φέυγοντας για Σύνταγμα χωρίς τον ξένο. Όταν τόλμησα να του πώ ο΄τι κανονικά θα μπορούσε να κόψει και στο λεοφορείο εισητήριο, ο Άραβας γύρισε εξοργισμένος και μου είπε:

Ναι, αυτο γίνεται στις πολιτισμένες χώρες, ΟΧΙ ΕΔΩ! Ντράπηκα και δεν ήξερα τι να του πώ. Οτι έχει δίκιο;

Ο άνθρωπος περίμενε 1,5 ώρα μπροστά στο εκδοτήριο να περιμένει... ενώ τον περίμενε το ξενοδοχείο του στο κέντρο. Όταν μπήκα στο δικό μου λεοφορέιο μαζί με έναν παππού που του πα την ιστορία και αμφεβαλε για την ορθότητα της ρωτήσαμε τον οδηγό για εισητήριο και μόνο που δεν μας έβρυσε. Αφού μας άφησε για κάμποση ώρα να περιμένουμε σαν μα... κες, μας φώναξε και μας ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ να μας δώσει εισητήρια.

Το λεοφορείο τελικά έφυγε άνευ λόγου με 10 λεπτά καθυστέρηση...

Αυτή ειναι η ΦΙΛΟΞΕΝΗ ΕΛΛΑΔΑ που διαφημίζουμε;
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ελα μου ντε... Mad

Μιας και αναφερθηκες στον γκισε των εισιτηριων στο αεροδρομιο, σιγουρα δεν κανει και την καλυτερη πρωτη εντυπωση στους ξενους επισκεπτες οταν βλεπουν εναν 45αρη υπαλληλο με υφος βαριεστημενου βαρυμαγκα να τους πεταει σχεδον το εισιτηριο προς το μερος τους χωρις να μιλαει καθολου, καπνιζοντας πουρακι εν ωρα εργασιας! Οπως και να το κανουμε, οταν καποιος εχει συνηθισει να τον αντιμετωπιζουν ευγενικα στο εξωτερικο η παραπανω εικονα ειναι ελαφρως ντροπιαστικη. Προσωπικα εχω μαθει σε παρομοιες περιπτωσεις ο υπαλληλος να με χαιρετα με ενα Hello sir και στο τελος με ενα here you are sir οταν μου παραδιδει το εισιτηριο. Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα ακομα εδω...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Ypsilon
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3951
Location: Copenhagen, Denmark

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά με συγχωρείτε, αλλά επειδή φεύγω την Κυριακή (ael σταμάτα να χοροπηδάς Twisted Evil ) και μου έχει φύγει το κεφάλι με αυτά που διαβάζω, γράψτε στον Προαστιακό, ακόμα και στη διοίκηση του Αεροδρομίου, ακόμα κι αν δεν είναι της άμεσης αρμοδιότητάς της.
Ξέρω όμως ότι ο ΔΑΑ ίσως να είναι και η μοναδική περίπτωση στην Ελλάδα που όλες τις παρατηρήσεις-καταγγελίες τις λαμβάνει υπόψιν και τις προωθεί αρμοδίως (εφόσον βέβαια εμπλέκεται και η εικόνα του στο πρόβλημα).

Μου κάνει εντύπωση που σε τόσο κόσμο εδώ μέσα δεν υπάρχει ούτε ένας δημοσιογράφος. Να τα παραπέμψω σε ένα φίλο μου που εργάζεται στην Καθημερινή? Έχω την άδειά σας?

Δεν ξέρω τι γίνεται πάντως... Τι διάολο μάς έχει πιάσει γαμώτη μου, και κάνουμε έτσι? Παρανοήσαμε ομαδικώς σε αυτήν τη χώρα πια? Δηλαδή δεν λειτουργεί τίποτα? Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Apr 12, 2007 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

Xα χα Υ!

Στην προαστιακός έγραψα ήδη και περιμένω απάντηση...
Δε θα σου αναφέρω τα παρατράγουδα του ΟΣΕ όταν έβγαζα εισιτήριο για να πάω στην πόλη μου γιατί θα σου ανεβεί το αίμα στο κεφάλι...
Προσωπικά πάντως, ποτέ μέχρι τώρα δε ένιωσα να με πληγώνει τόσο η Ελλάδα όσο αυτό το Πάσχα που κατέβηκα. Δεν ξέρω, άλλαξα τόσο πολύ και βλέπω καταστάσεις που κάποτε αγνοούσα ή όντως τα πράγματα έχουν ξεφύγει τελείως τα τελευταία χρόνια. Και ξέρετε κάτι, περισσότερο με θλίβει και με προβληματίζει ο απλός κόσμος...σε πολλούς τομείς, τους οποίους θ΄αναπτύξω όταν βρώ χρόνο και στο αντίστοιχο topic πάντα.

Η λέξη κλειδί: αποχαύνωση και μιζέρια μέχρι τελικής πτώσεως!
Ξέρω ξέρω, τα λέω εκ του ασφαλούς...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    stadia.gr/forum Forum Index -> Κλειδωμένα threads All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 79, 80, 81 ... 88, 89, 90  Next
Page 80 of 90

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr