stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Εδώ κολλάνε τα πάντα ΕΚΤΟΣ ΣΠΟΡ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 126, 127, 128 ... 157, 158, 159  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Sun Apr 30, 2006 2:27 pm    Post subject: Reply with quote

1) Πανω κατω ολοι τις ιδιες τιμες εχουν. Οταν τις ριχνει η μια εταιρια,μετα απο λιγο τις ριχνουν και οι αλλες τις τιμες τους. Εγω θα προτεινα forthnet εχει μια προσφορα 3 μηνες και 3 μηνες δωρο. Και οι αλλες εταιριες εχουν παρομοιες προσφορες.

2) Η vodafone εχει καποιο πακετο που με μια εξτρα χρεωση τον μηνα σου δινει καποια εκπτωση στα εκτος Ελλαδος τηλεφωνα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Mon May 01, 2006 2:30 pm    Post subject: Reply with quote


ΤIΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΑΛΕΚΟ ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ
(τριαντα χρονια σημερα απο τον θανατο του)


Last edited by Psilalonitis-1982 on Mon May 01, 2006 11:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Mon May 01, 2006 2:49 pm    Post subject: Reply with quote

projected wrote:
Παιδια έχω τις εξης ερωτήσεις:

1) θέλω να βάλω adsl στην Ελλάδα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιά εταιρεία έχει την καλύτερη προσφορά αυτη την στιγμή?

2) Υπαρχει καποια εταιρεια κινητων που να εχει πακετα ειδικων τιμων για κλησεις εξωτερικου?

νομιζω υπαρχει και μιοα της otenet me 81 ευρω μια 2+2 μηνες και μια ψηφιακη μηχανη δωρο. πειδη δεν εχω ευρυζωνικη συνδεση θα παω αυριο στιν ΟΤΕ για αυτη τηπεριπτωση, δεν εχω και ψηφιακη μηχανη οποτε δενει το γλυκο.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Nameless
Senior Member
Senior Member


Joined: 21 Jan 2005
Posts: 412

PostPosted: Mon May 01, 2006 6:10 pm    Post subject: Reply with quote

projected wrote:
1) θέλω να βάλω adsl στην Ελλάδα.
Μπορείτε να μου πείτε ποιά εταιρεία έχει την καλύτερη προσφορά αυτη την στιγμή?


Καταρχήν ρίξε μια ματιά στο http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php που έχει τιμοκατάλογο υπηρεσιών (αορίστου χρόνου) των ISP ταξινομημένες ανάλογα με την τιμή τους και κατηγοροποιημένες ανάλογα με την ταχύτητα, ενώ το site επίσης διαθέτει και ένα forum που καλό θα ήταν να του ρίξεις μια ματιά εφ'όσον ενδιαφέρσαι για την ADSL στην Ελλάδα.

Πέρα από αυτό υπάρχουν διάφορα πακέτα "γνωριμίας" με το DSL που σου παρέχουν δώρο Χ μήνες σύνδεσης, ενέργειες εγκατάστασης γραμμής ADSL από τον παροχέα (αντί να τρέχεις εσύ), δώρο το modem κλπ κλπ. Αυτές οι προσφορές έχουν τα θετικά τους αλλά και τα αρνητικά τους, οπότε θα βοηθούσε αν μας έδινες κάποια παραπάνω στοιχεία για το τι θες να κάνεις ακριβώς (λεφτά / μήνα που θέλεις να δίνεις, πόσο χρόνο θέλεις να έχεις DSL, σε ενδιαφέρει να διαλέξεις modem, τι ταχύτητες θες κλπ!)
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed May 17, 2006 11:09 am    Post subject: Reply with quote

δε ξέρω αν γνωρίζετε αυτό το πρόγραμμα του ΟΗΕ αλλα είναι συμπαθητικό και υπάρχει και στην ελλάδα(και χάνεις και θερμίδες... Very Happy ). Αν δε σας κάνει κόπο τι κυριακή κάντε μια βόλτα:

αυτό είναι το ελληνικό Link:

http://www.fighthunger.org/local/greece/

Το 2006 η διοργάνωση του Walk the World θα λάβει χώρα στις 21 Μαΐου, και η Ελληνική συμμετοχή θα πάρει την μορφή ενός περίπατου που θα διασχίσει το
ιστορικό κέντρο της Αθήνας, ξεκινώντας και καταλήγοντας στο Ζάππειο.


πάντως δεν είναι μονο στην αθηνα και στην ελλάδα...δείτε το site για αλλα σημεία της ελλάδος και του κόσμου αντίστοιχα(περίεργος στην ελλάδα είναι μονο κέρκυρα,αθηνα και ερέτρια...)

http://www.fighthunger.org/gathering/home/2/GR
Back to top
View user's profile Send private message
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Wed May 17, 2006 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

Παιδιά, μη με θεωρήσετε παρανοϊκό, αλλά
ξέρετε κανένα πρόγραμμα μαθηματικών συναρτήσεων; Πχ, να βάζεις μια συνάρτηση και να σου βγάζει γραφική παράσταση, ρίζες κλπ...

Απότι άκουσα ένα τέτοιο το κάνουν στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς πρώτο έτος.. Αν ξέρετε πού μπορώ να το βρω θα με βοηθήσετε πολύ!

(τι σου κάνει η Γ' Λυκείου ρε παιδί μου...)
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Tzinos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Apr 2004
Posts: 993
Location: London

PostPosted: Wed May 17, 2006 3:41 pm    Post subject: Reply with quote

κατι διαφορετικο απο το EXCEL?
To Mathicad και το Μathematica ισως??? Αυτα τα χρησημοποιουσε ο ξαδελφος μου στο Πολυτεχνειο, αλλα πιστευω πως ειναι πολυ προχωρημενα για εσενα..Με το εξελ δεν κανεις την δουλεια σου?
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Wed May 17, 2006 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

Se osous den to gnwrizoun, na proteinw to Picasa (apo to google) ws to kalytero programma photo management pou exw dei.
Aftomato sorting k update twn fotos, polles dynatotites gia touch-up kai veltiwsi tis poiotitas, ka8ws episis kai dynatotita paragwgis web album apo opoiadipote epilogi fotografeiwn, aftomato post se kapoio blog ktl.

I Google exei dwsei resta twra teleftaia me ola tis ta proionta. Eimaste se anamoni tou online office suite (estw k an den exei episima anakoinw8ei)
Back to top
View user's profile Send private message
Mika
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 17 May 2005
Posts: 771
Location: London, UK

PostPosted: Wed May 17, 2006 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

aristidis wrote:
Παιδιά, μη με θεωρήσετε παρανοϊκό, αλλά
ξέρετε κανένα πρόγραμμα μαθηματικών συναρτήσεων; Πχ, να βάζεις μια συνάρτηση και να σου βγάζει γραφική παράσταση, ρίζες κλπ...

Απότι άκουσα ένα τέτοιο το κάνουν στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς πρώτο έτος.. Αν ξέρετε πού μπορώ να το βρω θα με βοηθήσετε πολύ!

(τι σου κάνει η Γ' Λυκείου ρε παιδί μου...)



Εγω θα σου προτεινα το Matlab. είναι βέβαια αρκετά πολύλπλοκο αλλά έχιε απίστυτες δυνατότητες και χρησιμοποιείται ευρέως
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Thu May 18, 2006 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

^To Matlab einai poly kalo, egkrinw. Kai to Mathematica mporei na sou fanei xrhsimo kathws mporei paixei poly me typous.

Apla pragmatakia mporeis na kaneis kai me to Excel an to xeiristeis exypna.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Tue May 23, 2006 2:57 pm    Post subject: Reply with quote






http://www.pcw.gr/default.php?pid=6&art_id=1708

olh h ereyna edw:
http://www.bsa.org/globalstudy/
(pathste English deksia)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
chr.04
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 05 Mar 2004
Posts: 1566
Location: Thessaloniki

PostPosted: Thu May 25, 2006 4:32 pm    Post subject: Reply with quote

Απολιθωμένοι φοίνικες ηλικίας 30-40 εκατ. ετών βρέθηκαν στο Αετοχώρι Τραϊνούπολης Έβρου.

http://gnomi-evros.gr/show.cfm?id=12351&obcatid=11
Back to top
View user's profile Send private message
Omicron
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Aug 2004
Posts: 88
Location: Θράκη

PostPosted: Thu May 25, 2006 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

πως είναι δυνατόν να αυξήθηκε η πειρατία στην Ελλάδα 2% και τα κέρδη που χάνονται τουλάχιστον 50%?

Επίσης πως μπορούν και υπολογίζουν την πειρατία και τα κέρδη που χάνονται αφού από τον ορισμό της η πειρατία είναι παράνομη δηλαδή δεν μπορεί να καταμετρηθεί;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Thu May 25, 2006 6:30 pm    Post subject: Reply with quote

Mika wrote:
aristidis wrote:
Παιδιά, μη με θεωρήσετε παρανοϊκό, αλλά
ξέρετε κανένα πρόγραμμα μαθηματικών συναρτήσεων; Πχ, να βάζεις μια συνάρτηση και να σου βγάζει γραφική παράσταση, ρίζες κλπ...

Απότι άκουσα ένα τέτοιο το κάνουν στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς πρώτο έτος.. Αν ξέρετε πού μπορώ να το βρω θα με βοηθήσετε πολύ!

(τι σου κάνει η Γ' Λυκείου ρε παιδί μου...)



Εγω θα σου προτεινα το Matlab. είναι βέβαια αρκετά πολύλπλοκο αλλά έχιε απίστυτες δυνατότητες και χρησιμοποιείται ευρέως


Βασικα απο οσους ξερουν απο αναλυση, θελω να βρω τη γραφικη παρασταση της συναρτησης f(x)=x/[(x^2)+(9x)+16] (ρητή)
Επεσε σημερα ενα ερωτημα απο αυτη στα Μαθηματικα Γενικης και γενικως μου βγαινει ενα παραδοξο (αμεσα ασχετο με αυτα που επεσε), αλλα μαλλον εκανα κατι λαθος στο συλλογισμο μου τωρα το βρηκα...

Το Excel πως βοηθαει ετσι ρε παιδια; Επρεπε να συμπληρωσω μια γραμμη με σειρα, απο κατω να βαλω τη συναρτηση... Μπολικο πραγμα και προχειρη δουλεια
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Thu May 25, 2006 9:14 pm    Post subject: Reply with quote



prosoxi sta -6.5616, -2.4384 o paranomasths mhdenizetai kai to apotelesma einai apeiro, oxi ayto pou fainetai sto grafhma


Gia psaxe kai ligo sto google (equations graph p.x.)

Ayto to ergaleiaki mporei na se voithisei na thn deis akrivws
http://www.shodor.org/interactivate/activities/sketcher/index.html

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
aristidis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1448
Location: Πουθενιστάν

PostPosted: Thu May 25, 2006 9:56 pm    Post subject: Reply with quote

@worldofjustice χιλια ευχαριστω ρε φιλε! Ακριβως ετσι τη βρηκα στο Εξελ, οσο μπορεσα να την κανω...

Ηταν λαθος ο συλλογισμος μου, νομιζα ηταν συνεχης η συναρτηση σε ολο το R, δηλαδη η μορφη της ηταν σαν πολυωνυμικη, και ενα μεγιστο μου εβγαινε μικροτερο απο ενα ελαχιστο, τελος παντων... Στο σχημα φαινονται καθαρα και τα ακροτατα και το... 20αρι στα Μαθηματικα Γενικης!!! Cool Cool Cool Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Στο google ειχα ψαξει για mathematic applications, matlab κλπ αλλα δεν καταφερα να κατεβασω τιποτα...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri May 26, 2006 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε παιδια για βοηθειστε με γιατι δε καταλαβαινω...

Οι ταξιτζηδες, λεει, απεργουν στα σχέδια του υπουργείου Μεταφορών που προβλέπουν:

-αναδρομική ισχύ του point system,
-διπλασιασμό των προστίμων για την παραβίαση των λεωφορειολωρίδων
-και υποχρεωτική χρήση ζωνών ασφαλείας.

Για το πρωτο δε θα πω τιποτα μιας και δε ξερω τις λεπτομερειες. Για τα αλλα δυο ομως, θελω να ρωτησω ειμαι ο μονος που τρελαινεται οταν τα διαβαζει; Κανουν απεργια γιατι ακριβαινουν οι παρανομιες τους και οι κακομοιροι δε θα μπορουν να τα βγαλουν περα; 'Η γιατι "καταπαταται το δικαιωμα τους" να ρισκαρουν τη ζωη τους μη φορωντας ζωνη; Δε καταλαβαινω ρε παιδια, βοηθειστε με.... Rolling Eyes

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=709500&lngDtrID=244
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Fri May 26, 2006 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

γιατί απεργούν όλοι και νιώθουν περιθωριοποιημένοι...... Rolling Eyes


αφού θα κάνουν στάσει και τα τρόλεϊ. Smile


ίσος να σου λένε , δεν έχουν δρόμους οποτε θέλουν να μπορούν να χρησιμοποιηούν και της λεωφορειολωρίδες.....όσο για της zones, οποιος ακούει πρόστιμο σκέφτεται τι τσέπη του, και αυτό δεν είναι καλο σου λέει-----vour για απεργία!

ίσος είναι κανένα τέτοιο κλασικό σενάριο.... Question Confused
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri May 26, 2006 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

...Όπως απεργούν οι ανώτατες σχολές για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια μη χάσουν τα προνόμια και έχουν ανταγωνισμό πέντε δεκα καθηγητάδες οι οποίοι έχουν καπελώσει τα πάντα, οι υπάλληλοι της Ολυμπιακής, οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ, κλπ.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat May 27, 2006 4:23 pm    Post subject: Reply with quote

Re paidia skeftomoun shmera.
Afou oloi diafwnoun.
Poios sto diaolo symfwnei?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Sat May 27, 2006 6:26 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν συμφωνω με τη καθετη καταδικη των διαφωνουντων με τα ιδιωτικα πανεπιστημια.
Χωρις να μπαινω στην ουσια του θεματος (δεν γνωριζω ολες τις παραμετρους)
θα παρατηρησω οτι οι φοιτητες δεν ειναι προβατα, εχουν αυτονομη σκεψη.
Πολυ ευκολη βρισκω την ερμηνεια οτι η κινητοποιηση τους
ειναι "δακτυλος" του καθηγητικου κατεστημενου.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat May 27, 2006 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ξέρεις τι γίνεται;

Επειδή αυτή η συζήτηση πάει χρόοονια τώρα σε μάκρος στην Ελλάδα, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα κίνητρα μιας τόσο λυσσαλέας και επίμονης αντίδρασης δεν μπορεί να έιναι αγαθά. Οσον αφορα τους φοιτητές, λυπάμαι αλλά δεν νομίζω ότι έχουν ακούσει όλες τις πλευρές, γιατί πολύ απλά αυτό το πράγμα (όπως και πολλά άλλα στην Ελλάδα) θεωρείται "ταμπού". Είναι σαν να πας σε μια αυτόνομη σύναξη του "αντιεξουσιαστικόύ χώρου" και τους πέις "βρε παιδιά μηπως δεν είναι όλοι οι μπάτσοι κακοί"; Κάτι τέτοιο. Μπλοκάρει το σύστημα και την πετάει την ταχυτητα, άσχετα αν το όχημα μπορεί να ανεβάσει στροφές.

Υπό προϋποθέσεις και για ορισμένες επιστήμες, κάποια τριτοβάθμια ιδρύματα ή/ και πανεπιστήμια πρέπει να γίνουν. Όπως και να γίνει επιτέλους και κάποια αξιολόγηση. Μέχρι και η Ζιμπάμπουε έχει. Και ναί, αμφισβητώ εύθέως τα αγαθά κίνητρα των καθηγητάδων σε ότι λέμε. Μοναχοφαγία είναι και όχι ενδιαφέρον για την εκπαίδευση.

Τώρα το τι θα έπρεπε να κάνει το κράτος από χρηματικής απόψεως, είναι άλλο ζήτημα. Βλεπεις δε συνορεύουμε και με τη Σουηδία, με την Τουρκία συνορεύουμε το κέρατο μου μέσα... &%%*%*
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun May 28, 2006 1:04 am    Post subject: Reply with quote

η εκπαίδευση στη μεσόγειο θα κολλάει όσο σκέφτεται ο κόσμος πάντα με την κλασική ατάκα.....αυτός που δεν μπορεί να πληρώσει που θα πάει;
και

ιδιωτικά = πληρωμή...άρα είναι απατεώνες.


μέση λύση εννοείτε πως κανεις δεν έχει διανοηθεί...και καταλήγουμε στο αρχική σημείο.

Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sun May 28, 2006 11:25 am    Post subject: Reply with quote

Μπίλυ μου, με την εξαιρεση 2-3 ατόμων, η συντριπτική πλειοψηφία των εμπλεκομένων στο χώρο της ιδιωτικής εκπαίδευσης ως ώρας είναι απατεωνες.

Δε μιλάμε γι' αυτούς, για ιδιώτες με χρήματα μιλάμε οι οποίοι θα επενδύσουν, όχι για σχολάρχες της κακιάς ώρας...


Last edited by gm2263 on Sun May 28, 2006 7:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sun May 28, 2006 2:27 pm    Post subject: Reply with quote

Nomizw yparxei allos enas paragontas sto paixnidi twn idiwtikwn panepisthmiwn parolo pou fainetai technicality.

An dld ayta ta idiwtika idrymata tha einai kerdoskopika h mh.
P.x. ta MIT, Harvard and the rest, einai mh kerdoskopika, exoun stoxo thn ekpaideysh kai thn ereyna. Mporei vevaia na ta xrhsimopoioun oi etairies kai to kratos xrhmatodotwntas ta, gia na epityxoun tous skopous tous, alla ayto den einai eggenws mempto. Dld, o stoxos tou panepisthmiou einai na vgalei tous kalyterous foithtes kai ta kalytera ereynhtika apotelesmata. Sigoura h ennoia tou proypologismou yparxei, alla den kateythinontai oles oi diadikasies pros thn epiteyksh kerdous, xrhmatikhs yperaksias, alla ekpaideytikhs, ereynhtikhs yperaksias.

Twra an kapoios ftiaxei ena idiwtiko panepisthmio ws Anwnymh Epixeirhsh me skopo to kerdos, tha eixa sovares antirhseis, eidika me thn nootropia pou xarakthrizei to lao mas, pros wras. Tha itan kalo omws na doume kai ligo antagwnismo metaksy twn sxolwn twn panepisthmiwn mas.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 126, 127, 128 ... 157, 158, 159  Next
Page 127 of 159

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr