stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Θητεία - Στρατιωτικά Θέματα Εκτός Εξοπλισμών
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

σύμφωνw και πιστεύω είναι κοινή λογική. άμα είναι να πληρώνουμε για να γίνει ο στρατός κοινωνικός λειτουργός καήκαμε....vai μεν κάνοντας αυτά που πρέπει να κανεις αποκτάς εμπειρίες ζωής αλλα άμα πας μονο και μονο για να ωριμάσεις τότε κάτι δε πάει καλά με την κοινωνία.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό που ειπώθηκε στα δύο τελευταία post είναι σωστό. Συμφωνώ και επαυξάνω. Το θέμα είναι ότι μερικοί γονείς "είναι αλλού" ή η καριέρα τους, τους απορροφά ολοκληρωτικά και αυτό που κάνουν είναι απλά να βάζουν το χέρι στην τσέπη και να δίνουν, λύνοντας(δήθεν) όλα τα προβλήματα των παιδιών τους με αυτό το τρόπο. Υπό αυτή την έννοια τα παιδιά αυτά όταν θα πάνε να υπηρετήσουν, όντως παίρνουν κάποια μαθήματα για την πραγματική ζωή. Βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις το επικίνδυνο είναι ότι το παιδί που έχει την ψυχοσύνθεση του "έχω τα πάντα" και του "δεν στερούμαι τίποτα"(είτε είναι υλικό είτε όχι), θα αντιμετωπίσουν μεγάλο πρόβλημα προσαρμογής σε σημείο όπου είναι επικίνδυνο ...
Back to top
View user's profile Send private message
Lucretius
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1762
Location: Θεσσαλονίκη

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ επιμένω στην ωριμότητα, με τον κίνδυνο ίσως να γίνω βαρετός. Εγώ που είμαι και σχετικά μεγάλος και έχω αρχίσει να παλιμπαιδίζω αγρίως (έχετε παίξει ποτέ μουσταρδοπόλεμο; θα ανεβάσω βιντεάκι!), τί θα κάνουν τα 19χρονα; Εκτός αυτού, πιστεύω πως ο στρατός δεν πρόκειτε να τους διδάξει απολύτως τίποτα! ΟΚ, για ένα χρόνο θα μάθουν να στρώνουν τα κρεββάτια τους με φάκελο και υποφάκελο, μερικά άχρηστα πράγματα σχετικά με την ιεραρχία και τα απαρχαιωμένα όπλα καθώς και οπλασκήσεις. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως θα μάθουν από μικροί να ρουφιανεύουν και να "φιδιάζουν" (αχ, που είναι ο Yps να με κράξει για την γλώσσα μουWink. Από αυτή την άποψη ο στρατός θα τους προετοιμάσει για μια λαμπρή καριέρα στο δημόσιο!

32 και σήμερα
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed Apr 05, 2006 11:38 pm    Post subject: Reply with quote

Για να το λες εσυ Luc που εισαι και μεσα και τα βλεπεις απο πρωτο χερι κατι θα ξερεις! Κριμα παντως... Απογοητευτικα με αυτα που ακουσα. Ηλπιζα οτι θα τους εβαζε μυαλο ο στρατος αλλα απ'οτι φαινεται αμα δεν εχει πηξει μεχρι τοτε δεν προκειτε να πηξει ποτε το ριμαδι...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 12:21 am    Post subject: Reply with quote

άσε που και αν πράγματι έχει ανάγκη από στρατιώτες ο στρατός, δεν είναι καλύτερα να είναι πιο ώριμη(αν και δε καταλαβαίνω γιατί υποθέτουμε πάντα πως ώριμος γίνεσαι μονο μετά τα....26-30! με λίγη φροντίδα και στα 18-19 μπορείς να είσαι σχετικά ώριμος).

Πιστεύω δε θα θέλει πάντα και ειδικά σε κρίσιμες ώρες να χάνει χρόνο ο στρατός κυνηγώντας παιδαρέλια όταν μπορεί να έχει πιο συνειδητοποιημένα άτομα για την ίδια δουλειά....εκτος εάν όπως είπαμε υποτίθεται είναι κοινωνικός λειτουργός.
Back to top
View user's profile Send private message
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 3:05 am    Post subject: Reply with quote

Re paidia, sigoura den prokeitai o Serafino na ginei kanenas Rampo Laughing Cool
Kapoioi to lene wrimotita...kapoioi alloi pei8arxeia...
Egw to vlepw san ena eidos kataskinwsis i opoia diepetai apo kapoious idiaiterous kanones... Wink

An to kaloskefteite re paidia oi syn8ikes pou epikratoun ston strato den aforoun
katastasi eirinis ki agapis metaksy twn lawn...
Skopos tous einai na PROETOIMASOUN to ka8e fantaraki na ypodex8ei ton ex8ro
ka8e allo para me kokkino xali kai me ta xeria psila...

Tis syn8ikes se enan polemo den mporei na tis dianoii8ei kaneis, alla mporei o ka8enas
na parei mia prefa mono ston strato...kai siga ta wa...oute ki ekei...

Pantws sto grafeio kai stin kafeteria SIGOURA den 8a katalavei tipota Exclamation Exclamation

Gi'afto kai eimai yper tis MH katargisis aftou tou 8esmou !!
6 mines omws to poly einai arketoi opws exoun idi anaferei kapoioi ekei panw...

Ta'xoume ksanapei...den zoume me Gallous, Germanous ki Ispanous gyrw mas.
Den 8elw na akougomai san kanenas katastrofologos i kanena kollimenos oti
oi Tourkoi karadokoun sto na mpoun kai na sfaksoun 2 ekatommyria gynaikopaida,
alla ap'tin alli kanenas den pistevei oti oi sxeseis twn dyo lawn einai meli-gala
epeidi eksagorazetai mia tourkiki apo mia elliniki etairia i epeidi edwse 8 va8mous i Tourkia stin Ellada sti eurovision Laughing Laughing

Anyway, den 8elw na estiasw mono stin Tourkia...to idio isxyei me oles tis geitones xwres...
Exoun dromo akoma ta epomena epiteleia twn armodiwn ypourgeiwn wste na
kanoun ton kosmaki na niwsei asfalis kai anamesa se filous Exclamation
Back to top
View user's profile Send private message
Omicron
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Aug 2004
Posts: 88
Location: Θράκη

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 3:12 am    Post subject: Reply with quote

Αυτό με τον πόλεμο το έχω ξανακούσει. Το ζήτημα είναι ότι πρώτο στην σημερινή εποχή ο τρόπος πολέμου έχει αλλάξει. Δεύτερο δεν νομίζω να πιστεύεις ότι με ένα χρόνο κολοβάρεμα του κερατά γιατί αυτό είναι ο στρατός ο άλλος όταν γίνει ο πολέμος θα πολέμήσει και εγώ δεν ξέρω πως. Η υποχρεωτική θητεία είναι μία χαζομάρα και μισή και ένα απομεινάρι παλιάς εποχής.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 10:56 am    Post subject: Reply with quote

Opws eipes, tis syn8ikes tou polemou den mporoume kan na tis dianoi8oume. Opote sovarologeis? Emeis 8a pame na polemisoume?
Se tetoia periptwsi eimaste nekroi sto prwto 5'. Eggyhmena pragmata.
Back to top
View user's profile Send private message
DonAlex
Senior Member
Senior Member


Joined: 20 Mar 2004
Posts: 482
Location: Zurich

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 11:42 am    Post subject: Reply with quote

Nai vre agori mou...den eipe kaneis pws 8a eimaste kai prwti mouri ston polemo.
Mia stoixeiwdi ekpaidefsi/skliragwgisi einai kalo na exei proigi8ei omws.

Kai mallon den egina apolyta katanoitos...
ENAS XRONOS EINAI POLYS Exclamation
Oute 11, oute 9 oute 8 mines.
5-6 mines to poly meta to sxoleio ki elikse.
Den einai tipota re paidia...1 mina i vasiki ekpaidefsi, meta mia eidikotita kai paei...afto itan Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Kalashnikov
Senior Member
Senior Member


Joined: 26 Feb 2004
Posts: 597
Location: Brussels

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 11:48 am    Post subject: Reply with quote

ok tote. symfwnw Wink
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 12:25 pm    Post subject: Reply with quote

σε αυτό σύμφωνw, 18 μήνες?? ...32?? που ήταν παλιά ίσος ήταν υπερβολή. ξέρω άτομα που είχαν κάνει 32 και δε θυμόνται πως συναρμολογείται το όπλο τώρα...!αλλα τον βαθμό τον πήραν. Confused

απότι καταλαβαίνω 6 μήνες καλά είναι, κάτι σαν πρακτικές στη δουλειά, εφόσον είσαι μέσα όλη μέρα και χρησιμοποιείς τον χρόνο εποικοδομητικά σε 4-6 μήνες θα μάθεις πολλά.
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

Ρε συ billy 32 μηνες εκαναν το '70 οι πατεραδες μας. Αλλες εποχες τοτε, αλλες τωρα. Τι πας να συγκρινεις;

Εγω συμφωνω παντως με τον Don Alex. Παντως, παρ'ολο που και εμενα προσωπικα με "κοβει" επαγγελματικα ο στρατος, θελω να υπηρετησω. Αλλωστε 2-3 αξιες εχουν απομεινει, μια αυτων και η πατριδα. Το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να την υπηρετισω για ενα μικρο διαστημα.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 1:08 pm    Post subject: Reply with quote

σωστά αλλα και άτομα που κάναν από 18-24 μήνες πιο πρόσφατα , με βαθμό πάλι δεν είμαι σίγουρος κατά ποσο θυμόνται έστω και τα βασικά μετά από 7-10 χρονια.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 1:10 pm    Post subject: Reply with quote

@Manchester
Ξέχνα την και αυτήν την αξία Rolling Eyes .

Βυζάντιο θα γίνουμε αλλά αντί για αυτοκρατορία εθνών με κοινή θρησκεία θα είναι ομοσπονδία εθνών με κοινό νόμισμα, μέχρι βέβαια να αρχίσει πάλι η διαδικασία των κοινωνικών αναταραχών και των απελευθερωτικών κινημάτων(Μακροπρόθεσμα). Τα πάντα ρει ...

Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι να υπάρχει ένα φόβητρο για τους απέναντι που συμπεριφέρονται σαν τη θάλασσα. Άλλωτε ηρεμούν και άλλωτε δημιουργούν "τρικυμίες" ...
Αν πάντως μπούνε στο τρυπάκι της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης, θα γίνει ο στρατός μας κάτι σαν εθνοφυλακή και θα είναι μισθοφορικός. Μέχρι τότε χλωμό το κόβω να αλλάξει κάτι ...


Last edited by losada7 on Thu Apr 06, 2006 1:18 pm; edited 5 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 1:10 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνω απολυτα με τον φιλο μου Donalex.

Εντωμεταξυ γραφω γραφω, αλλα κανεις δε φαινεται να ακουει. Αν θελεις τον στρατο τον κανεις μια χρησιμη εμπειρια. Αν πας και βαζεις δεκα βισματα για να μπεις αεροπορια και να περνας το χρονο σου πισω απο ενα γραφειο, τοτε ναι ειναι χαμενος και αχρηστος χρονος. Απλα πραγματα.

Βεβαια το εχω πει και εγω οτι 18 μηνες ειναι παρα πολλοι...για μενα 8 μηνες θα ηταν το ιδανικο. Επισης συμφωνω οτι η δουλεια που γινεται στο στρατο ειναι για τα μπαζα. Σε καμια περιπτωση δε νιωθω ετοιμοπολεμος. Εδω πηγα και επαιξα paintball και μεσα σε δυο λεπτα ημουν αουτ! Very Happy Ολο οπλασκησεις, πορειες, βολες και καποια σχοινακια. Καμια πραγματικη εκπαιδευση σε τακτικες μαχης. Εγω υποτιθεται ειμαι λοχιας και σε περιπτωση μαχης θα ηγηθω (οπα μεγαλε! Laughing ) οκτω ατομων. Ζητημα να εκπαιδευτικα πανω απο μια ωρα στο ρολο αυτο! Χαλια μαυρα.

Ωστοσο εξακολουθω να το λεω...για μενα ο στρατος ηταν μια φοβερα χρησιμη εμπειρια για πολλους λογους, ο κυριοτερος των οποιων ειναι οτι με εκανε να εκτιμησω καποια πραγματα που τα επαιρνα ως δεδομενα πριν. Και για αυτο ειμαι ευγνωμων.
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Omicron
Junior Member
Junior Member


Joined: 19 Aug 2004
Posts: 88
Location: Θράκη

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 3:47 pm    Post subject: Reply with quote

Εγώ να συμφωνήσω ότι να πάω να μάθω τα βασικά για το πολύ ένα μήνα και μετά από κάθε κάποια χρόνια να τα φρεσκάρω ξανά. Παραπάνω είναι χαζομάρα και κόψιμο από την ζωή. Χάνω την ζωή μου καθημερινά κάνοντας την καθαρίστρια σε στρατόπεδα που δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Συν της άλλης, μόνο στον στρατό ο σουρεαλισμός γίνεται ρεαλισμός.

Γιατί ο στρατός να μην αποτελείται από άτομα πλήρως καταρτισμένα στην τέχνη του πολέμου, τα οποία θα εκπαιδεύονται χρόνια σε αυτό. Συν πόσα άλλα πλεονεκτήματα αποκτάς με αυτήν την μορφή (καλύτερη οργάνωση, λιγότερο κόστος κ.τ.λ.).

Επίσης αντί να μας πληρώνουν εμάς κάποια λεφτά και να φεύγουν στην στολή, ας πάρουν και καθαρίστριες που θα τους κάνουν καλύτερη δουλειά και εμάς να μην μας ταλαιπωρούν. Το ίδιο και με τα μαγειρία (ο θεός να τα κάνει μαγειρία) κ.τ.λ.

Άλλα όπως και με τα άλλα πράγματα έχουμε μείνει ακόμα στο '80
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

Ίσως όμως θα πρέπει να ερευνηθεί αρκετά το κατά πόσο η χώρα μας με τα τεράστια(ουτως η άλλως) για το μέγεθος της κονδύλια για άμυνα, μπορεί να πληρώνει πολιτικό προσωπικό όπως κάνει ενδεχομένως η Ολανδία, η Γαλλία, η Ιταλία(Που ευτυχώς για αυτές δεν έχουν απέναντι τους μία Τουρκία). Αυτές οι χώρες δεν χρειάζεται να πληρώνουν 2-3 εκατομύρια παλιές δραχμούλες για να γεμίσουν το τεπόζιτο ενός F-16 για μία και μόνο αναχαίτιση(Επανειλημένα μάλιστα και πάντα σύμφωνα με τις ορέξεις του βαθέως κράτους της γείτονος). Φυσικά για το τι ιδιαιτερότητες έχει η στρατηγική της υπεράσπισης των χερσαίων και θαλάσσιων συνόρων μας και με το ότι συνεπάγεται αυτό για τα οικονομικά του υπουργείου εθνικής άμυνας, είναι θέμα που αν το ανοίξουμε θα χρειαστούμε πολλές σελίδες. Είναι αρκετά σύνθετο. Μόνο κάποιος που γνωρίζει πολύ καλά τα θέματα των εξοπλισμών και των εξόδων του υπουργείου εθνικής άμυνας και ταυτόχρονα γνωρίζει τι ανάγκες σε οπλισμό υπάρχουν για κάθε χρονική περίοδο, μπορεί να ξέρει αν θα ήταν δυνατόν, πολιτικό προσωπικό να καθαρίζει το "θηρίο", να καθαρίζει πατάτες στα μαγειρία, να φτιάχνει πρωϊνό, μεσημεριανό, βραδινό και να κάνει όλες αυτές τις εργασίες που όλος ο κόσμος αποκαλεί αγγαρεία.
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 9:38 pm    Post subject: Reply with quote

Gia na uparxoun aggaries shmainei oti uparxoun kai polla atoma ta opoia den exoun kapoia kaluterh douleia na kanoune. As periorisoun thn thitia sta anagaia (2 mines ekpaideush) kai na stamatisoun na talaipwroun to kosmo, gia na kathete 10 mines na katharizei toualetes na fulaei skopies kai na vafei toixous, sabos sthn maxh tha metrisei poios skeskatizei kai poios kseplenei poio grhgora Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Πάντως, αν μας διάβαζε κάποιος τρίτος που έχει έρθει από τον Άρη, θα έκανε τις εξης ερωτήσεις:

Οι Τούρκοι είναι καμμιά 70ριά εκατομμύρια τώρα με τάση να φτάσουν τα 100 σε καμμιά 20ριά χρόνια. Οι Ελληνες είναι 11 εκατομμύρια τώρα με τάση να μειωθούν σε απόλυτους αριθμούς ενώ την ώρα της κρίσεως, με ένα και βάλε εκατομμύριο ξένους οι μισοί των οποίων ανθέλληνες και πιθανοί (λέω, κινδυνολογώ ασύστολα) σαμποτερ (remember Kerkoporta) και μισέλληνες οι οποίοι θυμούνται το ξύλο που έτρωγαν στα υπόγεια της Ασφάλειας (ας είναι καλά ο υπερβάλλων ζήλος των ανθυποπληρωμένων αστυνομικών μας) και περιμένουν την ώρα να σφάξουν το αφεντικό και να του βιάσουν την κόρη (να βάλω emoticon ή όντως υπάρχει τέτοιος κίνδυνος; ).

Ερώτηση κρίσεως:

Εδώ περιέγραψα ένα εφιαλτικό σκηνικό με εσωτερικούς και εξωτερικούς εχθρούς όπου σε λίγα χρόνια πιθανόν να μας πάρει ο διάολος και εμείς μιλάμε ότι πρέπει να μειωθεί κι' άλλο η θητεία;

Ενα το κρατούμενο.

Και έστω ότι μειώνεται. Μα αν είναι να στρατεύουμε τον κόσμο για να καθαρίζει καλλιόπες και πατάτες και ο ίδιος ο κόσμος να διαμαρτύρεται ότι δεν γυμνάζεται στο στρατό, τότε που πάμε ωρέ κοπέλλια; Η υπάρχει ανάγκη ή δεν υπάρχει. Αν υπήρχε όμως, δεν θα έπρεπε από το πρωϊ μέχρι το βράδυ να γίνονται γυμνάσια αντι να γίνονται αγγαρείες (και έρχεται και πάσχα που είναι μέγα λούκι για το φαντάρο...)

Δυο τα κρατούμενα

Τελικά ποιός δουλεύει ποιόν; ή μήπως (και αυτο είναι το πιθανότερο) υπάρχουν ελλειπώς επανδρωμένες μονάδες στα σύνορα και οι περισσότεροι, είναι σε περιοχές κοντά σε πόλεις (κοντά σε πόλεις είπα, το μέσα ξεχάστε το, μέσα σε πόλεις είναι τα τερματικά βίσματα πλέον) και οι μεν κοντά στα σύνορα υποφέρουν ενώ οι άλλοι απλώς... κουράζονται;

Δεν θα έπρεπε μέρα-νύχτα να γυμναζονται οι υπάρχοντες- βλέπε Ισραήλ;

Εκτός αν μας δουλέυουν που δεν το νομίζω. Είναι ένα 15-20% του Τουρκικού πληθισμού που το πιστευω πως μας μισεί... μιλάμε για καμμιά ντουζίνα εκατομμύρια και παραπάνω και όχι κατ' ανάγκη για αμόρφωτους του Ντιγιαμπακίρ...

Ανησυχείτε;
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 10:23 pm    Post subject: Reply with quote

Αν ανησυχουμε; Καθολου, φυσικα (και επειδη εβλεπα και το λουφα και παραλλαγη θα πω - ας ερθουν και οι Τουρκοι και θα τσι γ****ω τσε δαυτους)

Σωστα τα παραπανω Γρηγορη, αλλα ειναι ολα υποθεσεις. Ολοι μας το ξερουμε οτι εαν ειναι να ξεσπασει πολεμος, αυτος δεν θα ειναι αναμεσα σε σενα (ή σε μενα) και τον Τουρκο, αλλα θα μπλεχτουν πολλοι περισσοτεροι (ΝΑΤΟ, UN, USA κλπ). Εγω δεν νομιζω οτι ο στρατος εχει να κανει με το θεμα "πολεμος με την Τουρκια". Οπως ειπε και ο losada o φανταρος που παει τωρα στον στρατο υπαρχει για να δειχνουμε στους "διπλα" οτι υπαρχουμε και δεν καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια. Τωρα, το αν θα τους πολεμισουμε με πατατες ή με σφουγγαριστρες, αν κακη ωρα γινει πολεμος, αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και δυσκολα μπορει να αναλυθει γιατι η κατασταση θα ειναι τετοια που πολλα πραγματα γινονται "εν θερμω".
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Apr 06, 2006 11:28 pm    Post subject: Reply with quote

gm2263 wrote:
Ανησυχείτε;


Εγώ ανησυχώ. Τώρα θα μου πεις ποιός είσαι εσύ και τι ξέρεις ; Σωστό και αυτό. Μα ένας απλός πολίτης !

Αυτό που εγώ βλέπω είναι ότι αν τα επόμενα χρόνια δεν αντιμετωπιστεί το δημογραφικό πρόβλημα της Ελλάδας και με βάση την αμφίβολη ευρωπαϊκή πορεία της Τουρκίας μπορεί να συμβεί αυτό που κάποιοι δεν μπορούν τώρα να ξεστομίσουν. Κανένας δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει και πως αυτό θα υλοποιηθεί, αν υλοποιηθεί, με βάση τα συμφέροντα που θα διακυβεύονται στην πολύπαθη περιοχή που ανήκουμε. Το ακραίο σενάριο του GM σε 20-30 χρόνια δεν θα είναι και πολύ ακραίο αν γεννάμε όπως γεννάμε. Εγώ βέβαια θα μπορούσα να φανταστώ σενάρια και με άλλες χώρες εκτός Τουρκίας. Μάλιστα σε περίπτωση πολεμικής σύγκρουσης στα βόρεια, κάποιες χώρες δεν έχουν "εσωτερικούς εχθρούς". Σε σχέση τώρα με τους παραδοσιακούς πονοκεφάλους μας, αν η Τουρκία άνοιγε μέτωπο προς εμάς τότε με μαθηματική ακρίβεια θα άνοιγε μέτωπο και στα νοτιανατολικά της(έχει και αυτή "εσωτερικούς" εχθρούς) με τους Κούρδους που θα δράτονταν της ιστορικής ευκαιρίας. Δεν συνεχίζω όμως γιατί κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι σχεδιάζουν οι επικυρίαρχοι και αν και πως θα το πραγματοποιήσουν σύμφωνα πάντα με τις ισορροπίες σε πολλά επίπεδα της παγκόσμιας σκακιέρας.

Πίσω στο θέμα μας, όντως η εκπαίδευση θα μπορούσε να ήταν καλύτερη όπως είπε και ο GM αλλά πείτε μου τι λειτουργεί άψογα και σε πολύ υψηλό επίπεδο στην Ελλάδα για να λειτουργεί ο στρατός, όταν μάλιστα αυτοί που τον αποτελούν είναι εκ φύσεως αντιδραστικοί και καλοπερασάκηδες. Αυτό φαίνεται σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας μας, όχι μόνο στο στρατό.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι φυσικά και δεν θα ήθελα να κάνουν τη ζωή που έκανα εγώ όταν υπηρετούσα οι νέοι συμπολίτες μου αλλά δεν έχουν αλλάξει και πολλά πράγματα γύρω μας για να έχουμε την πολιτέλεια του μισθοφορικού και εθελοντικού στρατού. Αυτή είναι η άποψη μου αν και πιστεύω ότι είναι λογικό να υπάρχει αντίλογος και διαφωνίες. Δεν θα εμπλακώ όμως σε αντιπαράθεση γιατί οι περισσότεροι κατέχουμε ένα κομμάτι μόνο της γνώσης ώστε να κρίνουμε αντικειμενικά για τη χρησιμότητα της υποχρεωτικής στράτευσης στη χώρα μας και το πως τελικά αυτή υφίσταται και υλοποιείται από το κράτος.
Back to top
View user's profile Send private message
Dimiskour
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 02 Jun 2004
Posts: 1189
Location: Αθήνα

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 1:41 am    Post subject: Reply with quote

Οσον αφορα τις αγγαρειες και την συνακολουθη ταλαιπωρια, το σιγουρο ειναι οτι σε κανεναν δεν αρεσουν. Ωστοσο, αν το δουμε απο ενα πιο θετικο πρισμα η εμπειρια αυτη εχει και τα καλα της...αυτο που αναφερα στο προηγουμενο ποστ μου, οτι δηλαδη σε κανει να εκτιμας μικρα πραγματα που τα θεωρουσες δεδομενα πριν (πριν σκεφτειτε οτι σας τα εχω πρηξει επιτρεψτε μου να εξηγηθω).

Το προβλημα τη σημερον ημερα ειναι οτι κλαιγομαστε για επουσιωδη πραγματα....επειδη ο ταδε πηρε προαγωγη και οχι εμεις, επειδη το αφεντικο μας μάς τρεχει, επειδη η κοπελα μας μάς παρατησε κτλ και δε καθομαστε να συνειδητοποιησουμε ποσο τυχεροι ειμαστε στην ουσια που, για παραδειγμα, εχουμε γεννηθει στην Ελλαδα και οχι στην Ρουαντα.

Ο στρατος, λοιπον, αποτελει ενα καλο σοκ στην ανετη, αλλα δεδομενη στο μυαλο μας, ζωη μας το οποιο ερχεται να μας θυμησει οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα τριγυρω μας. Αντι να καθομαστε να κλαιγομαστε που ξοδεουουμε 12 απο τους περιπου 900-1000 μηνες που θα ζησουμε κατα μεσο ορο, ας δουμε το ποτηρι μισογεματο και ας αρχισουμε να χαιρομαστε αυτα που εχουμε.

Ο στρατος εχει και ενα δευτερο μεγαλο καλο: σου δινει μια μικρη γευση του τι εστι πολεμος, αρκετη ομως για να σε σοκαρει. Θα σας διηγηθω μια προσωπικη εμπειρια η οποια με εκανε να δω πολλα πραγματα με αλλο ματι.

Ηταν η πρωτη φορα που εκανα πυρ και κινηση με σκοπο να καταλαβουμε ενα υψωμα οπου στη κορυφη του ηταν ταμπουρωμενος ο εχθρος με οπλοπολυβολο. Να'σου λοιπον, ο dimiskour με το κρανος τους, το οπλο του, τις φυσιγγιοθηκες και δε συμμαζευεται, ετοιμος να κανει επιθεση! Σκοπος μου ηταν να τρεξω 10 μετρα ανηφορικα και να κρυφτω πισω απο ενα βραχο.

Εχοντας τη φαεινη ιδεα να κανω "ερπειν" και μερικες κωλοτουμπες για να μπερδεψω τον εχθρο, ξεκινησα την εφορμηση. Μεχρι να φτασω τελικα στο βραχο ειχαν συμβει τα εξης: το σιδερενιο κρανος (το οποιο δεν ειχε λουρακι) μου ειχε πεσει στη μυτη και ο πονος ηταν αφορητος. Οι φυσιγγιοθηκες, το παγουρι και λοιπος εξοπλισμος ειχαν ξεκουμπωθει με αποτελεσμα να αποτελουν φοβερη ενοχληση στην κινησεις μου. Με το ερπειν και τις κουτρουβαλες ειχα γδαρθει ασχημα στις πετρες συν το οτι ειχα βρει και σε μια τσουκνιδα. Τελος αυτα τα 10 μετρα ηταν ικανα να με κανουν να λαχανιασω σε σημειο που δε μπορουσα ουτε κατα διανοια να φτασω μεχρι το υψωμα!! Laughing

Το περιστατικο αυτο με σοκαρε. Αν μεσα σε δυο λεπτα καταφερα να υποστω ολα τα παραπανω τι θα γινοταν αν ημουν σε μια πραγματικη μαχη, αφαγωτος, αυπνος και με σφαιρες να βουιζουν πανω απο τα αυτια μου; Τρομακτικη σκεψη!!

Απο τοτε αν μισουσα τον πολεμο μια φορα πριν παω φανταρος τωρα πια τον απεχθανομουν δεκα. Και οχι μονο αυτο, αλλα με εκανε και να εκτιμησω βαθυτατα ολα τις θυσιες και βασανα που ειχαν υποστει οι παππουδες μας και γιαγιαδες μας για να μπορουμε να ζουμε σημερα ελευθεροι στη κοινωνια της αφθονιας. Και εμεις τωρα κλαιγομαστε γιατι κανουμε 12 και οχι 8, 6 ή 0 μηνες θητεια...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 10:57 am    Post subject: Reply with quote

Tωρα να πω πως όλα μια συνηθεια είναι; Πως αν η εξάρτηση σου ήταν καλύτερη και πως αν υπήρχε περισσότερη εκπαίδευση και λιγότερη αγγαρεία στα μαγειρία, πιθανόν τα 10 αυτά λεπτά να μην ήταν τόσο εφιαλτικά;

Παιδιά, ας το επαναλάβω: Ο Στρατός δεν είναι για να σε "κάνει άνδρα". Είναι για να χρησιμοποιήσει τον ήδη υπάρχοντα (well...) ανδρισμό σου για το καλό της χώρας σε περίοδο που χρειαστεί. Το θέμα των ακατάλληλων εξαρτήσεων και της μηδενικής εκπαίδευσης σε μη επίλεκτα κυρίως σώματα έχει τεθεί επανηλλειμμένα και το έχουμε βιώσει άπαντες, παραβιάζουμε ανοικτές θύρες με το να το επισημαίνουμε.

Το θέμα είναι ότι ζούμε σε μια χώρα την οποία καλώς ή κακώς, φαίνεται ότι μας επιβουλεύονται όλοι σχεδόν οι γείτωνες από ότι βλέπω. Πες αλλοιώς τα μάθανε στα σχολία τους, πες μας ζηλεύουν, πες φταίμε που μας ζηλεύουν γιατι κι' εμείς συνεχώς τους εκμεταλλευόμαστε, δεν ξέρω τι παίζει εδω πέρα. Και αντι να καθήσουμε κάτω να μάθουμε στον κόσμο δέκα πράγματα από μάχη, τεχνικές με ή χωρίς όπλα, όχι να γίνει κάποιος Ράμπο αλλά να δύναται να προστατέψει τον εαυτό του όσο του επιτρέπει ο φαινότυπος του, καθόμαστε και αναλωνόμαστε σε ξεσκατίσματα και καθάρισμα πατατών (δεν έχουν ανακαλύψει τον "Μπαρμπα Στάθη", ή τους πέφτει ακριβός; Laughing )

Ελπίζω και οι Τούρκοι να είναι στην ίδια κατάσταση μόνο, τίποτα άλλο δε λέω. Και το ξέρω ότι μπορεί να μη γίνει τίποτα στο άμεσο μέλλον. Δυστυχώς, για το απώτερο δεν γνωρίζει κανένας τι γίνεται και στην Βαλκανική αλλά και στη διεθνή σκακιέρα (βλέπε Μπούς-πετρελαιάδες κλπ).

Για να τελειώνουμε:

Κάποτε πριν πολλά χρόνια, στα σαλόνια του Λονδίνου, της Βαρσοβίας, των Παρισίων ακουγόταν:

-"Ανησυχώ με την άνοδο αυτού του νέου καγκελάριου της Γερμανίας. Πώς τον λένε, Χινκελ, Χιλλερ... "

-"Χίτλερ. Αλλά μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να κάνει τίποτα θα τον σταματήσουν αμέσως η Αγγλία και η Γαλλία σε τρείς μήνες θα έχουν τελειώσει όλα. Μην ανησυχείς, φάε το χαβιάρι σου και πάμε να πιούμε μπράντυ και να καπνίσουμε κανένα πουράκι"

Το τι έγινε τελικά (typical human nature) όλοι το γνωρίζουμε. Γι' αυτό και "never say never" που λένε και στο χωριό μου Rolling Eyes
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 11:26 am    Post subject: Reply with quote

Sumfwno apoluta me to post sou. Se oti exei na kanei me tous tourkous kai thn dikh tous thutia panw katw paizei oti kai se emas, vismata kai kone wste to paidaki mas na kanei thutia sthn thrakh kai oxi na koinigaei kourdous sta sunora me to IRAK, skeskatwmata, vapsimata ktl.

To mono pou fovizei einai oti ena komati tou Tourkikou stratou exei ebeiria apo maxh kai pragmatikes ethropraksies logo tou PKK kati to opoio den exei to diko mas strateuma.
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Apr 07, 2006 1:38 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ. Τα μόνα "εμπόλεμα" τμήματα των ενόπλων δυνάμεων και των σωμάτων ασφαλείας είναι η Πολεμική Αεροπορία (αναχαιτήσεις) και η ΕΛΑΣ. Αντε και οι υπηρετήσαντες σε ευαίσθητα σύνορα -βλέπε Εβρος- σε περίπτωση εμπλοκης με μαφιόζους δουλεμπορους ή καποιους λαθρομετανάστες. Επίσης πολύ καλοι είναι και εκείνοι που έχουν περάσει σχολεία ειδικών δυνάμεων, καθώς και κάποια επίλεκτα σώματα.

Από εκεί και πέρα ο Θεός βοηθός...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Next
Page 10 of 18

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr