stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Ταινίες
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 27, 28, 29  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Nov 28, 2005 9:40 am    Post subject: Reply with quote

http://www.loufa.gr/
Back to top
View user's profile Send private message
alekos
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 873
Location: Athens

PostPosted: Mon Nov 28, 2005 11:53 am    Post subject: Reply with quote

Eida prosfata ton"Exorkismo ths EMily Rose". Kalytero kata th gnwmh mou apo ton "Exorkisth" kai as thewreitai to deytero apo ta klassika pleon to kinhmatografou. Sta syn ths "Emily Rose" to gegonos oti apofeygontai ta ypervolika effe, kathws kai to oti parousiazetai poly peistika h aiwnia kontra episthmhs kai thriskeias.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Nov 29, 2005 11:37 am    Post subject: Reply with quote

Ο "Όμηρος" του Κώστα Γιάνναρη κέρδισε το πρώτο βραβείο στο "Φόρουμ και Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Ταινίας" που έγινε στο Κρεμς της Αυστρίας.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=666882&lngDtrID=253

Αυτή η ταινία που τόσο είχε συζητηθεί (αρνητικά ως επί το πλείστον) στην Ελλάδα για το ευαίσθητο θέμα που πραγματεύεται έλαβε μία από τις λίγες (συγκριτικά με την εγχώρια παραγωγή) διεθνείς διακρίσεις του ελληνικού κινηματογράφου. Επίσης κέρδισε το βραβείο σκηνοθεσίας στα Κρατικά Κινηματογραφικά Βραβεία Ποιότητας που απονεμήθηκαν χτες στη Θεσσαλονίκη.

Φυσικά, η "Χορωδία του Χαρίτωνα" κέρδισε το πρώτο βραβείο ταινίας μυθοπλασίας μεγάλου μήκους. Και λέω "φυσικά" γιατί δεν νομίζω ότι υπήρχε περίπτωση να μην το δώσουν στον Χωραφά - τον νέο μεγάλο ήρωα που μας ήρθε από το "εξωτερικό". Προβλέπω ότι η διαδικασία βραβεύσεων του Χωραφά θα καταντήσει όπως τα βραβεία αναγνώρισης της προσφοράς στη μουσική, που κατά διαβολική σύμπτωση δίνονται μόνο στη Νανά Μούσχουρη (άντε και τον Ντέμη Ρούσσο) Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Grecolatin
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Jun 2004
Posts: 154
Location: Spain,Granada

PostPosted: Tue Nov 29, 2005 9:19 pm    Post subject: Reply with quote

losada7 wrote:
http://www.loufa.gr/


Poli kalo....

To dekembrio bgeni?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Nov 29, 2005 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν είμαι πολύ σίγουρος αλλά αυτό θυμάμαι να άκουσα στο ράδιο. Βασικά εγώ έδωσα το site για να κατεβάσετε το trailer.
Πολύ καλά παίζει αυτός που υποδύεται τον κρητικό και κρατάει τους λαγούς στα χέρια Laughing . Μου ξύπνησε μνήμες Twisted Evil

Έχει και κάτι καλά wallpaper όπως αυτό
http://www.loufa.gr/Wallpapers/Seirhnes_sto_Aigaio_Wallpaper_13.jpg Twisted Evil
και αυτό
http://www.loufa.gr/Wallpapers/Seirhnes_sto_Aigaio_Wallpaper_14.jpg

------------------------------

Πρόσφατα είδα και μία ταινία σχετικά με τη ζωή στο κέντρο της Αθήνας. Τη ζωή όμως που δεν έχει σχέση με το κόσμο της ημέρας αλλά της νύχτας. Είναι μία μελαγχολική και σκοτεινή πλευρά του κέντρου της πόλης μας.

Ουσιαστικά δείχνει ένα Έλληνα που έρχεται από την επαρχία με ένα σάκο "λουκάνικο" στο χέρι για αναζήτηση δουλειάς. Μην έχοντας εργασία και στέγη πιάνει φιλίες με την πιάτσα της Αθήνας(Ένα ιδιοκτήτη σουβλατζίδικου και ένα πλανώδιο πωλητή εμφυαλωμένων νερών). Μένει σε ένα άθλιο καταγώγιο στο κέντρο της Αθήνας χωρίς καθόλου ανέσεις. Κάποια στιγμή ο φίλος του ο ιδιοκτήτης του βρίσκει δουλειά σε πιτσαρία σαν πιτσαδόρο με μηχανάκι. Δείχνει πως τον αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι του δρόμου και πως βλέπει αυτός τους άνθρωπους του δρόμου (Πόρνες, λαθρομετανάστες, χρήστες ναρκωτικών, άστεγους κτλ ... ). Στο τέλος απογοητεύεται από τον κόσμο που τον περιβάλει και διαπράτει φόνο στη μέση του δρόμου και κατά την καταδίωξη τον σκοτώνουν πισώπλατα αστυνομικοί.

Ο τίτλος είναι "dellivery"
Back to top
View user's profile Send private message
Giannis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 29 Mar 2004
Posts: 1682
Location: Ελβετία

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 3:46 pm    Post subject: Reply with quote



Είδα χθές την ταινία Κινγκ Κονγκ και την καταευχαριστήθηκα! Ειδικά τα γυρίσματα στο ...φανταστικό νησί είναι φοβερά. Η ταινία συνδυάζει φαντασία, συγκίνηση, γέλιο, έρωτα...και αρκετή ατμόσφαιρα από τις ΗΠΑ στις αρχές του αιώνα. Μην είστε σκεπτικοί όπως ήμουν κι εγώ και παραλίγο να μην πάω καθόλου...Τουλάχιστον αν σας αρέσουν αυτού του είδους οι ταινίες, είναι ότι πρέπει!


ΥΓ: Γρηγόρη, θα χορτάσει το μάτι σου ουρανοξύστη!!!!!!!! Very Happy


Προειδοποίηση: όσοι αηδιάζουν με οτιδήποτε έχει πάνω από 4 πόδια...ας λάβουν μέτρα!


Last edited by Giannis on Thu Dec 22, 2005 7:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 5:03 pm    Post subject: Reply with quote

Την είδα, την είδα (ζήλεια, ψωρα... Laughing ), και μου άρεσε πάρα πολύ αν και οι σκηνές με τις μάχες των θηρίων έχουν κάποια φλυαρία και επέιδειξη ψηφιακών εφέ, όχι ότι με χάλασε βέβαια, όπως όλοι γνωρίζουν μου αρέσουν οι ουρανοξύστες, η αεροπορία και οι δεινόσαυροι. Μάλιστα, έχω πάρει από την ΝΥ σε VHS το περίφημο καρακάλτ Destroy all monsters (1969) όπου ο Γκοντζίλλα, η Μόθρα, ο Ρονταν, και άλλα τέρατα κάνουν πάρτυ καταστροφής στο Τόκυο επηρεασμένοι από εξωγήϊνους. Όπότε στο ίδιο φίλμ έχουμε ιπτάμενους δίσκους, τέρατα, της εκδιδομένης επι χρήμασι το σιδηρούν κιγκλίδωμα γίνεται... Πολύ κάλτ και μαστ για τους λάτρεις του είδους...




Τα... θηρία παίζει (κατα την αττική σύνταξη:"τα παιδιά παίζει", για όσουν έχουν κάνει αρχαία)



Η σκηνή από το πάρτυ στο Τόκυο με τη Μόθρα και τον Γκοντζίλλα doing their business as usual...




Τώρα όσον αφορα το Κιng Kong οφείλω να ομολογήσω ότι η αισθητική του είναι πολύ καλή και έχω ακούσει ότι η αναπαράσταση του skyline της ΝΥ του 1930 είναι πιστοτατη... Οπότε ναι, την απόλαυσα τη σκηνή με τα θηρία, τους ουρανοξύστες και τα αεροπλάνα μέχρι δακρύων και το συνιστώ το έργο σε όσους θέλουν να ξεφύγουν για δυο ώρες με ένα ωραίο παραμυθάκι φαντασίας των 200εκ δολλαρίων ή κάπου εκεί...


Last edited by gm2263 on Thu Dec 22, 2005 5:15 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Thu Dec 22, 2005 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ κι εγώ με το King Kong, εξαιρετικά επική ταινία, φοβερές σκηνές δράσης, άψογη σκηνοθεσία και σκηνικά, τρομερά ειδικά εφφέ. Οι 3 ώρες περνάνε αβίαστα και δεν σε κουράζουν. Νομίζω θα αρέσει σε όλους.

και μια παρασκηνιακή είδηση. Το αρχικό κόστος ήταν ένα τεράστιο 150.000.000 $ και ο Peter Jackson (lord of the rings) ζήτησε μεγαλύτερο budget προς το τέλος της ταινίας. Οι υπεύθυνοι της εταιρίας ζήτησαν να δουν σκηνές από την ταινία. Σε κλειστή προβολή που έγινε έπαθαν πλάκα, και του είπαν, πάρε όσα θέλεις! Ε πήρε άλλα 57.000.000 ο άνθρωπος.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
petalo
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 Feb 2004
Posts: 597
Location: θεσσαλονίκη

PostPosted: Fri Dec 23, 2005 12:00 pm    Post subject: Reply with quote

Είδα το "λούφα".σαν ταινία κατά την προσωπική μου άποψη τίποτα.το μόνο που θα έχουν να θυμούνται οι θεατές είναι οι πολύ καλες ατάκες που ακούγονται που προσφέρουν άφθονο γέλιο...

Last edited by petalo on Mon Jan 02, 2006 2:14 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Lothar_GR
Full Member
Full Member


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 392
Location: Αθηνα

PostPosted: Fri Dec 23, 2005 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

http://300themovie.warnerbros.com/index.html ....

... Τρέχοντας!!!! Shocked Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 1:33 am    Post subject: Reply with quote

σuμφωνο' , το king kong είναι πολύ καλο,αν και επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με την ιδέα του να μην πάει κανεις σε μια ταινία μονο και μονο λόγο του είδος η του θέματος(βλέπε πόσοι απέφυγαν το titanic...),άμα είναι καλο είναι καλο(στο κάτω κάτω υπάρχουν και κριτικές). προσωπικά προτείνω και το SAW 2 για τους fan, όχι σαν το πρώτο αλλα είναι must! Laughing πολύ καλο τέλος....δεν είναι το λούφα και παραλλαγή αλλα θέλω πολύ.

όσο για το "300" ανυπομονώ! Wink
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 11:12 am    Post subject: Reply with quote

Για το 300 έχω κάποιες αμφιβολίες σχετικά με το αν θα σταθεί στο ύψος του γιατι δεν ξέρω καλά κανέναν από τους συντελεστές.

Είδωμεν
Back to top
View user's profile Send private message
Lothar_GR
Full Member
Full Member


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 392
Location: Αθηνα

PostPosted: Sat Dec 24, 2005 9:36 pm    Post subject: Reply with quote

Η ποίο γνωστή ερμηνία του πρωταγωνιστή Gerard Butler ( Λεωνίδας ) Είναι το "φάντασμα της όπερας"

Ο Σκηνοθέτης Zack Snyder είναι σχετικά καινούργιος στο χώρο άλλα είναι πολλά υποσχόμενος ( αν κρίνει κάποιος απο το Dawn of the Dead φαίνεται να τα πηγένει πολύ καλά με τις ταινίες δράσης ).

Ετσί και αλλίως ποίος ήξερε τον Peter Jackson πρίν γυρίσει τα Lord of the Rings .... ; O Jackson μάλιστα έχει γύρισει παλία μια περίσσοτερο splatter ταίνια απο το Dawn of the Dead του Snyder ( το, επίσης με zombie κλπ Brain dead )
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Mon Dec 26, 2005 3:30 pm    Post subject: Reply with quote

το 300 μου φαίνεται δεν θα είναι τελείως έγχρωμο, κάτι σαν το sin city.
Back to top
View user's profile Send private message
Lothar_GR
Full Member
Full Member


Joined: 09 Jun 2004
Posts: 392
Location: Αθηνα

PostPosted: Mon Dec 26, 2005 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ισως. Τα κόμικ sin city είναι μαυρόασπρα ; ( δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποιο Sad ). Το κόμικ 300 πάντως έχει χρώματα, αν και κυριαρχούν οι τόνοι του κόκκινου..
Back to top
View user's profile Send private message
Psilalonitis-1982
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 Dec 2005
Posts: 616
Location: Πατρα

PostPosted: Tue Dec 27, 2005 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Μεταφέρθηκε στο αστεία-αστείες καταστάσεις - Losada
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 2:16 pm    Post subject: Reply with quote

αυτό το κομμάτι mpike πρόσφατα, αν δε το έχετε δει αξίζει...

http://300themovie.warnerbros.com/video_journals.html


,άσχετο είδα και το λούφα και παραλλαγή,αξίζει,δεν είναι απλός μια σαχλό-κωμωδία(έχει και κάποια μηνύματα για οποιον κάτσει και ασχοληθεί...) και γενικά είναι καλοφτιαγμένο....πολύ γέλιο και πολύ....βρισίδι! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 3:30 pm    Post subject: Reply with quote

πολυ καλη ταινια που ειδα χθες σε DVD ειναι το Β 13 γλλικη παραγωγη με συμμοριες κλπ
ανεπιφυλακτα νοοικιαστε το
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
P.A.O.
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 3545
Location: GATE 13 - SINCE 1966

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:
http://300themovie.warnerbros.com/video_journals.html


Ειναι για τους γνωστους 300 του Λεωνιδα ;
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 6:00 pm    Post subject: Reply with quote

ναι αλλα μεταφορά από γνωστό comic,οποτε ίσος έχει κάποιες διαφορες....
Back to top
View user's profile Send private message
siakabetis
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Oct 2004
Posts: 1426
Location: patras

PostPosted: Wed Dec 28, 2005 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

επισης να προτεινω το LORDS OF DOGTOWN που ειναι αληθινη ιστορια απο καποιους σκειταδες και σερφερς κατα τη διαρκεια της δεκαετιας το 70
το συγκεκριμενο εχει παρα πολυ πληρες εξτρα υλικο απο γυρισματα, συννεντευξεις βιντει κλιπ απο μια μπαντα που επαιζε κλπ
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Sat Jan 14, 2006 1:02 am    Post subject: Reply with quote

Loipon 27 Ianouariou vgainei Eurwph h tainia tou Steven Spielberg "Munich" h opoia anaferetai stis epixeirhseis ths Mossad 'Wrath of God' and 'Youth of Steel'. Opoios exei diavasei to vivlio 'Vengeance' katalavanei peripou se ti anaferetai. Exw akousei ta kalutera gia thn tainia.
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Jan 14, 2006 10:34 am    Post subject: Reply with quote

billy8181 wrote:
ναι αλλα μεταφορά από γνωστό comic,οποτε ίσος έχει κάποιες διαφορες....


όπως το είδα προσπαθούν τελείως να αναπαραστήσουν το comic "Hot Gates" του Frank Miller, Και στους χαρακτήρες και στα σκηνικά, κουστούμια κτλ.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Jan 14, 2006 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

το comic είναι αυτό



amazon:


http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/1569714029/qid=1137241994/sr=8-1/ref=pd_ka_1/026-6406633-3902801
Back to top
View user's profile Send private message
worldofjustice
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Sep 2004
Posts: 983
Location: Zurich

PostPosted: Sat Jan 14, 2006 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

έχω ολόκληρο το comic σε ηλεκτρονική μορφή. Αν μπορεί κάποιος να βρει ένα τρόπο να το διαθέσουμε στα μέλη του forum (είναι αρκετά μεγάλο, δεκάδες MB) εγώ είμαι πρόθυμος.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "πολιτικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 27, 28, 29  Next
Page 14 of 29

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr