stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Νέα Γήπεδα: νομιμότητα, ισοτιμία κλπ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς
View previous topic :: View next topic  
Author Message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Mon Apr 18, 2005 3:46 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow DoctorBalendar
Δε θελω εδω να επεκταθω σε σχεση με τα δικαια και τα αδικα της θεωριας "του κρατους των Αθηνων".Για το αν ειναι ευχαριστημενοι οι οπαδοι του ολυμπιακου με την υποθεση Καραισκακη ειναι δικη τους υποθεση.΅
Εσεις τι προβλημα εχετε?Εγω σου λεω οτι το κρατος σου επιδοτει την κατεδαφιση της Τουμπας ,ρυθμιζει τους συντελεστες κτλ.Τη γη την εχετε.Ειστε ετοιμοι να ξοδεψετε τα χρηματα?Οι ομαδες της Αθηνας κυνηγανε κουτσα -στραβα αυτη την υποθεση 5-6χρονια...Ζητησε ποτε ο ΠΑΟΚ καποια διευκολυνση σ'αυτο το θεμα και δεν ικανοποιηθηκε?Αυτη ειναι η διαφωνια μου.Τελικα οποιος εχει σχεδιο και διαθεση να ξοδεψει φαινεται,βλεπε Ξανθη.Τα υπολοιπα ειναι σταχτη στα ματια...
Back to top
View user's profile Send private message
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Mon Apr 18, 2005 3:57 pm    Post subject: Reply with quote

Συγνωμη ρε παιδια το (ιδιοκτητο) κλειστο της πυλαιας το ξεχασαμε;Μηπως το εχτισε κανενας ΠΑΟΚ;Η χτιστηκε απο το κρατος για την τεραστιων διαστασεων διοργανωση του final 4 το 2000?Πλακα κανουμε δηλαδη;
Για ποια αλλη ομαδα εγινε αυτο;Ο ΠΑΟΚ δεν εδωσε φραγκο...

Και ρε συ Balendar που ειδες καινουρια γηπεδα στο Βοτανικο και νεο για την ΑΕΚ;Χτιστηκαν και δεν το πηρα πρεφα;Γιατι με την ιδια λογικη και γω ξερω για νεα τουμπα το 2009 και νεο γηπεδο του Ηρακλη στη Μικρα....Πλακα κανουμε η αυτοδουλευεσαι και προσπαθεις να κανεις το ιδιο με μας;
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
DoctorBalendar
New Member
New Member


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 61

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 12:00 am    Post subject: Reply with quote

Για την PAOK Sports Arena έχω εκφραστεί στο κατάλληλο topic. Μη λες λοιπόν ότι θέλεις, αν δεν ξέρεις. Εκτός αν στη Ραφήνα σας ενημερώνει και εσάς ο Ερασιτέχνης ΠΑΟΚ.

Μιλάω με βάση τα χρονοδιαγράμματα που υπάρχουν. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι σε θέση να κινήσει διαδικασίες για νέο γήπεδο λόγω οικονομικής ενδείας. Ο Άρης επίσης. Ο Ηρακλής απλά δεν έχει αρκετό κόσμο για να ικανοποιήσει το ΔΙΚΑΙΟΤΑΤΟ και ΠΑΝΩ από 50 χρόνια κατατεθέν αίτημά του (βλέπεις του απαλλοτρίωσαν 2 γήπεδα για να γίνουν η Φιλοσοφική και το Συντριβάνι). ΑΕΚ και κυρίως ο ΠΑΟ προχωρούν ακάθεκτοι και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το πετύχουν, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Ας μην είναι το 2007, ας είναι το 2012... Βλέπεις εσύ ΑΛΛΕΣ εξελίξεις για να δικαιολογήσεις αυτά που λες; Ή θα επιμείνεις στα "μας δουλεύεις...";

Άσωτε, δε μιλάω για το κράτος των Αθηνών. Μιλάω για υδροκεφαλισμό προμηθειών στην Αθήνα με αποτέλεσμα να ευνοούνται μονίμως συγκεκριμένοι επιχειρηματίες. Και εσείς οι Αθηναίοι την πληρώνετε και εμείς οι υπόλοιποι επίσης. Η μόνη διαφορά είναι ότι τα έργα στην περιφέρεια μένουν μακέτες και στην Αθήνα πληρώνονται αδρά και γίνονται. Από τη στιγμή λοιπόν που πληρώνω φόρους, δε γουστάρω να χτίσω γήπεδο για ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ. Να χτίσω γήπεδο στον κάθε Ολυμπιακό 1000 φορές, αλλά όχι στον κάθε Κόκκαλη.

Τέλος, αν οι όροι του Καραϊσκάκη, του Βοτανικού και του νέου γηπέδου της ΑΕΚ ΚΛΕΙΔΩΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ, τότε ναι. Εκεί θα κάνουν γήπεδα όσοι έχουν χρήματοδότηση και όχι όσοι έχουν ιδιωτικούς στρατούς.
Back to top
View user's profile Send private message
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 1:05 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Για την PAOK Sports Arena έχω εκφραστεί στο κατάλληλο topic. Μη λες λοιπόν ότι θέλεις, αν δεν ξέρεις. Εκτός αν στη Ραφήνα σας ενημερώνει και εσάς ο Ερασιτέχνης ΠΑΟΚ.

Τι σημαινει αυτο; Διαφωνεις σε κατι απο αυτα που ειπα;Οσο για την ειρωνια περι Ραφηνας δεν καταλαβα που κολλαει αλλα δεν γουσταρω να το γυρισω στο τοπικιστικο...

Quote:
Μιλάω με βάση τα χρονοδιαγράμματα που υπάρχουν. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι σε θέση να κινήσει διαδικασίες για νέο γήπεδο λόγω οικονομικής ενδείας. Ο Άρης επίσης. Ο Ηρακλής απλά δεν έχει αρκετό κόσμο για να ικανοποιήσει το ΔΙΚΑΙΟΤΑΤΟ και ΠΑΝΩ από 50 χρόνια κατατεθέν αίτημά του (βλέπεις του απαλλοτρίωσαν 2 γήπεδα για να γίνουν η Φιλοσοφική και το Συντριβάνι). ΑΕΚ και κυρίως ο ΠΑΟ προχωρούν ακάθεκτοι και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το πετύχουν, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Τα ποια χρονοδιαγραματα ακριβως εννοεις;Ουτε μελετες δεν υπαρχουν (δημοσια τουλαχιστον)...
Οσο για την οικονομικη ενδοια του ΠΑΟΚ,ναι ετσι και γι αυτο μιλησα για το κλειστο της Πυλαιας.
Και ποτε δεν ειπα οτι δεν ειναι σωστο ο ΠΑΟΚ,ο Ηρακλης και ο Αρης να αποκτησουν γηπεδα αλλα αυτο απο το να μου παρουσιαζεις σαν τελειωμενα τα γηπεδα ΠΑΟ και ΑΕΚ εχει μεγαλη αποσταση...
Να σου θυμισω οτι η ΑΕΚ ειναι 3 χρονια αστεγη και ο Παναθηναικος πεταχτηκε εξω απ την λεωφορο το 81 και απο τοτε...

Quote:
Ας μην είναι το 2007, ας είναι το 2012... Βλέπεις εσύ ΑΛΛΕΣ εξελίξεις για να δικαιολογήσεις αυτά που λες; Ή θα επιμείνεις στα "μας δουλεύεις...";

Ρεπορταζ και μονο οπως και εσυ.Οπως αντιστοιχα για τον Παναθηναικο και την ΑΕΚ δεν ειδα να υπογραφεται τιποτα ποσο μαλλον κανενα γηπεδο ουτε στο Γουδι ουτε στην Ν.Φιλαδελφεια...
Με την ιδια λοιπον λογικη ας μην ειναι ετοιμη η νεα τουμπα το 2009 για επερχομενο φακελο του Euro ας ειναι το 2015....
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
BIANCOROSSO
New Member
New Member


Joined: 12 Apr 2005
Posts: 49
Location: ΓΛΥΦΑΔΑ Glyfada - Athens

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 2:45 am    Post subject: Reply with quote

Το post διαγράφεται και όσοι έχουν απορία ( γιατί ) θα πρέπει να ξαναδιαβάσουν το κανονισμό του φόρουμ και συγκεκριμένα την παράγραφο 5

-- Losada --
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
wizard
Senior Member
Senior Member


Joined: 30 Apr 2004
Posts: 468
Location: Athens & UK

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 2:50 am    Post subject: Reply with quote

To post διαγράφεται

Παραγραφος 6 (του κανονισμού).
Η από μέλη του forum επισήμανση posts, τα οποία θεωρούνται ότι εμπίπτουν σε μία ή περισσότερες από τις παραπάνω κατηγορίες, πρέπει να γίνεται μόνο μέσω ΡΜ στον Διαχειριστή (Administrator) ή τους Συντονιστές (Moderators). Απευθείας υποδείξεις προς άλλα μέλη σχετικά με την καταλληλότητα των posts, με τη μορφή απάντησης στο forum, εμπίπτουν στον κανόνα (β) της παραπάνω παραγράφου(βλέπε παρ. 5).

-- Losada --
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 9:09 am    Post subject: Reply with quote

Διαγράφεται για τον ίδιο λόγο που αναφέρθηκε στο προηγούμενο post.
Arrow OMF
Απορώ πως, παρότι είσαι παλαιό μέλος, έπεσες στη παγίδα να επαναλάβεις το ίδιο λάθος που έκανε και ο wizard

-- Losada --
Back to top
View user's profile Send private message
DoctorBalendar
New Member
New Member


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 61

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 10:10 am    Post subject: Reply with quote

Doc wrote:
Τι σημαινει αυτο; Διαφωνεις σε κατι απο αυτα που ειπα;Οσο για την ειρωνια περι Ραφηνας δεν καταλαβα που κολλαει αλλα δεν γουσταρω να το γυρισω στο τοπικιστικο...


Δεν είναι ειρωνία. Είναι γεγονός. Εγώ ενημερώθηκα ως μέλος του Ερ. ΠΑΟΚ. Εσύ ως τι ενημερώθηκες και από ποιον;

Quote:
Τα ποια χρονοδιαγραματα ακριβως εννοεις;Ουτε μελετες δεν υπαρχουν (δημοσια τουλαχιστον)...
Οσο για την οικονομικη ενδοια του ΠΑΟΚ,ναι ετσι και γι αυτο μιλησα για το κλειστο της Πυλαιας.
Και ποτε δεν ειπα οτι δεν ειναι σωστο ο ΠΑΟΚ,ο Ηρακλης και ο Αρης να αποκτησουν γηπεδα αλλα αυτο απο το να μου παρουσιαζεις σαν τελειωμενα τα γηπεδα ΠΑΟ και ΑΕΚ εχει μεγαλη αποσταση...
Να σου θυμισω οτι η ΑΕΚ ειναι 3 χρονια αστεγη και ο Παναθηναικος πεταχτηκε εξω απ την λεωφορο το 81 και απο τοτε...
Ρεπορταζ και μονο οπως και εσυ.Οπως αντιστοιχα για τον Παναθηναικο και την ΑΕΚ δεν ειδα να υπογραφεται τιποτα ποσο μαλλον κανενα γηπεδο ουτε στο Γουδι ουτε στην Ν.Φιλαδελφεια...
Με την ιδια λοιπον λογικη ας μην ειναι ετοιμη η νεα τουμπα το 2009 για επερχομενο φακελο του Euro ας ειναι το 2015....


Τα γήπεδα ΠΑΟ και ΑΕΚ είναι στην επικαιρότητα και ειδικά του ΠΑΟ πολύ πιθανό να αρχίσει και γρήγορα μάλιστα. Άκουσες τίποτα για άλλες ομάδες, εκτός από τα νέα γήπεδα για το EURO σε Λάρισα, Σέρρες κλπ; Προφανώς και όχι. Επειδή ξέρω τι γίνεται λοιπόν στη Θεσσαλονίκη και ειδικά στον ΠΑΟΚ πολύ καλύτερα από ότι εσύ, άσε με να σου επιβεβαιώσω ότι ΔΕΝ υπάρχουν πλέον σχέδια για ανέγερση νέου γηπέδου στην Τούμπα. Όλα ήταν καπνός χωρίς φωτιά. Πες το λόγω ανικανότητας, λόγω δε ξέρω γω τι, αλλά ΔΕΝ υπάρχουν. Το πιθανότερο ΑΝ πάρουμε το EURO είναι να γίνει προκάτ επέκταση στο Καυταντζόγλειο. Ενώ στην Αθήνα προαλείφονται για 2 ΝΕΑ γήπεδα 40000+. Ad absurdum λοιπόν τα περί γηπέδων στη Θεσσαλονίκη για το EURO...

Όσο για την άστεγη ΑΕΚ, δε νομίζω να τις απαλλοτρίωσαν το γήπεδο με το έτσι θέλω. Το γκρέμισε από μόνη της για να εκβιάσει το κράτος. Και ο ΠΑΟ όταν έφυγε από τη Λεωφόρο το 81, τσουπ βγήκε το ΟΑΚΑ και χτύπησε 40000 ΜΟ εισιτηρίων... Πολύ μεγάλο μειονέκτημα... Τί να σου πω...
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 10:57 am    Post subject: Reply with quote

DoctorBalendar μπορω να συμφωνησω με καποια απ'αυτα που γραφεις, αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι σε πιο σημειο αισθανεσαι οτι δεν υπαρχει ισοτιμια σε σχεση με π.χ. την ΑΕΚ.Δηλαδη που πιστευεις οτι αδικεισαι ?H τι θα ηθελες?

Υ.Γ.ΑΣΧΕΤΟ: Θα το εκτιμουσαμε ολοι νομιζω αν γινοταν μια προσπαθεια να μην "πηδαμε" τα διαφορα θεματα του φορουμ...
Back to top
View user's profile Send private message
Doc
Full Member
Full Member


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 359
Location: Liverpool

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 11:55 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
Δεν είναι ειρωνία. Είναι γεγονός. Εγώ ενημερώθηκα ως μέλος του Ερ. ΠΑΟΚ. Εσύ ως τι ενημερώθηκες και από ποιον;

Ενημερωθηκα σαν κολλητος συνδεσμιτη ΠΑΟΚτση απο την Καλαμαρια και φυσικα απο καποια πραγματακια τα οποια ειναι ηλιου φαεινοτερα οπως η οικονομικη ενδοια του ΠΑΟΚ...

Quote:
Τα γήπεδα ΠΑΟ και ΑΕΚ είναι στην επικαιρότητα και ειδικά του ΠΑΟ πολύ πιθανό να αρχίσει και γρήγορα μάλιστα. Άκουσες τίποτα για άλλες ομάδες, εκτός από τα νέα γήπεδα για το EURO σε Λάρισα, Σέρρες κλπ; Προφανώς και όχι. Επειδή ξέρω τι γίνεται λοιπόν στη Θεσσαλονίκη και ειδικά στον ΠΑΟΚ πολύ καλύτερα από ότι εσύ, άσε με να σου επιβεβαιώσω ότι ΔΕΝ υπάρχουν πλέον σχέδια για ανέγερση νέου γηπέδου στην Τούμπα. Όλα ήταν καπνός χωρίς φωτιά. Πες το λόγω ανικανότητας, λόγω δε ξέρω γω τι, αλλά ΔΕΝ υπάρχουν. Το πιθανότερο ΑΝ πάρουμε το EURO είναι να γίνει προκάτ επέκταση στο Καυταντζόγλειο. Ενώ στην Αθήνα προαλείφονται για 2 ΝΕΑ γήπεδα 40000+. Ad absurdum λοιπόν τα περί γηπέδων στη Θεσσαλονίκη για το EURO...

Εσυ ξερεις καλυτερα τα της Θεσσαλονικης και του ΠΑΟΚ,δεκτον.Αντιστοιχως λοιπον και γω σου λεω οτι ξερω αρκετα καλυτερα απο εσενα τα της Αθηνας του Παναθηναικου και με οσα εχω δει με το γηπεδικο δεν πιστευω τιποτα αν δεν δω μπουλντοζες (και νομιζω οτι οι περισοτεροι σ αυτο το φορουμ συμφωνουν...).Δεν νομιζω λοιπον οτι χρειαζεται να ειμαι μελος καποιας ομαδας για να ξερω τι γινεται γυρω μου,ετσι δεν ειναι;

Quote:
Όσο για την άστεγη ΑΕΚ, δε νομίζω να τις απαλλοτρίωσαν το γήπεδο με το έτσι θέλω. Το γκρέμισε από μόνη της για να εκβιάσει το κράτος. Και ο ΠΑΟ όταν έφυγε από τη Λεωφόρο το 81, τσουπ βγήκε το ΟΑΚΑ και χτύπησε 40000 ΜΟ εισιτηρίων... Πολύ μεγάλο μειονέκτημα... Τί να σου πω...

Δεκτα τα περι ΑΕΚ αλλα εσυ σαν ΠΑΟΚ που αδικεισαι δεν καταλαβα...Οσο για τον ΠΑΟ εφυγε απο ενα μ.ο. εισητιριων 26.000 και πηγε στα 40.000 .Μηπως ειχε ομως και ενα υπερογκο κοστος συντηρησης ενος τεραστιου σταδιου και δεν ξερω γω τι ποσο προς την τοτε ΕΟΑ...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
DoctorBalendar
New Member
New Member


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 61

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Δεν κολλάω πουθένα ως ΠΑΟΚ.

Κολλάω ως φορολογούμενος και Α Π Α Ι Τ Ω είτε όλοι το ίδιο είτε κανείς.

Αν π.χ. εδόθει το Καραϊσκάκη στον Ολυμπιακό (μέσω ιδιώτη μην ξεχνιόμαστε!!!), θέλω με τους ίδιους όρους να κάνει γήπεδο και η Λάρισα στο κρατικό Αλκαζάρ. Αν στο Palais de Grani δοθεί κρατική επιχορήγηση λόγω αναπτυξιακού, θέλω και ο Πανσερραϊκός να πάρει τα ίδια λεφτά. Αν τέλος δοθούν 120 στρέμματα δημοσίου συμφέροντος (δέχομαι υποβαθμισμένα...) στον ΠΑΟ για να κάνει γήπεδο, εστιατόρια, κινηματογράφους κλπ, θέλω και ο Ηρακλής επιτέλους να ανταλλάξει τα οικόπεδά του με τον Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας και να έχει ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ.

ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΥΡΙΟΙ.

Αύτο είναι το πρόβλημα.
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

To provlhma einai oti me ta atoma pou dihkoune tis omades ths Thesalonikhs kai ths eparxias (oi perissoteroi) kai tous idious orous na sou dwsoune den prokeite na xtistei tipota APOLYTOS. Giati den exoun oute to epixeirhmatiko plano oute thn oikonomikoi dunatotita san etairies oute an thes to oikomiko ektopisma san memonomena atoma gia na kataskeuasoun tipota (sthn pleiopsifia tous epanalamvano).

Allo dieukolunshs kai allo sou ktizoune tsaba to gipedo.......

Kai polu kala eipe enas filos, ton PAOK ti ton ebodizei na arxisei diadikasies gia thn kataskeuh gipedou. To oikopedo to exei, tous sudelestes domishs tous exei, ton xwro ton exei kanenan den xreiazetai......mipws giati den ftaiei to kratos ths athinas alla epeidh autoi pou dihkoun tis omades einai ths PLAKAS?????...lew mipws.
Back to top
View user's profile Send private message
assotos yios
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 30 Mar 2004
Posts: 955
Location: not aswtosgios blogspot :-)

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Doctor Balendar
OK. ειμαστε πολυ κοντα στις αποψεις μας.Και το Αλκαζαρ -μια που το εφερες σαν παραδειγμα- να δοθει με τους ιδιους ορους του Καραισκακη και η κρατικη επιχορηγηση να ειναι η ιδια για ολους μεχρι το τελευταιο ευρωλεπτο...

Απλα μην πεσουμε στη παγιδα να προσπαθησουμε να εξισωσουμε τεχνητα διαφορετικες περιπτωσεις και διαφορετικες συνθηκες. π.χ. αν ο Δ.Αθηναιων κρινει οτι τα συμφεροντα του και τα συμφεροντα του ΠΑΟ συμπιπτουν μπορει να προσφερει τους καλυτερους δυνατους ορους,δικαιωμα του...Αυτο δε σημαινει οτι το κρατος οφειλει να εξασφαλισει στους ανταγωνιστες του Παναθηναικου τα ιδια ουτε να αντισταθμισει αναδρομικα τη διαφορα προηγουμενων συμφωνιων....
Back to top
View user's profile Send private message
LEFTERIS733
Junior Member
Junior Member


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 94
Location: PERISTERI

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 3:08 pm    Post subject: Reply with quote

K. wrote:
Arrow Lefteris733

Η λογική "Εγώ τα πάντα κι ο άλλος να ψοφήσει" σ'όλο της το μεγαλείο .

Με τη δική σου λογική , εφόσον δεν πάρουμε το 2012 (που δεν το έχουμε και στάνταρ, μάλλον αουτσάιντερ είμαστε) αυτό που είναι παντελώς άχρηστο είναι το (δαπανηρότατο) νέο γήπεδο/αθλητικό κέντρο του ΠΑΟ . Υπάρχει η Λεωφόρος για τις ελληνικές διοργανώσεις , το υπερσύγχρονο ΟΑΚΑ για τις διεθνείς και ένα σωρό πρώην 2004 εγκαταστάσεις για τα ερασιτεχνικά τμήματα .

Το "ταυτόχρονο" ήταν μία προσθήκη του Φιλιππίδη (που τον θυμήθηκα κι αυτόν...) και τελικά το "ισότιμο" του πράγματος υπερτερεί μια και αναφέρεται σε βάθος χρόνου απεριόριστο .



Λαθος.

Απλα δεν θα χρειαζεται να ειναι ενα απο τα δυο γηπεδα παναθηναικου η αεκ πανω απο 50000.

Τα εχεις μπερδεψει λιγο.Ο παο και η αεκ δεν φτιαχνουν γηπεδο για το 2012.Το φτιαχνουν για να βγαλουν χρημα.Και με την προοπτικη του 2012 ενας απο τους δυο θα το εκμεταλευτει για να φτιαξει πιο μεγαλο γηπεδο με την οικονομικη βοηθεια του κρατους. Wink

Δεν καταλαβαινω γιατι απο τη στιγμη που δυο ομαδες της αθηνας ετοιμαζονται να φτιαξουν γηπεδα η πολιτεια να μη χρηματοδοτησει μια απο τις δυο για να φτιαξει γηπεδο 50000+ θεσεων αλλα να βοηθησει τον ολυμπιακο να μεγαλωσει ενα γηπεδο που μετραει περιπου 1 χρονο ζωης.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

Arrow Lefteris733
Κατά κάποιο τρόπο καταληγουμε σε ενα κοινό συμπεράσμα . Οτι "μεγάλο γήπεδο για ΠΑΟ <=> 2012" . Χωρίς την βοήθεια του 2012 και της κρατικής βοήθειας τα μεγαλόπνοα σχέδια για το Βοτανικό δύσκολο να προχωρήσουν , καθότι δαπανηρά. Θεωρώ πιθανότερο να χτιστεί κάτι μικρότερο σ'αυτή την περίπτωση .

Η επέκταση του Καραϊσκάκη θα τεθεί στη λογική της ισοτιμίας . Σίγουρα θα υπάρξουν και γνώμες όπως η δική σου αλλά η δική μου εκτίμηση είναι ότι δεν θα επικρατήσουν (αν έχουμε πάρει το 2012 πάντα) .

Κάτι σχετικό-ασχετο με το θέμα μας είναι ότι ο πρόεδρος της Κομισιόν Μπαρόζο ζήτησε από την κυβέρνηση να περιορίσει μεταξύ άλλων το ήδη υπάρχον πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων . Δεν ξέρω τι χρονικό ορίζοντα έχει αυτή η απαίτηση αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ ευοίωνη για τη κατασκευή νέων υποδομών στην Ελλάδα .

Τεσπα , ο καιρός γαρ εγγύς ...
Back to top
View user's profile Send private message
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

LEFTERIS733 wrote:
Τα εχεις μπερδεψει λιγο.Ο παο και η αεκ δεν φτιαχνουν γηπεδο για το 2012.Το φτιαχνουν για να βγαλουν χρημα.Και με την προοπτικη του 2012 ενας απο τους δυο θα το εκμεταλευτει για να φτιαξει πιο μεγαλο γηπεδο με την οικονομικη βοηθεια του κρατους. Wink .


Φίλε δεν ισχύει αυτό ,
Είτε μπεί είται δεν μπεί στους φακέλους η κρατική βοήθεια θα είναι ίδια. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
DoctorBalendar
New Member
New Member


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 61

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

assotos yios wrote:
Απλα μην πεσουμε στη παγιδα να προσπαθησουμε να εξισωσουμε τεχνητα διαφορετικες περιπτωσεις και διαφορετικες συνθηκες. π.χ. αν ο Δ.Αθηναιων κρινει οτι τα συμφεροντα του και τα συμφεροντα του ΠΑΟ συμπιπτουν μπορει να προσφερει τους καλυτερους δυνατους ορους,δικαιωμα του...Αυτο δε σημαινει οτι το κρατος οφειλει να εξασφαλισει στους ανταγωνιστες του Παναθηναικου τα ιδια ουτε να αντισταθμισει αναδρομικα τη διαφορα προηγουμενων συμφωνιων....


Χαίρομαι που οδηγούμαστε στη σύνθεση απόψεων.

Ασφαλώς και δεν υπάρχει αναδρομική ισχύς για οτιδήποτε ΕΚΤΟΣ αν ευνοούνται οι πολίτες της χώρας, π.χ. ΛΑΦΚΑ.

Άρα επιχειρήματα του στυλ, εμάς μας έκαναν 33000, στους άλλους 45000, άρα θέλω άλλες 12000 θέσεις είναι τουλάχιστον αστεία.

ΑΛΛΑ (μεγάλο το αλλά... Laughing ), ο υπερχρεωμένος Δήμος Αθηναίων που θα κάνει ότι συμφωνία κάνει με τον ΠΑΟ, θα κοιτάξει το οικονομικό συμφέρον του; Ή μόνο το επικοινωνιακό-ψηφοθηρικό. Και αν δεν προσέξει τα οικονομικά του; Ποιος θα τα πληρώσει; Πρώτα ο δημότης, φαντάζομαι, που μπορεί να είναι και άλλης οπαδικής προτίμησης και κατ' επέκτασιν όλοι μας, γιατί οι Δήμοι δεν είναι οικονομικά αυτοτελείς, αλλά χρηματοδοτούνται και από το κράτος.

Άρα καταλήγουμε ΞΑΝΑ σε αυτό που είπα πιο πάνω, ότι οι όροι του παιχνιδιού πρέπει να είναι ίδιοι για ΟΛΟΥΣ, χωρίς εξαιρέσεις.
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Tue Apr 19, 2005 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
ο υπερχρεωμένος Δήμος Αθηναίων που θα κάνει ότι συμφωνία κάνει με τον ΠΑΟ, θα κοιτάξει το οικονομικό συμφέρον του; Ή μόνο το επικοινωνιακό-ψηφοθηρικό.


O Dhmos prwta prwta vohthaei me authn thn sumfonia na anabathmistei mia perioxh h opoia moiazei ligo polu me paragoupolh tou Rio De Janeiro. Ara koitaei to sumferon twn polhtwn, kai to kanei kratwdas oso ginetai sto elaxisto thn xrhsimopoihsh dhmosiou kefalaiou. Me liga logia prokeite gia upodigmatikh kinhsh pou paromoies ths ginode se oles tis Eurwpaikes prwteuouses.



Quote:
Aρα επιχειρήματα του στυλ, εμάς μας έκαναν 33000, στους άλλους 45000, άρα θέλω άλλες 12000 θέσεις είναι τουλάχιστον αστεία.


H diafora einai oti den tou ekanan gipedo 33,000 thesewn. To kataskeuase monos tou. Htan sxediasmos kai apofash ths PAE Olumpiakos. An odws o kratos eixe kataskeuasei tetoio gipdeo kai meta ena 45,000 ston Panathinaiko tha eixan toulaxiston to hthiko dikio me to meros tous. Twra ston Olumpiako den to exoun.
Back to top
View user's profile Send private message
K.
Full Member
Full Member


Joined: 29 Sep 2004
Posts: 253
Location: EΛΛΑΣ

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 9:29 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
H diafora einai oti den tou ekanan gipedo 33,000 thesewn. To kataskeuase monos tou. Htan sxediasmos kai apofash ths PAE Olumpiakos. An odws o kratos eixe kataskeuasei tetoio gipdeo kai meta ena 45,000 ston Panathinaiko tha eixan toulaxiston to hthiko dikio me to meros tous. Twra ston Olumpiako den to exoun.


To γήπεδο κατασκευάστηκε στα ασφυκτικά πλαίσια του να προλάβουμε το 2004 . Αυτό δεν ήταν επιλογή του Ολυμπιακού βέβαια ,ήταν όρος της συμφωνίας παραχώρησης απ'τη μεριά του κράτους. Ο Ολυμπιακός αν του είχαν δωθεί καλύτερα χρονικά περιθώρια θα μπορούσε να φτιάξει κάτι μεγαλύτερο και με λιγότερα μεταλλικά στοιχεία-προκάτ (αν και αυτό το 2ο προσωπικά δε με ενοχλεί - είμαι με το DaLuz και όχι με το mega-λάστιχο Αlianz) .

Πάντως τα πράγματα έχουν ακόμα πολύ ψωμί . Ισως θα ήταν καλύτερο να περιμένουμε να δούμε τις μπουλντόζες στον Ελαιώνα/Βοτανικό και μετά ν'αρχίσουμε την αντιπαράθεση για το μέλλον .

Και κάτι ακόμα . Εκεί στη θύρα 13 πρέπει ν'αποφασίσετε : To γήπεδο Καραϊσκάκη "μας το έχτισε το κράτος" ή το έφτιαξε μόνος του ο Ολυμπιακός όπως μας λέει ο SOUL ;
Back to top
View user's profile Send private message
Panathas13
Full Member
Full Member


Joined: 11 Mar 2004
Posts: 262
Location: Germany

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 10:10 am    Post subject: Reply with quote

To gypedo xrimatodwtise (meridio toulaxiston) to kratos, alla o OSFP ekane ta sxedia. Giafto leei o Soul oti den exei o OSFP kanena logo na klegete oti o PAO t8a ftiaksei megalytero(opote to ftiaksei telos pantos).
Makari na exei kat8e omada gypedo 40.000-50.000 t8esewn, den t8a eixa provlima, kai den me endiaferei an eine megalytero tou OSFP, alla me endiaferei na eine toulaxiston 45.000 (eki t8a eine malakia,sorry gia thn leksh, an den ftiaxtei 50.000 na paroun 5 asteria).
Ta pedi afta pou eipe enas files apo salonikh. O PAOK exei ena gypedo 27.000(?) t8esewn pou anakataskevastike apo thn mia plevra, kai oxi mono, gia to 2004. Enw o PAO exei ena gypedaki (an kai to agapame) apo thn arxewtita. Logiko den eine prwta na asxolit8oun me afto tou PAO, mias kai to gypediko eine zitima toulaxiston edw kai 10 xrwnia (na mhn sou pw 20).
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Το κρατος δεν εδωσε ουτε 1 δραχμη για το Καραισκακη φιλε panatha13. Μην λεμε και οτι θελουμε.... 60 εκατ. κοστισε το γηπεδο, τα 20 τα εβαλε ο Κοκκαλης και τα αλλα 40 ειναι δανειο. Just to set the record straight.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
OMF
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 04 Feb 2004
Posts: 1961

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 10:48 am    Post subject: Reply with quote

Manchester_7 wrote:
Το κρατος δεν εδωσε ουτε 1 δραχμη για το Καραισκακη φιλε panatha13. Μην λεμε και οτι θελουμε.... 60 εκατ. κοστισε το γηπεδο, τα 20 τα εβαλε ο Κοκκαλης και τα αλλα 40 ειναι δανειο. Just to set the record straight.


Έδωσε φίλε ,
και <<καλά>> ολυμπιακές προσαρμογές (σουίτες - εστιατόρια κτλ) αλλα ήταν ένα ποσό κάποιων εκατομμυρίων. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
SOUL_13
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 28 Apr 2004
Posts: 722
Location: Birmingham-UK

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 11:06 am    Post subject: Reply with quote

Ama o Olumpiakos thewrouse oti to uparxon oikopedo kai o xronos den einai katallhloi gia gipedo pou tha tairiaze stis apaithseis tou ws swmatio, tha borouse kalista na to aporripsei kai na ekane gipedo allou pou tha eixe authn thn dunatothta (redh) otan thn eixe, opws ekane o Panathinaikos me to Goudi.

Auto den allazei omws oti h PAE Olumpiakos ekane ton sxediasmo kai thn xrhmatodotish (se oti pososto) opws tha kanei kai o Panathinaikos.

Padws gia na min pareksigoumaste egw den thewrw oti den tha prepei na ginei epektash ama katsi katw o Olumpiakos kai to Kratos kai doune oti uparxei h anagh kai apo organotikhs kai epixeirimatikhs pleuras. Se auto pou diafonw einai oti to kratos exei thn upoxrewsh na to kanei giati hthika exei riksei ton Olumpiako.


Last edited by SOUL_13 on Wed Apr 20, 2005 11:07 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Manchester_7
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 800
Location: 53.3° N 2.3° W (Manchester, United Kingdom)

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 11:07 am    Post subject: Reply with quote

Δεν νομιζω. Οτι εξοδα επρεπε να γινουν για τους ΟΑ (πες το banners, πες το οτι θελεις) φυσικα και τα εδωσε το κρατος. Αυτο ελειπε να τα δωσει και ο Ολυμπιακος. Αλλα ουτε 1 τουβλο δεν χρεωθηκε στο κρατος.

ΕDIT: Ο Ολυμπιακος ουτε θελει ουτε χρειαζεται μεγαλυτερο γηπεδο για τα επομενα χρονια. Μακαρι η ομαδα να κανει sold οut για τα επομενα 30 χρονια. Οτι λεγεται για επεκταση πιστευω οτι ειναι για εσωτερικη καταναλωση.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
DoctorBalendar
New Member
New Member


Joined: 15 Feb 2004
Posts: 61

PostPosted: Wed Apr 20, 2005 1:33 pm    Post subject: Reply with quote

Panathas13 wrote:
O PAOK exei ena gypedo 27.000(?) t8esewn pou anakataskevastike apo thn mia plevra, kai oxi mono, gia to 2004.


Δεν έχεις πατήσει Τούμπα ποτέ, ε;

Ανακατασκευάζω σημαίνει ΓΚΡΕΜΙΖΩ και ΧΤΙΖΩ.

Στην περίπτωση του ΠΑΟΚ είχαμε απλά:

1. Αλλαγή στο σκέπαστρο (το οποίο ΔΕΝ προστατεύει όλη τη κερκίδα) απο ΛΑΜΑΡΙΝΕ ΣΕ... ΛΑΜΑΡΙΝΕ
2. Ένα κτίριο (και καλά με σουίτες και γραφεία για την ΠΑΕ, τον Ερασιτέχνη και δημοσιογραφικά) που ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ
3. Α, ξέχασα μας αλλάξαν και καρεκλάκια... Όχι το στυλ και την ποιότητα ασφαλώς... για τα πλαστικά του κώλου μιλάμε...

Αυτά...

Κατά τα άλλα το γήπεδο είναι όπως είναι από το 80 και μετά... Κάγκελο, τσιμέντο και καρεκλάκι με 5 δάχτυλα χώμα, τουαλέτες ανύπαρκτες, στο μπες/βγες ταλαιπωρία, ο περιβάλλον χώρος αλάνα και έχω και κάποιους να λένε ότι ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟ 2004... Rolling Eyes

Εγώ αυτό το λέω ΜΙΖΑ πάνω σε ΜΕΡΕΜΕΤΙΑ με σάλτσα 2004 και όχι ανακατασκευή.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Το "αθλητικό" κλουβί με τους τρελούς All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
Page 9 of 12

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr