stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Οδικά Έργα (2)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 381, 382, 383 ... 418, 419, 420  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
apapa
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jan 2011
Posts: 344

PostPosted: Sun Jul 01, 2018 2:01 pm    Post subject: Reply with quote

giannis p wrote:
Μιά απόφαση, πού άν μήτε άλλο, είναι αξιοπερίεργη...

Η Αμβρακία οδός, θά υπάγεται στήν Διεύθυνση Υποδομών....σταθερής τροχιάς... , όχι δέν θά σφυρίξει τό τραίνο


Μηπως η Αρμοδια Διευθυνση του Υπουργειου εχει κονδυλια για "φαγωμα" τα οποια δεν μπορουν να φαγωθουν αλλιως αν δεν προστεθει νεο αντικειμενο στα της διευθυνσης?
Λεω εγω τωρα
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Mon Jul 02, 2018 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

@apapa. .Ενδεχομένως νά έχεις δίκιο.
Πηγαίνοντας τώρα στήν Ήπειρο, είδα νέα ΣΕΑ στόν Ψαθόπυργο Πατρών καί στήν Ιονία Ευηνοχώρι, Αμφιλοχία, Φιλιππιάδα καί Επισκοπικό, 3 χλμ πρίν τήν Εγνατία. ..
Back to top
View user's profile Send private message
tasosGR
Senior Member
Senior Member


Joined: 22 Jun 2006
Posts: 568
Location: ΙΩΑΝΝΙΝΑ

PostPosted: Tue Jul 03, 2018 9:29 am    Post subject: Reply with quote

Στο ΣΕΑ Φιλιππιάδος που το βενζινάδικο έχει η SHELL, ο τιμοκατάλογος είναι ευδιάκριτος ακόμη και από τον αυτοκινητόδρομο.Ομως στο ΣΕΑ Επισκοπικού που το βενζινάδικο εκμεταλεύεται η AVIN τα νούμερα είναι τόσο μικρά που είσαι υποχρεωμένος να μπεις στο ΣΕΑ για να δεις την τιμή των καυσίμων!
Θυμάμαι ότι στους αυτοκινητόδρομους της Γαλλίας οι τιμές ήταν αναρτημένες και 1000 μέτρα πριν τους ΣΕΑ ώστε να ξέρεις τι σε περιμένει!
Αλλά εδώ ποιος να τολμήσει να βάλει κανόνες στους εργολάβους...
Back to top
View user's profile Send private message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 145
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Jul 03, 2018 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Και σκέψου πως είναι ο ίδιος όμιλος οι δυο τους. Πάντως θα έπρεπε να υπάρχουν ενημερωτικές πινακίδες πολύ νωρίτερα, με σύγκριση τιμών, όπως στην Αττική Οδό (νομίζω έχω δει και στην Αθηνών - Κορίνθου).
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Sun Jul 08, 2018 1:02 pm    Post subject: Reply with quote

Κάποιες μελέτες, χρήσιμες, από τήν Περιφέρεια Θεσσαλίας .Όταν υλοποιηθούν θά δώσουν λύσεις ...
Εθνική οδός Μουργκάνι- Γρεβενών.
Παράκαμψη Σοφάφων
Λάρισα- Γιάννουλη κλπ ...

https://mouzakinews.gr/νέες-μελέτες-για-οδικούς-άξονες-από-τη/
Back to top
View user's profile Send private message
TooTall
New Member
New Member


Joined: 02 Nov 2008
Posts: 59

PostPosted: Tue Jul 10, 2018 7:53 pm    Post subject: Reply with quote

SP73 wrote:
Και σκέψου πως είναι ο ίδιος όμιλος οι δυο τους. Πάντως θα έπρεπε να υπάρχουν ενημερωτικές πινακίδες πολύ νωρίτερα, με σύγκριση τιμών, όπως στην Αττική Οδό (νομίζω έχω δει και στην Αθηνών - Κορίνθου).

Στην Αττική Οδό δεν λειτουργούν πλέον, το είδα χθες και γέλαγα. Στο κάτω μέρος της πινακίδας έγραφε και για κοινοτική επιχορήγηση...
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Mon Jul 16, 2018 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

Δέν γνωρίζω άν λέει αλήθεια ή εκφράζει τίς επιθυμίες του

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=cki7Iv5GoGA
Back to top
View user's profile Send private message
bill77
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jan 2011
Posts: 248

PostPosted: Wed Jul 18, 2018 10:46 am    Post subject: Reply with quote

-Γιάννη εμείς, που μας ¨καίει¨το θέμα, κρατάμε στάση αναμονής με λίγη αισιόδοξη όμως αίσθηση από την τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα και από τα σημαντικά βήματα που έγιναν το τελευταίο διάστημα....

-Για το Άκτιο-Αμβρακία μάλλον αρχίζουν κάποιες ευχάριστες ειδήσεις-επιτέλους!!!!

https://prevezabest.blogspot.com/2018/07/15_17.html#more
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Wed Jul 18, 2018 6:06 pm    Post subject: Reply with quote

@ Bill 77, Δίκιο έχεις, άμα καείς στόν χυλό, φυσάς καί τό γιαούρτι.....

Όσο γιά τήν πρώτη εργολαβία, παίρνει καί τό δωράκι της....

http://www.agrinioculture.gr/2018/07/18/prim-33-ekat-evro-epitachini-tin-proti-ergolavia-tou-aktio-amvrakia/
Back to top
View user's profile Send private message
apapa
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jan 2011
Posts: 344

PostPosted: Mon Jul 23, 2018 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ξερουμε γιατι η Google εξακολουθει σε πολλές κεντρικές περιοχες στο google maps να εχει ακομα χαρτες απο τον καιρο του Νωε? Πχ στο Φαληρικο Ορμο εμφανιζει ακομα δορυφορικες εικονες πολυ πριν τα εργα. Στην Κρητη ομοιως αρκετα κομματια παιζει να ειναι και απο το 2014-2015.

Δεν μπορω να φανταστω οτι δεν εχει ακομα νεες φωτογραφιες
Back to top
View user's profile Send private message
Stavros86
Senior Member
Senior Member


Joined: 24 Jan 2007
Posts: 422

PostPosted: Tue Jul 24, 2018 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Η ανανέωση δορυφορικών φωτογραφιών δεν είναι εύκολή διαδικασία. Απαιτεί λήψη εικόνων συγκεκριμένης ποιότητας ώστε να υπάρχει η απαραίτητη συνοχή με παραπλήσιες λήψεις.
Αν θέλεις να έχεις πρόσβαση σε όσο το δυνατόν νεότερες λήψεις, έστω και μειωμένης ποιότητας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο "Show historical imagery" που δίνει το Google Earth.
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Wed Jul 25, 2018 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

Αλλαγή σελίδας στόν Ελάκτωρ. .Πάει ο Μπόμπολας. ..

https://www.protothema.gr/economy/article/808105/ellaktor-allagi-selidas-i-skutali-tis-dioikisis-stous-aderfous-kallitsadsi/
Back to top
View user's profile Send private message
apapa
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jan 2011
Posts: 344

PostPosted: Thu Jul 26, 2018 8:00 am    Post subject: Reply with quote

Stavros86 wrote:
Η ανανέωση δορυφορικών φωτογραφιών δεν είναι εύκολή διαδικασία. Απαιτεί λήψη εικόνων συγκεκριμένης ποιότητας ώστε να υπάρχει η απαραίτητη συνοχή με παραπλήσιες λήψεις.
Αν θέλεις να έχεις πρόσβαση σε όσο το δυνατόν νεότερες λήψεις, έστω και μειωμένης ποιότητας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο "Show historical imagery" που δίνει το Google Earth.


Το Google earth πλεον για να εγκατασταθει θελει chrome στον υπολογιστη και εγω σιχαινομαι τον chrome Laughing

Στην on-line εκδοση του google earth δεν μου δινει τη δυνατοτητα αυτη. Και επισης στην on-line εκδοση του google earth μου εμφανιζει παλιες εικονες οπως και αυτες του google maps.[/list]
Back to top
View user's profile Send private message
apapa
Full Member
Full Member


Joined: 17 Jan 2011
Posts: 344

PostPosted: Thu Jul 26, 2018 8:02 am    Post subject: Reply with quote

Επισης γνωριζει κανεις γιατι αλλαχθηκαν ολες οι κολωνες φαναριων σε κεντρικους δρομους της Αθηνας?
Μονο οι κολωνες οι μεταλικες ομως οχι τα ιδια τα φαναρια. Πχ απο το Καλλιμαρμαρο και πανω μεχρι την πρεσβεια σιγουρα εχουν αλλαχθει ολες οι παλιες "πρασινες" κολωνες με καινουριες γκρι μεταλικες. Ειχαν καποιο θεμα οι παλιες? Υποστηριζουν καποια νεα λειτουργικοτητα οι καινουριες?
Back to top
View user's profile Send private message
dimline
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Dec 2009
Posts: 157
Location: Patras , Hellas

PostPosted: Tue Jul 31, 2018 8:54 pm    Post subject: Reply with quote

Στπ Google Earth έχει ανανεώσει κάποιες περιοχές , αλλά όχι πολλές...

Στην περιοχή που μένω είναι σχετικά πρόσφατες από Απρίλιο του 2017
Back to top
View user's profile Send private message
dimline
Junior Member
Junior Member


Joined: 27 Dec 2009
Posts: 157
Location: Patras , Hellas

PostPosted: Tue Jul 31, 2018 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

Όσο για τις κολώνες , το πιθανότερο είναι να μην είναι απλές κολώνες φωτισμού...αλλά να κάνουν και άλλα πράγματα....
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Wed Aug 01, 2018 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

Πληροφορία από εργαζόμενη σέ περιφέρεια, εστάλη έγγραφο από τό Υπ. Οικονομίας ,μέχρι 31/8 κάθε περιφέρεια νά δηλώσει ένα έργο προτεραιότητας, συμβατικού κόστους 77 εκ ,μπορεί καί υψηλότερο αλλά η διαφορά θά καλυφθεί από τήν περιφέρεια.
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Thu Aug 16, 2018 4:16 pm    Post subject: Reply with quote

Μιά καί οι ειδήσεις πλέον μέ τό σταγονόμετρο, ένα βίντεο τής Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος, βελτίωση οδού Κουβαρά - Φυτειών..

https://m.youtube.com/watch?v=l3jukLXzBHs
Back to top
View user's profile Send private message
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Mon Sep 03, 2018 3:51 pm    Post subject: Reply with quote

Καλησπέρα σας, μετά από καιρό. Θεωρητικά αναμένουμε την παράδοση ενος τμήματος στο δυτικό άκρο της Αμβρακίας οδού. Γνωρίζει κανείς πόσο μεγάλο είναι το τμήμα αυτό (χλμ) και τα ακριβή σημεία εισόδου-εξόδου?
Λογικά η είσοδος πρέπει να είναι ακριβώς πριν τον αεροδιάδρομο του Ακτίου, κάτι που φαίνεται από τις ασφλτοστρώσεις για την σύνδεση με την παλιά οδό. Εξάλλου αμέσως πριν δεν έχουν ολοκληρωθεί οι απαλλοτριώσεις (Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes ).
Όσον αφορά στην έξοδο αυτή δεν έχω καταλάβει αν θα είναι στο σημείο που συναντά τον δρόμο από Λευκάδα ή αν θα γίνει σε σημείο πιο μετά.

Επίσης, αμέσως μετά το αεροδρόμιο ο δρόμος τέμνει τον υπάρχοντα δρόμο και δεν έχει γίνει γέφυρα. Τι προβλέπεται για τις τοπικές μετακινήσεις? Ο παλιός δρόμος καταργείται?
Back to top
View user's profile Send private message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 145
Location: Αθήνα

PostPosted: Tue Sep 04, 2018 8:20 am    Post subject: Reply with quote

Καλημέρα,

Ίσως κάπου εδώ είναι η απάντηση που ζητάς.

Βλέποντας το μου φαίνεται ότι θα είναι μέχρι τη δεύτερη έξοδο της Βόνιτσας. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος, απλώς φαίνεται σαν να ασφαλτοστρώνεται το ενδιάμεσο τμήμα. Ουσιαστικά βέβαια δεν παρακάμπτεται η Βόνιτσα ακόμη, αλλά ας ελπίσουμε ως το 2022 να γίνει και αυτό.
Back to top
View user's profile Send private message
bill77
Full Member
Full Member


Joined: 15 Jan 2011
Posts: 248

PostPosted: Tue Sep 04, 2018 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Κατατοπιστική φωτογραφία! Νομίζω θα δοθεί μέχρι τον Α/Κ Παλαίρου, αλλά ουσιαστικά όποιος θέλει να κινηθεί από Πρέβεζα προς Πάτρα-Αθήνα θα βγαίνει στον Α/Κ Βόνιτσας και θα την περνά από μέσα για λίγο καιρό ακόμα (15-20 μήνες...) μέχρι να ξεκινήσει και να τελειώσει η εργολαβία σκούπα από Άκτωρα-Τέρνα!

Για το τεχνικό που είπε ο prevazanos και εγώ έχω την απορία τι θα γίνει στην τομή του παλιού με τον νέο δρόμο... Στην δορυφορική του SP73 φαίνονται κάποια χωματουργικά στο σημείο...
Back to top
View user's profile Send private message
giannis p
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Jun 2011
Posts: 986
Location: athens

PostPosted: Tue Sep 04, 2018 1:12 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό είναι καλό νέο, έχω υποστεί μποτιλιαρίσματα απίστευτα ....

https://www.epiruspost.gr/ipiros/thesprotia/62635-dimoprateitai-i-eisodos-igoumenitsas
Back to top
View user's profile Send private message
Beethoven
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 09 Oct 2005
Posts: 797
Location: Greece

PostPosted: Tue Sep 04, 2018 3:10 pm    Post subject: Reply with quote

Μήπως θα καταργηθεί αυτή η διάβαση και η κυκλοφορία θα γίνεται απ' την κάτω διάβαση-κόμβο που κατασκευάζουν ένα χιλιόμετρο πιο κάτω προς Βόνιτσα που ίσως εκεί γίνει κι η ένωση με το μελλοντικό δρόμο Λευκάδας-Ακτίου, που σημαίνει ότι πρέπει για τώρα να ενώσουν τον κόμβο με τον τωρινό δρόμο Αγ. Νικολάου-Ακτίου που περνάει σε απόσταση αναπνοής και να κάνουν και τις σχετικές κυκλοφοριακές ρυθμίσεις και τοπικά δίκτυα. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Πόσες γέφυρες πια να φτιάξουν...
Back to top
View user's profile Send private message
prevezanos
Senior Member
Senior Member


Joined: 11 Apr 2008
Posts: 532

PostPosted: Wed Sep 05, 2018 2:36 pm    Post subject: Reply with quote

@SP73 η φωτο είναι όντως πολύ κατατοπιστική. Καταρχήν είναι πολύ καλό νέο ότι πλέον δεν υπάρχει το ζήτημα με την απαλοτρίωση στο μέσο του τμήματος που θα πραδοθεί (μη γελάτε - στο δυτικό τμήμα είναι εμφανές ότι υπάρχει ακόμη και σήμερα σημείο με θέμα απαλλοτρίωσης, περίπου 10 χρόνια μετά).
Κατά δεύτερον φαίνεται ότι ασφαλτοστρώνεται ο δρόμος μέχρι την έξοδο Πάλαιρου. Βέβαια για κάποιον που κινήται από Πρέβεζα προς Πάτρα, μάλλον αυτή η έξοδος δεν βολεύει και ιδιαίτερα και μάλλον θα βγαίνουμε στην έξοδο που περνάει πάνω από το δρόμο Βόνιτασ -Αγ. Νικολάου όπως αναφέρθηκε από @bill77 και θα διασχίζουμε την Βόνιτσα με τις ωραίες λακούβες της.

Τέλον νομίζω και εγώ ότι δεν θα γίνει γέυρα πάνω από τον δρόμο και ότι τις τελευταίες 5 μέρες πριν την παράδοση θα κλείσουν τελείως το δρόμο Βόνιτσα Άκτιο και προσωρινά θα χρησιμοποιούμε το δρόμο από Άγιο Νικόλα.

Με την παράδοση αυτού του τμήματος θα παίρνουμε μια ανάσα Ευρώπης, για να μπορέσουμε να αντέξουμε την επιστροφή στο παρελθόν. Κάθε χιλιόμετρο μετράει.
Back to top
View user's profile Send private message
SP73
Junior Member
Junior Member


Joined: 20 Oct 2008
Posts: 145
Location: Αθήνα

PostPosted: Wed Sep 05, 2018 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

@prevezanos - ναι, έχετε δίκιο με τον @bill77, αυτό που περιέγραψα ως "δεύτερη έξοδος Βόνιτσας" είναι ο ΑΚ Παλαίρου και θυμήθηκα ότι μέχρι εκεί θα ήταν το "σωζόμενο" κομμάτι της εργολαβίας.

τώρα στο άλλο άκρο, εγώ που δεν έχω γνώση της περιοχής, δεν μπορώ να καταλάβω τη σύνδεση. Όμως μου φαίνεται απίθανο να καταργηθεί εντελώς ο παλιός δρόμος. Το πιθανότερο είναι ότι θα χρησιμοποιηθεί ο Α/Κ όπως λέει ο @Beethoven.

το link όμως που έστειλα, κρατήστε το. Ενημερώνεται καθημερινά, και μπορεί κανείς να βλέπει τις δορυφορικές που βγαίνουν (αυτές που κατέβαζα κι εγώ) και τις αλλαγές πάνω από το χάρτη.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 381, 382, 383 ... 418, 419, 420  Next
Page 382 of 420

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr