stadia.gr/forum Forum Index stadia.gr/forum
Εδώ μιλάμε για τα πάντα. Από Καλατράβα μέχρι… Καλομοίρα!
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Η Αθήνα των ονείρων μας (2)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 35, 36, 37  Next
 
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Nozomi
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 26 Mar 2008
Posts: 754

PostPosted: Thu Feb 26, 2009 2:18 am    Post subject: Reply with quote

Έχουμε και τις πρώτες αντιδράσεις για τις εξαγγελίες Σουφλιά.
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=18.02.2009,id=51461428,46061492,59343540

Κάποιοι οδικοί άξονες φυσικά και χρειάζονται, αλλά εντύπωση προκαλεί η ΑΠΟΥΣΙΑ οποιαδήποτε δημόσιας συζήτησης για το που θα επενδύσουμε τους κρατικούς πόρους για το κυκλοφοριακό της Αθήνας.

Για τον κ.Σουφλιά, Έργα=Αυτοκινητόδρομοι+Μετρό.
Απουσιάζει οποιαδήποτε πρόβλεψη για Προαστιακό και Τραμ.

Ειληκρινά δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί ορισμένες ήδη προταθείσες επεκτάσεις των Μέσων Σταθερής Τροχιάς ΔΕΝ ΥΛΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ, παρά το χαμηλό τους κόστος.
Συγκεκριμένα έχει υπάρξει μελέτη για αξιοποίηση του διαδρόμου της μετρικής γραμμής στο τμήμα Αγ.Ανάργυροι-Κόρινθος.
Οι επεμβάσεις για την δημιουργία ενός ελαφρού αστικού-ημιαστικού Τραμ, δεν απαιτούν μεγάλο κόστος, και είναι η ανακαίνιση και Σηματοδότηση της Γραμμής, και σταδιακά (και ανάλογα με την χρηματοδότηση) Ηλεκτροκίνηση.

Αντί να προωθηθούν τέτοιες (όπως και οι επεκτάσεις του ΤΡΑΜ) χαμηλού κόστους λύσεις για την επέκταση των Μέσων Σταθερής Τροχιάς, έχουμε εξαγγελία πανάκριβων αυτοκινητοδρόμων ...
Back to top
View user's profile Send private message
Agg3los
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 01 Mar 2008
Posts: 829
Location: Ριο Πατρων

PostPosted: Thu Feb 26, 2009 12:39 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Προαστιακό και Τραμ.


Ο Προαστιακος-τρενα ανηκουν κακως στο υπουργειο μεταφορων...η κατασκευη όλων των μεσων πρεπει να ανηκει στι υπεχωδε...γιατι να εχει μονο τις υπογειες γραμμες και όχι τις υπεργειες?ετσι θα γινονταν πιο γρηγορα οι γραμμες σιγουρα..
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Tue Mar 03, 2009 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Σε αυτό το σημείο της νέας πλατείας Μοναστηρακίου με τις γυάλινες επιφάνειες , ακριβώς εκεί που κάθονται τα 3 παιδιά



δυστυχώς έκαναν την εμφάνιση τους, περιμετρικά, κινητά μεταλλικά κάγκελα και έτσι δεν είναι πλέον δυνατόν να κάτσεις εκεί.

Είναι αυτά τα κομματιαστά μεταλλικά κάγκελα που χρησιμοποιούσαν έξω από τις ολυμπιακές εγκαταστάσεις για να οδηγούν το κόσμο προς τα κατάλληλα σημεία σωματικού ελέγχου.

Δυστυχώς υποβαθμίστηκε τόσο η χρησιμότητα του συγκεκριμένου τμήματος της πλατείας όσο και η αισθητική της συνολικά.

Υπάρχει σημαντικό ενδεχόμενο να το έκαναν για λόγους ασφαλείας, μήπως τυχόν σπάσει κάποιο από τα γυάλινα κομμάτια και η γη "καταπιεί" κάποιο πεζό. Επίσης μπορεί να το έκαναν προληπτικά για να κρατήσουν μακρυά, όσο μπορούν, τους βάνδαλους.

Τέλος, στην οδό Ακαδημίας εξακολουθούν κάποια από τα ιστορικά κτήρια να είναι γραμμένα με σπρέϊ.
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Tue Mar 03, 2009 9:44 pm    Post subject: Reply with quote

Losada, όντως αυτή η εξέλιξη είναι λυπηρή, αλλά δυστυχώς κάποιοι συνεχώς έσπαγαν τις γυάλινες αυτές επιφάνειες. Επίσης, την τελευταία φορά που ήμουν στην Αθήνα (το Καλοκαίρι) ήταν τόσο βρώμικες από πατημασιές που δεν μπορούσες να κοιτάξεις τα αρχαία που βρίσκονται από κάτω. Συνεπώς, αν και είναι κρίμα που μειώνεται η αισθητική και πρακτική σημασία αυτού του κομματιού της πλατείας, μάλλον τείνω να συμφωνήσω με την απόφαση.

... και εδώ ένα σχετικό απόσπασμα από άρθρο της ATHENS VOICE, που γράφτηκε πριν από ένα μήνα περίπου...

"Το ίδιο ισχύει και για τις γυάλινες επιφάνειες που καλύπτουν τις ανασκαφές. Η καθαριότητα είναι ο ρυθμιστικός παράγοντας αυτής της πολύ καλαίσθητης ιδέας, για να μπορεί ο περαστικός να βλέπει μέσα. Ένα τμήμα της εν λόγω επιφάνειας είναι ήδη σπασμένο και ο λόγος είναι πως ο κόσμος κάθεται επάνω."

Όλο το άρθρο εδώ:

http://www.athensvoice.gr/aboutAV/av,16906,%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%BF%CF%85_2009.html
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
GAGAROS
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Aug 2007
Posts: 80
Location: ATHENS

PostPosted: Mon Mar 09, 2009 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

Η πιο ωραία είδηση που έχω διαβάσει εδώ και καιρό. Όσοι ξέρουν το σημείο θα καταλάβουν απολύτως... http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=41317876
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 4:11 am    Post subject: Reply with quote

Με αφορμή αυτό το δημοσίευμα θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για την λανθασμένη εντύπωση που έχει η αθηναϊκή και η ελληνική κοινωνία εξαιτίας των ΜΜΕ για τα Εξάρχεια.

Αν ακούσεις τα κανάλια θα νομίσεις πως στα Εξάρχεια μένουν αναρχικοί και κουκουλοφόροι, που δεν μπορείς να περπατήσεις μέσα στο κράτος εν κράτη όπως χαρακτηρίζεται, ότι δεν υπάρχει αστυνομικός ούτε για δείγμα ( που??? στην περιοχή που σε ακτίνα ούτε 1 km υπάρχουν αστυνομικό τμήμα, 3-4 διμοιρίες των ΜΑΤ σε μόνιμη βάση, ούτε η αμερικάνικη πρεσβεία δεν έχει τόση μόνιμη αστυμονική δύναμη) κτλ...

Όποιος έχει επισκεφτεί έστω και μιά φορά στα Εξάρχεια δεν νομίζω να έχει την ίδια άποψη για μία από τις πιο ζωντανές (παρά τα προβλήματα) γειτονιές της πόλης ή μαλλον για την μόνη περιοχή που ισχύει ακόμα ο όρος γειτονιά στο κέντρο. Και πως θα μπορούσε να ήταν αλλιώς όταν συγκεντρώνει καθημερινά τόσους φοιτητές από τα γύρω Πανεπιστήμια, εργαζόμενους στους αμέτρητους εκδοτικούς οίκους και στα πολλά δικηγορικά γραφεία της περιοχής και θαμώνες των πολλών cafe bar και εστιατορίων της περιοχής (άσχετο αλλά προτείνω σε όλους ένα γεύμα στο ΦΑΣΟΛΙ).
Όσο για τους κατοίκους της (που καμία σχέση δεν έχουν με τους κουκουλοφόρους και τα σχετικά) μπορώ να πω ότι είναι από τους πιο δραστήριους και ευαισθητοποιημένους κατοίκους της Αθήνας. Πόσες φορές έχουν καθαρίσει μόνοι τους τον Λόφο του Στρέφη... Δεν είναι τυχαίο που ακόμα και τώρα συγκεντρώνει μεγάλο ποσοστό από τον καλλιτεχνικό και πνευματικό κόσμο της πόλης(ειδικά προς τον Λόφο του Στρέφη ή τον Λυκαβηττό).
Back to top
View user's profile Send private message
Alius
Full Member
Full Member


Joined: 07 Jun 2008
Posts: 269
Location: Athens

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 11:44 am    Post subject: Reply with quote

Έχει δίκιο ο ariskop. Τα Εξάρχεια είναι μια πραγματικά πολύ όμορφη γειτονιά της Αθήνας! Προσωπικά τα έχω συνδέσει με τα φοιτητικά μου χρόνια, που το κέντρο της Αθήνας ήταν το σπίτι μας και περνούσαμε όλη μας την ημέρα εκεί, ανεξάρτητα αν είχαμε μάθημα ή όχι! Μια γειτονιά με πεζόδρομους, αυλές και σπίτια που δεν έχουν δώσει τη θέση τους στις άχρωμες πολυκατοικίες! Εξάρχεια, πλατεία Βικτωρίας, Πεδίο του Άρεως...

Μπράβο στους κατοίκους! Αφού αυτοί δεν ερωτώνται για την κατασκευή πάρκινγκ σε χώρους πρασίνου, ας γκρεμίσουν οι ίδιοι τα πάρκινγκ για να τα μετατρέψουν σε πάρκα! Και για να το συνδέσω με αυτά που συζητούσαμε προ μηνών, αυτός ναι, είναι ενδεδειγμένος τρόπος αντίδρασης!!
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

Respect στα post του ariskop και του Alius. Η πιο ζωντανή γειτονιά της Αθήνας, που έχει μάλιστα το μεγαλύτερο δίκτυο πεζοδρόμων από τις γειτονιές του κέντρου.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 3:46 pm    Post subject: Reply with quote

έχετε δίκιο. αλλα γενικά πιο μέρος θεωρείτε ως το πιο επικίνδυνο στην αθηνα? δε μιλάω για μεγάλα εγκλήματα τύπου διακίνηση ναρκωτικών η οπλων, αλλα επικίνδυνα για να κυκλοφορήσει κάποιος το βραδυ πχ. αν υπάρχουν.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

Θα έλεγα ότι ο χώρος που περικλείεται μεταξύ Ομόνοιας-Πειραιώς-Αγ. Κωνσταντίνου-Κων/πόλεως-Ιεράς Οδού δεν είναι και το ασφαλέστερο μέρος να κυκλοφορείς τη νύχτα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
aikinn
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 08 Jul 2004
Posts: 763

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 5:15 pm    Post subject: Reply with quote

Όντως δεν ειναι και από τα πιο ασφαλή μέρη, αλλά απο την άλλη το γεγονός ότι πολλά μαγαζιά έχουν ανοίξει και συνεχίζουν να ανοίγουν εκεί, σου εγγυάται ότι στον δρόμο βρίσκεται και κόσμος που απλά κυκλοφορεί για να διασκεδάσει. Τα εξάρχεια δεν είναι καθόλου επικίνδυνη περιοχή,εκτός και αν κυκλοφορείς με στολή αστυνομικού. Προσωπικά θεωρώ πιο επικίνδυνη περιοχή της Αθήνας την Αχαρνών και τους δρόμους περιμετρικά της, από Βάθης μέχρι Κάτω Πατήσια.
Back to top
View user's profile Send private message
exitmusician
Moderator
Moderator


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 2456
Location: Athina, Hellas

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 5:34 pm    Post subject: Reply with quote

Συμφωνώ για Αχαρνών και πέριξ. Βέβαια, στον χώρο που ανέφερα δεν είναι τόσα πολλά τα μαγαζιά όσο κάτω από την Ιερά Οδό (Γκάζι) και ανατολικά από την Πειραιώς (Ψυρρή, Θησείο).

Α, η Μενάνδρου είναι επίσης κακός δρόμος - και όχι μόνο τη νύχτα.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Tue Mar 17, 2009 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

"ΤΟ ΒΗΜΑ" online

ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΑ
Τι κρίνουν;

Γιάννης Πρετεντέρης | Παρασκευή 13 Μαρτίου 2009
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=259163&ct=6

Απόσπασμα, σχετικά με την υπόθεση του γηπέδου του ΠΑΟ στο Βοτανικό:

Quote:
Oταν αναφέρθηκα για πρώτη φορά σε αυτή την υπόθεση, ένας φίλος και έγκριτος νομικός είχε διατυπώσει επιφυλάξεις με το ερώτημα:

- Μα νομίζεις ότι η Αθήνα χρειάζεται και άλλα εμπορικά κέντρα;

Του απάντησα ότι δεν ξέρω τι χρειάζεται η Αθήνα αλλά ξέρω ότι αυτό που χρειάζεται δεν είναι δικαστικό θέμα. Τα δικαστήρια είναι απλώς αρμόδια να κρίνουν αν όσα αποφασίζουν κάποιοι άλλοι ότι χρειάζεται η Αθήνα κινούνται στο πλαίσιο του νόμου. Και αν φτάσουμε σε σημείο να ορίζουν τις ανάγκες της Αθήνας τα δικαστήρια, καλύτερα να ψάξουμε για κανένα διαβατήριο.
Back to top
View user's profile Send private message
GAGAROS
Junior Member
Junior Member


Joined: 02 Aug 2007
Posts: 80
Location: ATHENS

PostPosted: Sun Mar 22, 2009 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Φίλοι, σε προηγούμενο post έγραψα για το θαύμα που συντελείται -κυρίως σε επίπεδο κοινωνικής συνείδησης- στο παρκάκι της οδού Ναυαρίνου και Χαρ. Τρικούπη.. εκεί που οι κάτοικοι πήραν επιτέλους τη μοίρα στα χέρια τους.... Χτες πήγα κι εγώ εκεί και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα.. Νέοι, γέροι, παιδάκια, οικογένειες με τα σκυλάκια τους... όλοι με φτυάρια στα χέρια τους και κομπρεσέρ και αξίνες.. σπάγανε την άσφαλτο με ότι μέσα διέθεταν και φύτευαν ζωή... και το αποτέλεσμα ως τώρα είναι υπέροχο... Έσκαψα κι εγώ..μετέφερα πέτρες χώματα και φύτεψα πολλά λουλούδια.. και τώρα όταν περνάω θα λέω από μέσα μου ότι αυτό το έχω φυτέψει εγώ!! Περάστε κι εσείς, αγοράστε ένα δέντρο, ένα λουλούδι ή κι έτσι να πάτε θα ας υποδεχτούν όλοι με ενθουσιασμό.. είναι ότι ωραιότερο έχω κάνει εδώ και πολύ καιρό.. Χίλια μπράβο στους γενναίους.. και κρίμα για το Δήμο που ακόμα και τώρα είναι παντελώς απών.........
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

Σε σχέση με το παρκάκι στην Πατησίων που ξεριζώθηκε και ακολούθως ξαναφυτεύτηκε από τους κατοίκους Twisted Evil, είδα ότι οι περίοικοι έχουν στήσει μία καλύβα από νάϋλον και το έχουν μετατρέψει σε κοινώβιο καφενείο όπου αν χρειαστεί μετατρέπεται σε πολεμίστρα Twisted Evil εναντίον των σκοτεινών δυνάμεων του Δήμου.


Χρόνια πολλά.








Υ.Γ: Έως το βράδυ αναμείνατε για φωτογραφίες στα οδικά έργα Mr. Green
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 11:45 pm    Post subject: Reply with quote

Πότε φυτεύτηκε από τους κατοίκους το παρκάκι Πατησίων και Κύπρου για το οποίο έγινε η όλη ιστορία με το δήμο σε πανελλήνια τηλεοπτική κάλυψη??? Αν εννοείς αυτό που έχει αναφερθεί στα αμέσως προηγούμενα post είναι ένα οικόπεδο στα Εξάρχεια Ναυαρίνου και Χαρ.τρικούπη ιδιοκτησίας του ΤΕΕ το οποίο για πολλά χρόνια λειτουργούσε σαν υπαίθριο ιδιωτικό parking και είχε λήξει η σύμβαση εδώ και καιρό (δεν λειτουργούσε). Σε αυτό το σημείο δεν έγιναν ποτέ επεισόδια με συνεργεία του Δήμου ούτε γενικά επεισόδια για αυτό το θέμα. Νομίζω ότι έχει χαρακτηριστεί παλιότερα υπό απολλοτρίωση για χώρο πρασίνου αλλά είχε κολλήσει για πολλά χρόνια η διαδικασία.
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 5:49 am    Post subject: Reply with quote

Αν αναφέρεσαι στα επεισόδια εκτεταμένα κιόλας που έγιναν πριν κάνα 2 μήνες (μπορεί και παραπάνω) που έπαιζαν πρώτη είδηση στα κανάλια αυτά έγιναν στην Κυψέλη στο πρώην πάρκο Πατησίων και Κύπρου.
Τώρα στο οικόπεδο πρώην parking στα Εξάρχεια τουλάχιστον μεχρι το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (τότε μαζεύονται οι κάτοικοι και σπάνε την άσφαλτο φυτεύοντας δέντρα αγορασμένα από αυτούς χωρίς καμία υποστήριξη του Δήμου) δεν είχε ανοίξει μύτη και δεν υπήρχε και τέτοια διάθεση. Τώρα αν έγιναν επεισόδια τις τελευταίες μερες με βρίσκεις ανενημέρωτο αλλά δεν πήρε κάτι το αυτί μου αλλά δύσκολο το βλέπω.
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 1:20 pm    Post subject: Reply with quote

Αυτό που είπα περί καλύβας από νάϋλον που έχει στηθεί , αναφέρεται στη Κυψέλη.
Δεν θυμόμουν την κάθετο (Κύπρου) της Πατησίων γι' αυτό δημιουργήθηκε παρανόηση. Δεν αναφερόμουν στη των Εξαρχείων περίπτωση.
Back to top
View user's profile Send private message
ariskop
Senior Member
Senior Member


Joined: 18 Aug 2008
Posts: 678

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 4:17 am    Post subject: Reply with quote

OΚ το ξεκαθαρίσαμε, αυτή την κατασκευή από ναυλον την είδα και εγω πριν καμιά εβδομάδα που πέρασα. Βέβαια όταν πέρασα εγώ δεν είχε κόσμο με περίεργες διαθέσεις παρά 4-5 άτομα μεγάλης σχετικά ηλικίας που έπιναν τον καφέ τους.

Βέβαια το έργο κόλλησε στις δικαστικές αίθουσες πριν μια εβδομάδα οπότε όπως το κόβω τσάμπα κόπηκαν τα δέντρα από το μόνο πάρκο με πυκνό πράσινο της περιοχής.
Έζησα τα παιδικά μου χρόνια στην περιοχή και αποφοίτησα από το διπλανό δημοτικό. Όσο έμενα στην περιοχή δεν είχα δώσει ποτέ σημασία σε αυτό το παρκάκι. Το παρκάκι αυτό το εκτίμησα όταν πέρυσι μία υποχρέωση με έφερε στην γειτονιά μετά από χρόνια και από περιέργεια πήγα να δω για ποια δέντρα γίνεται αυτή η ιστορία (η διαμάχη των κατοίκων με το δήμο κρατά χρόνια τώρα και δεν είναι φρούτο 2 μηνών όπως δείχνουν τα κανάλια). Μόνο τότε κατάλαβα ότι αν και δεν σου γεμίζει το μάτι καθώς ήταν πολύ μικρό σε έκταση (οικόπεδο που χωράει με το ζόρι 2 πολυκατοικίες) ήταν απίστευτα πυκνοφυτεμένο και με μεγάλα αιωνόβια δέντρα, πραγματική όαση. Ήταν πάρκο και όχι πλατεία.... Και πολύ με πείραξε όταν είδα τις σκηνές με τα κομμένα δέντρα.

Βέβαια με τον δήμο ποτέ μη λες ποτέ γιατί και όταν έγινε η κοπή των δέντρων υπήρχε απόφαση της διεύθυνσης δασών που την απαγόρευε αλλά στο δήμο μην πω που την έγραψαν...
Back to top
View user's profile Send private message
gm2263
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 03 Feb 2004
Posts: 1840
Location: Athens, Hellas

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

Όντως πέρασα κι' εγώ και ψιλοκάηκε η ψυχή μου. Και ξέρετε γιατί; Διότι το συγκεκριμένο σημείο δεν είναι Ελαιώνας όπου οτιδήποτε πέραν της τωρινής βρωμιάς να είναι ευκταίο, ούτε περιοχές που εκ των πραγμάτων βοούν πως θέλουν ανάπτυξη και αλλαγή. Εκεί είναι μια κλειστή γειτονιά που οι κάτοικοί της θα έπρεπε να έχουν τον πρώτο λόγο για το πως θα διαχειριστούν τα του οίκου τους.

Τόσο απλά.
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sat Mar 28, 2009 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

θα σβήσουν σήμερα τα φώτα σε κάποια αξιοθέατα στην αθηνα? στην ακρόπολη πχ.? όπως γίνετε σε αρκετές πόλεις?
Back to top
View user's profile Send private message
Dromeas
Full Member
Full Member


Joined: 25 Oct 2007
Posts: 367
Location: Λονδίνο

PostPosted: Sat Mar 28, 2009 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ναι. Θα σβήσουν τα φώτα στην Ακρόπολη, στου Φιλοπάππου, στο Προεδρικό Μέγαρο, στη Βουλή, αλλά και στο Σούνιο. Επίσης, σβηστά θα είναι και τα φώτα στον Λευκό Πύργο στη Θεσ/νίκη, στην Ακρόπολη της Λίνδου, στη γεφυρα Ρίου-Αντιρρίου κλπ.

http://news.pathfinder.gr/scitech/541301.html
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gouperman
Full Member
Full Member


Joined: 05 Oct 2005
Posts: 282
Location: aegean sea...

PostPosted: Sun Mar 29, 2009 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

παιδια χθες κολλητοι μου φιλοι ηταν για ποτο στο κεντρο της αθηνας(εγω δυστυχως ειμαι μακρια)και μου περιγραφανε μια τριτοκοσμικη κατασταση..αυτοκινητα παρκαρισμενα παντου,στην αποστολου παυλου,εξω απο τον σταθμο του θησειου και κατα μηκος του "πεζοδρομου" Evil or Very Mad της ερμου μεχρι την πειραιως... Confused μα ειναι κατασταση αυτη?οι παρκαδοροι λυμαινονται παρεα με τα φιλαρακια τους κ@λ$μπατσους το ιστορικο κεντρο της πολης...στο γκαζι παντου ενα χαος με παρκαρισμενα και μη οχηματα αναμεσα σε χιλιαδες κοσμο που προσπαθουσε να περπατησει..απαραδεκτα πραγματα..δυστυχως δεν υπαρχει καμια σωτηρια για υτην την χωρα.. Crying or Very sad λυπαμαι πολυ που εχουμε καταντησει ετσι...απο την μια η ακροπολη να στεκει φωτισμενη και απο την αλλη νυχτομαγαζα χωρις αδεια και παρκαδοροι-συμμοριες στην καρδια της πολης Rolling Eyes
Arrow το κακο ηταν οτι κανεναν δεν τον νοιαζει..και τα παιδια που μου τα ειπανε αυτα επειδη εγω τους ρωτησα..δεν τους εκανε καμια κακη εντυπωση ολο αυτο..τι να πω δεν φταινε οι πολιτικοι η κανενας αλλος..αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των συμπολιτων μας
Back to top
View user's profile Send private message
billy8181
Stadium Expert
Stadium Expert


Joined: 11 Mar 2005
Posts: 3759
Location: London-UK

PostPosted: Sun Mar 29, 2009 9:45 pm    Post subject: Reply with quote

για πολλούς είναι και αστείο φιλε...χαβαλές σου λέει, μες στη τρελα σου λέει, τον έλληνα δε τον μαζεύεις σου λέει μετά....έλα που τον μαζεύεις όμως, απλά κανεις δε το κάνει. Rolling Eyes

για αυτό προτείνω ιούλιο-αύγουστο για τουρισμό στην αθηνα, τέτοια περίοδο εxw γυρίσει κόσμο στο κέντρο και έβγαλε ματια.....αφού δεν υπάρχει κανεις! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
losada7
Moderator
Moderator


Joined: 23 Mar 2004
Posts: 4162

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 4:04 pm    Post subject: Reply with quote

Σίγουρα το πρόβλημα είναι στην συμπεριφορά και τη νοοτροπία του μέσου Έλληνα που αδρανοποιεί οποιοδήποτε πολιτικό μέτρο ή οποιαδήποτε πολιτική συγκυρία.

Ειδικότερα όμως σε αυτό το τομέα που αναφέρεις, με μία φράση έχω την υποψία ότι κάτι τρέχει στο τρίγωνο

Δημοτική Αστυνομία
Δήμος
Λαθροπωλητές-Οδηγοί

και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    stadia.gr/forum Forum Index -> Υποδομές και έργα All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 35, 36, 37  Next
Page 15 of 37

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Web hosting by isol.gr